KOMENTÁŘ: Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje. Asi xenofóni s cejchem komunismu, kteří nepotkali muslima, ne?

Občané ve švýcarském kantonu Sankt Gallen v nedělním referendu posvětili nový zákon zakazující zahalování obličeje na veřejnosti. Návrh zákona mířící zejména na muslimské nikáby a burky byl navzdory nesouhlasu lokální vlády schválen dvěma třetinami voličů. Zajímalo by mě, jak si takový neuvědomělý a zpátečnický krok vysvětlují naši uvědomělí a pokrokoví političtí komentátoři, umělci, věční kandidáti, kněz či kníže...
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Úspěch sám o sobě je už jen ten, že vůbec někde ještě mohou (v nějaké míře) rozhodovat o sobě a své zemi sami občané.

„Nařízení podle stanice Deutsche Welle míří především na burky či nikáby, které nosí některé muslimky,“ píše iDnes. „Otázka, jestli by ženy měly mít možnost nosit přes obličej šátek, vyvolává dlouhodobě vášnivou diskuzi napříč celou Evropou. Podobný zákaz zavedlo už Rakousko, Francie či Dánsko. Ačkoli kritici tvrdí, že zahalování symbolizuje útlak žen, muslimové považují jeho zákaz za nespravedlivý útok na své náboženství.“

Dokáži si docela živě představit, jak by byl český národ cepován některými z našich lepších spoluobčanů, kdyby se tak v referendu rozhodlo v tuzemsku: zaprdění čecháčci, kteří neviděli muslima ani z vlaku a nikdy nevytáhli paty z České kotliny, podlehli populismu; xenofobové plní předsudků, kteří se bojí nepoznaného; pohrobci komunismu, Gottwalda a Husáka, kteří se sentimentem vzhlížejí k železné oponě. A samozřejmě by za to mohli ti staří a nevzdělaní z venkova, kteří se nechali ovlivnit podvodnými řetězovými e-maily.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Antiextremistický manuál pro zklidnění napětí v Evropě

Proklamace, koncerty, tepání, petice

Komentátorům by se kouřilo od per i úst. Nejmenovaný kněz a držitel Templetovy ceny by přispěl řadou zcela pravdivých a nedemagogických osobních zážitků a dštil síru na jemu podřadné stádo. Konaly by se koncerty podporující zahalování, kde by s proklamacemi nastoupila nejmenovaná disidentka z ODS, jež o třicet let zaspala dobu, nebo nejmenovaný postrach králikáren a jablunkovský patriot, byť momentálně pražský. Umělci v čele s nejmenovaným protežovaným raperem z jedné z našich menšin by složili srdcervoucí song, kde by sólo za doprovodu dětského sboru zazpívala nejmenovaná studentka a mediální muslimská celebrita z Teplic. Nejmenovaná politická neziskovka s nejmenovaným rusofobně-EUfilním think tankem by daly dohromady správně orientovanou petici... A jen by to svištělo.

reklama

reklama