KOMENTÁŘ: Poslední spravedlivá Němcová píše dopis k odmítnutí pozvánky na Hrad. Nikoliv Zemanovi, ale veřejnosti

Miroslava Němcová se v posledních letech pasovala do role „poslední spravedlivé“. Objevila v sobě opožděně disidentku v době, kdy je tímto směrem „odvážný“ každý. A k prezentaci svého „mesiášství“ neopomene žádnou příležitost . Naposledy napsala otevřený dopis prezidentovi, který však není určen jemu, ale veřejnosti v rámci jejího PR. Ještě tibetskou vlajku a tričko s nápisem „Putin je XY“ a bude to snad všechno.
Ilustrační foto: Miroslava Němcová
Ilustrační foto: Miroslava Němcová
Jiří Janoušek

reklama

Každý má nezpochybnitelné právo sám se rozhodnout, zda přijme či nepřijme pozvánku na Hrad k výročí vzniku Československa 28. 10. 1918. Ať jsou argumenty jakékoliv, mám za to, že demokrat (jak o sobě zcela nepochybně paní Němcová sebevědomě smýšlí) by se měl kousnout a v rámci státního svátku Hrad navštívit.

Demokracie ano, ale jen když je po našem

Byť prezident Zeman nepozval na Hrad některé politiky, akademiky… s nimiž má třenice (s čímž rovněž nesouhlasím; velkorysým gestem by bylo pozvat relevantní hosty bez selekce a každý ať s pozvánkou naloží po svém – ostatně i to o něm něco vypoví). Ale paní Němcová je přece demokratka a není stejná jako „oni“, ne?

Jiří Drahoš

KOMENTÁŘ: Obchodník se strachem a virtuální morálkou Drahoš: „Oni se bojí nás.“ Myslí králíky?

Přemýšlím, co paní Němcovou tak nutí k neustálému zviditelňování se dokola ohranou písničkou jen zabalenou zase do několika nových vznešených slov. Nestačil soukromý dopis? Stručná reakce na sociální síti? To by ale nebyla Miroslava Němcová, aby se nezatvářila mučednicky, nezvýšila hlas a nezačala moralizovat jak Krakonoš (promiň, Krakonoši).

Ve svém dopise prezidentovi například píše:

„Ke stému výročí vzniku samostatného státu, k jehož hlavním pilířům patřila demokratická správa země a svoboda jeho občanů, jste přispěl tím, že neakceptovatelným způsobem rozdělujete celou naši společnost. Na oslavu významného milníku naší historie jste nepozval některé příslušníky akademické obce, představitele veřejného života, členy zákonodárného sboru.“  

„Dělením společnosti, které se stalo Vaším mocenským nástrojem, postupujete proti ideálům, jež byly vepsány do vínku naší společnosti před sto lety. Snaha hledat shodu, porozumnění a toleranci kultivuje společnost v jakékoli dějinné etapě a patří mezi výsostné úkoly hlavy státu.“

Nerozdělují lidé, ale názory

Je mi záhadou, co pořád má současná (nejen) politická „smetánka“ s tím spojováním… Povětšinou nerozdělují lidé, ale názory… A různé názory a jejich pluralita je přece základem demokracie. To by paní Němcová jako přední oháněčka se demokracií snad pochopit mohla. Nebo chce snad názorové a politické sjednocení stejně jako pan Drahoš? Tomu se pak říká právě komunismus, autokracie… Nebo jak to „spojovači“ myslí?

Andrew Schapiro

KOMENTÁŘ: Vtip roku! Hrdý Čech Bakala podporující demokracii a volný trh, uvedl ex-velvyslanec Schapiro

U názorové plurality je však potřeba vzájemného respektu – kámen úrazu. Žádná z názorových stran nemá čistý štít a zapracovat na respektu k jinému názoru by měli všichni. I paní Němcová (když si vzpomenu na její omlouvání demonstrantů házejících petlahve po Andreji Babišovi – tak by měla zapracovat řádně).

Vidí se jako první prezidentka?

A že by snad ona sama Němcová někoho spojovala? Tedy kromě části tzv. kavárny, liberálně levicového křídla ODS, Topky a Pavla Šafra, který ji snad ve svých snech vidí už na fotografiích ve školních třídách.

V jejím dopise samozřejmě nesmí chybět vrcholné zakončení – opět určené očím veřejnosti, nikoliv prezidentovi. Neb pochybuji, že i paní Němcová věří, že by Miloše Zemana následující zajímalo: „Výročí země, kterou miluji a je mým domovem, si připomenu a důstojně oslavím jiným způsobem.“

„A můžete si za to sami,“ chtělo by se mi dodat.

reklama

reklama