KOMENTÁŘ: Noci dlouhých nožů v Londýně navzdory iniciativě Vzdej se svého nože

Britská metropole se potýká s rostoucím počtem vražd, přičemž z velké části jsou oběti usmrceny nožem. V Británii přitom u sebe nemůžete nosit nic než zavírací nožík s čepelí pár centimetrů. Zdá se, že nefunguje dokonce ani zcela převratná iniciativa „Save a life – Surrender your knife“ (Zachraň život – vzdej se nože), v rámci níž mohou lidé anonymně odevzdat své nože do připravených boxů. A přitom takový fajný nápad.
Box na nože
Box na nože
Blog Surrenderyourknife

reklama

Jeden z posledních útoků nožem, který byl v médiích uveřejněn, proběhl o minulém víkendu na hudebním festivale v Londýně. Dva mladíci ve věku 22 a 26 let byli letecky převezeni do nemocnice, dva další muži byli ošetřeni na místě. Podle dailymail.co.uk nikdo není v kritickém stavu a policie hledá skupinku podezřelých mužů.

V letošním roce pak bylo v Londýně zavražděno již 81 lidí, mnoho z nich podlehlo právě bodným zraněním. Podle policejních statistik zemřelo na zranění způsobená nožem letos v ostrovní metropoli již 46 lidí ve věku 25 let a mladších. My nesmíme ani naznačovat, ale s čímpak ten nárůst asi může souviset? Vyšším zájmem o řeznictví, brusířství nebo šermířství to nejspíš nebude…

Když nože se zbavíš, život zachráníš. Otázkou je čí...

Naštěstí ale v Británii mají iniciativu „Save a life – Surrender your knife“ - naneštěstí se však zdá lichá podobně jako některé jiné pokrokové nápady z dílny britských lordů, kupříkladu zákaz nošení nožů nebo vlastnictví střelných zbraní (jakože teroristický čin je běžně páchán právě legálně drženou zbraní, ale to je zase na jinou debatu). Iniciativa v souvislosti se snahou o zvýšení povědomí o devastujícím vlivu kriminality spojené s noži, chce snížit počet dotčených rodin (obětí) a od občanů vysbírat co nejvíce nožů. Schránky na nože se mají nacházet po celé Británii, British Ironwork Centre má jezdit po zemi, mluvit s mladými lidmi a nože sbírat.

Jak roztomilé. Žádné nože! Žádná kriminalita! Ač nechci malovat na zeď, mám takové neblahé tušení, že kriminálníci si nožíky tak nějak asi ponechávají…

Kdo by byl býval navíc řekl, že nárůst kriminálních činů spáchaných nožem nezabrzdí ani zákaz nošení jakéhokoliv nože bez „dobrého důvodu“ (do něhož může spadat třeba přenášení z pracovních důvodů, za účelem televizního natáčení nebo vystavení v muzeu…) kromě zavíracího nože s maximální délkou čepele 7,6 centimetru, který nelze otevřít švihem nebo jednou rukou.

 

Tomáš Vyoral

reklama

reklama