KOMENTÁŘ: Španělskou Miss Universe je žena narozená jako muž. Vyhraje Miss ČR Pepa Hnátek a psí výstavu kočka sfinx?

Viděl jsem toho hodně. Žábu bušit pěstí do skály, stíhačku couvat v rytmu samby, surikatu zvracet v barvách francouzské trikolóry. A stejně mě vždycky dokáže něco na našem světě, který se v mnohém vzhůru obrací, překvapit natolik, až nevím, zda se smát, nebo brečet. Pravá je levá, lež je pravda, válka je mír, nenávist je láska… a muž je žena, která vyhrává ženské soutěže krásy.
Angela Ponce
Angela Ponce
orgbemiss/Instagram

reklama

Šestadvacetiletá Angela Ponceová se stala první transgender modelkou, která vyhrála španělskou Miss Universe a bude bojovat o titul v celosvětovém finále. Šest let poté, co organizátoři zrušili (vskutku přes čáru diskriminační) zákaz pro transgender soutěžící.

„Mým cílem je být hlasem poselství o začlenění (inkluzi), respektu a rozmanitosti nejen pro LGBTQ+ komunitu, ale rovněž pro celý svět,“ napsal/a model/ka na Instagram. Formulace, která jako by z oka vypadla naší krásné pokrokové době jedenadvacátého století. Lépe by to snad nedokázal formulovat ani kdejaký sociální inženýr nebo soudruh z EU sojuzu.

Transgender modelce srdečně gratuluji (a myslím, že mě nebudete podezřívat z jakékoliv závisti), ale když pominu můj údiv, že ve Španělsku nenalezli krásnější ženu (byť je to věc vkusu a názoru), tak skutečně nerozumím tomu, proč v soutěži ženské krásy soutěží transgender modelka narozená jako muž. Nejsem Einstein, ale soutěž ženské krásy vnímám jako soutěž krásy žen, skutečných žen – nikoliv jako soutěž žen narozených jako muž, nebo zručné práce chirurgů specializovaných na změnu pohlaví.

Omlouvám se transgender modelce, ale skutečnou ženou pro mě zkrátka není. Jenomže na mně tady nezáleží, že… Takže se možná brzy dočkáme, že českou Miss jednou vyhraje Lojza Konopásek, který v sobě objevil Elisabet Franklin nebo laureátem ocenění na psí výstavě „Crufts“ bude kočka sfinx, která v sobě probudila vášnivého dobrmana.

Budiž nám nebe milostivo.

 

Tomáš Vyoral

reklama

reklama