KOMENTÁŘ: USA dají 717 miliard dolarů na „obranu“. Ale trošku i na válku, ne? A na Star Wars a ruské hackery?

Donald Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet na rok 2019 ve výši 717 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun) často komunikovaný jako „finance na obranu“.  Ale že je to trošičku i na válku? Minimálně na hvězdné války/zbrojení určitě. Doufám, že USA vyhradily řádnou částku taky na neposedné ruské hackery, aby jim zase neovlivňovali kde co a kde koho. Slovy Járy Cimrmana: Ze všeho nejhorší jsou ruští hackeři, ty potvory vám vlezou všude.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Chceš-li mír, připravuj se na válku, říká se ve známém citátu, s nímž mimochodem v zásadě souhlasím. Pro účely amerického „globálního vývozu demokracie“ bych však citát malinko přizpůsobil: Chceš-li mír doma, připravuj se na válku na cizím území.

Vojensko-průmyslový komplex může nonstop slavit. Trumpem podepsaný zákon dává na „obranu“ rekordních 717 miliard dolarů, umožňuje zvýšení platů vojáků v průměru o 2,6 procenta a uvolňuje rovněž 69 miliard dolarů na probíhající vojenské operace v zahraničí: například v Afghánistánu, Sýrii, Iráku nebo Somálsku, informuje ČTK. Přibude Írán?

Hvězdné války realitou? Nic nemyslitelného

Realitou se brzy možná stanou Star Wars (hvězdné války). Byť je kosmické zbrojení – s nímž rozpočet rovněž počítá – logickým krokem vpřed, může být vzhledem k čím dál napjatější světové situaci i krokem fatálním. „I vesmír se tak jako obloha, země a moře stal bojištěm,“ uvedl Trump.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: USA spouští kampaň proti Iránu. Pravda nestačí? Nebo nesmí stát v cestě dobrému příběhu?

Americké publikum žádá show, přehánění, ubezpečení o vlastní nadvládě a Trump jako starý showman to zřejmě ví (nebo je jen ze stejného těsta): „Jsme nejmocnější, nejbohatší, nejpočetnější, nejsilnější, nejchytřejší.“ Pro mě osobně zosobněná směšnost (byť by to byla pravda).

Doufám, že nezapomněli na položku „Ruští hackeři“

Nejbohatší? Nejpočetnější? Nejchytřejší? Slovy klasika: A není to málo, Antone Pavloviči? Pokud myslí Trump skutečně Američany, tak to evidentně zabsurdnil více, než sám plánoval. Stačí smazat jméno řečníka a repliku byste klidně přisoudili třeba Kim Čong-Unovi. Troufám si tvrdit, že ani Putin nebo Rúhání by nemluvili takhle… nabubřele. A to je z mého pohledu ve srovnání s druhou ex-prezidentskou adeptkou tohle ještě ta lepší volba.

Taky pevně doufám, že v USA nezapomněli na prakticky nejdůležitější položku v případě obrany USA – ruské hackery! Co ti USA (a nejen jim) natropili neplechy za poslední roky! Až naprosto bezprecedentně! K diskuzi je, zda by Cimrman v kontextu dnešních informací neaktualizoval svou repliku o trpaslících na: „A ze všeho nejhorší jsou ruští hackeři. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí.“

Btw: USA vydává na armádu tolik, co sedm dalších zemí v pořadí (včetně Ruska a Číny). Jen tak z plezíru?

reklama

reklama