KOMENTÁŘ: Skutečný hrdina? Klučina, který se zastal napadené ženy na koupališti

Posledních pár dnů kolem mě ze všech (politických, mediálních…) stran doléhají pojmy „hrdina“, „hrdinové“, „hrdinství“. Ano, především v souvislosti se třemi padlými českými vojáky v Afghánistánu – čest jejich památce. V jejich stínu si prakticky nikdo nevšiml jiného hrdiny: byť méně výrazného, který nepoložil svůj život ve vojenské uniformě, tak pro mě osobně v mnohém autentičtějšího. Kluka, který se zastal bližního v nesnázi a sám se poté stal obětí brutálního útoku. Kéž by elita naší společnosti nevnímala hrdiny často jen optikou plusových politických bodů.
8.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY:  SKUPINA ÚTOČNÍKŮ MĚLA BRUTÁLNĚ ZBÍT MLADÍKA NA KOUPALIŠTI V DUBÍ
8.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: SKUPINA ÚTOČNÍKŮ MĚLA BRUTÁLNĚ ZBÍT MLADÍKA NA KOUPALIŠTI V DUBÍ

reklama

Kde jsou Tweety, FB statusy a proklamace našich politiků, kteří se před pár dny předháněli, kdo z nich vzdá největší čest v Afghánistánu padlým českým vojákům nazývaje je bez výjimky hrdiny? Vždyť tady máte hrdinu taky, z masa a kostí mladého chlapa, který se zastal napadené paní na koupališti a neplnil přitom výkon svého povolání, nebyl za to slušně placen a neměl na sobě uniformu… Zkrátka a dobře pouze, jak se sluší a patří, pomohl napadenému člověku. Což už v současnosti není žádnou samozřejmostí.

A jak už to bývá, za dobrý skutek byl náležitě potrestán, když se na něj vrhla skupina „tmavších chlapů“ a zmalovala ho tak, že můžeme (a hlavně on) ještě děkovat, že je na tom tak, jak je. Za mě, Davide, velká čest a smekám pomyslný klobouk. Osobně je pro mě smutné, že jsem prakticky od žádného politika, od žádného komentátora nespatřil/neslyšel v souvislosti s Davidem slovo hrdina. Proto to napíši alespoň já: HRDINA! A podobných (byť mediálně neznámých) hrdinů mezi námi chodí řada. Važme si jich.

Jaroslav Hutka

KOMENTÁŘ: Bolestín Hutka zpívá o smrti prezidenta Zemana. Nahrávku poskytla neziskovka, jejímiž partnery jsou ČT a ČRo

Výpovědi přímých účastníků

Nechávám promluvit přímé účastníky Vladěnu a Davida, kteří se vyjádřili pro TV Prima (v reportáži byly jejich výpovědi vzájemně prostřihány - já je přepsal pro zjednodušení v kuse ke každému z nich s tím, že tři tečky vždy naznačují, kde byl střih): 

Paní Vladěna v bazénu pomohla malému klukovi, jenž byl topen jiným. Na to dle přímých účastníků nepřiměřeně reagovala matka agresora a všechno začalo. V jednom příběhu tedy máme dokonce hrdiny dva.

Vladěna: „Chytil ho prostě za krk zezadu a takhle ho prostě stáhnul do tý vody. Už mu tak jako pevně držel ten krk, tak jsem se ohlídla, nikde jako nikdo, tak jsem pro něj skočila, vytáhla jsem toho kluka. Vyběhla jeho máma, ta začala řvát na mě, že ať ji nešahám na dítě... Dala mi pěstí do hlavy, do oka, vzala mě za vlasy, prostě do bazénu mě stáhla. Hlavu mi furt rvala dolů, samý pěsti do zad, do krku…“

Události, komentáře

KOMENTÁŘ: Kdo má dlouhý vlas, nesmí mezi nás a toho s koňským ohonem vykopněte z ČT ven!

David (nutno dodat, že zcela věcně a oproštěn od emocí): „Viděl jsem, jak paní, bohužel romského původu, nadává na paní. V tu ránu ji vzala za vlasy a začala ji mlátit hlava nehlava… Paní se tam prostě zastala, jako ať si zavolá to dítě, ať netopí cizí děti, že to není normální… Snažil jsem se to odtrhnout, paní začala mlátit hlava nehlava i mě a v tu ránu začalo skákat asi tak sedm dospělejch tmavších chlapů a začli mě tam bít. Po chvilce mě asi dva nebo tři chytli. Říkám drželi mi ruce a mlátili mě, kopali mě hlava nehlava. Mám prokopnutý žebra, na pravý ucho neslyším, oko mě pobolívá, mám vlastně sešitou pusu zevnitř, tady vlastně jsem měl díru skrz do tváře, hlava mě bolí, občas mám i mdloby… Když jsem pak odcházel do záchranky, ještě na mě si ukazovali a že dostanu ještě a že jsem mrtvej chlap.“

Chápu, že každý z nás si hrdinu představuje jinak a vidí ho v někom jiném. Jen doufám, že elita naší společnosti nevnímá hrdiny jen optikou plusových politických bodů.

reklama

reklama