KOMENTÁŘ: Pohádky jsou genderově „na draka“, běsní herečky. A vůbec, já bych je zakázal… pohádky... i herečky

Hollywoodské herečky pohoršují tradiční pohádky a raději je nepouštějí svým dětem. Popelka a Sněhurka jsou genderově nevyvážené a z pohledu uvažování normální ženy nesmyslné. Čekání na kluka, který vás zachrání? Políbení princezny ve spánku, navíc bez jejího svolení? A k tomu 7 pidichlapíků bydlících v jedné chaloupce?
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Například server Lidovky uvedl, že podle herečky Keiry Knightleyové se ženské postavy v některých pohádkách chovají jinak, než by měly. „Popelka čeká na bohatého kluka, který ji zachrání. To nedělejte! Zachraňte se samy. To je přece jasné,“ řekla Knightleyová o animovaném filmu z roku 1950.

Růženka všechno prospí a Sněhurku políbí bez svolení

„Pokaždé, když se dodívám se svými dcerami na Sněhurku, ptám se jich: Nezdá se vám divné, že se Sněhurka nezeptala čarodějnice, proč má sníst jablko? Nebo jestli není divné, že princ políbil spící Sněhurku, aniž by s tím ona souhlasila?“ uvedla zase herečka Kristen Bellová, podle níž pohádka „posílá dětem špatný signál o fungování souhlasu“.

Lokomotiva Tomáš

KOMENTÁŘ: Indoktrinace dětí v plném proudu, seriál o mašinkách bude multikulturnější a genderově vyváženější

Podle spisovatelky Scarlett Curtisové jsou ženy v pohádkách ukazovány jako neschopné – aktivními postavami jsou muži. Šípková Růženka například skoro celý příběh prospí, píše zase web tn.nova.

Pravda pravdoucí. Stereotypní a zastaralé pohádky s naší pokrokovou, liberálně demokratickou, multigenderovou a multikulturní dobou příliš nelícují.

Ostatně i já bych měl k Sněhurce pár výtek:

  • Sněhurka zcela bezprecedentně vstoupila do neznámé cizí chýše vprostřed lesa; kromě evidentního trestného činu se vystavila možnému zastřelení za neoprávněný vstup na cizí pozemek, případně uvěznění, teroru či jiným násilnostem ze strany sedmičlenného trpasličího gangu (nejednat se o sympatické pidimužíky, ale třeba o skřety)
  • a sedm trpaslíků? Proboha! Evidentní genderová nevyváženost; pár trpaslic by neškodilo; ač k dobru třeba dodat, že jedněmi z hlavních postav jsou lehce hendikepované bytosti
  • ač princ Sněhurku prakticky neznal, nepoužil při jejím probouzení polibkem resuscitační roušku, přičemž předtím ani nenechal Sněhurce odebrat krev a udělat lékařské testy na HIV a případně další nemilosti
  • nesouhlasím s tím, že by měl princ čekat na souhlas k políbení od evidentně k smrti uspané princezny (to by si vedle ní mohl položit druhou rakev a rovnou se natáhnout); nicméně zcela evidentně si mohl formálně vyžádat úředně ověřený souhlas k tomuto úkonu od pozůstalých (trpaslíků)

reklama

reklama