KOMENTÁŘ: USA spouští kampaň proti Iránu. Pravda nestačí? Nebo nesmí stát v cestě dobrému příběhu?

Světový četník a známý rozsévač „demokracie“ ze Spojených států amerických, podle tamních zainteresovaných úředníků zahájil kampaň vedenou proti Íránu. Online komunikační strategie a útočná vyjádření mají znedůvěryhodnit iránské vedení, vyvolat nepokoje a vytvořit tlak na tuto islámskou republiku, aby ukončila jaderný program a podporu militantním skupinám. Není jim hanba stěžovat si na všemocné ruské hackery, které nikdo neviděl? Cože? Že jste podobný vzorec už viděli? Srbsko, Libye, Irák, Sýrie? Ale no tak, jen shoda náhod. Nebuďme paranoidní!
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Informace o probíhající kampani přinesla agentura Reuters, která je získala od zdrojů z amerických úředních kruhů obeznámených se situací. Podle současných i bývalých úředníků kampaň staví íránské lídry do nelichotivého světla, někdy jsou informace zveličovány (přeháněny) a protiřečí jiným oficiálním prohlášením včetně výroků učiněných bývalou administrativou. Podle zdrojů Reuters na kampani spolupracuje ministr zahraničí Mike Pompeo s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem.

„Aby bylo jasno, neusilujeme o změnu režimu. Usilujeme o změnu v chování íránské vlády,“ uvedl úředník ministerstva zahraničí. „Víme, že tlačíme Írán k tomu, aby udělal několik těžkých změn. Buď mohou změnit své způsoby, nebo pro ně bude stále těžší angažovat se ve svých zlomyslných aktivitách,“ uvedl zaměstnanec pod podmínkou anonymity. „Věříme, že nabízíme velmi pozitivní vizi toho, čeho bychom mohli dosáhnout a co by mohl získat íránský lid.“

Bruselská čtvrť Molenbeek

KOMENTÁŘ: Editor Lidovek za podpory Newsroomu ČT24 udělal „nácíčky“ i z vlastních kolegů. To nevymyslíš...

Na můj vkus tato informace v médiích nějak rychle a prakticky bez zájmu prošuměla. Ačkoliv se alespoň podle mě jedná o velmi důležitý vzorový případ, který by mohli v rámci vzdělávání v mediální gramotnosti občanů využít všichni ti samozvaní bojovníci s „dezinformacemi“ a „fake news“: vykladači pravdy z Newsroomu, odvážní disidenti z Respektu nebo pornoherec z vybrané neziskovky.

Zveličování informací? Stavění lídrů do nelichotivého světla? Vyvolávání nepokojů? Že vám to připomíná něco z (nejen) posledních let? Není možná. To musí být jenom nějaké nedorozumění a náhoda: Srbsko, Libye, Irák, Sýrie, Rusko… Ale ne, takhle to přeci nefunguje. Nejde o žádné kampaně, ale jde o pravdu… Navíc přece v zájmu iránského lidu, kterému USA nabízí „velmi pozitivní vizi“:

Anebo pravda nesmí stát v cestě dobrému příběhu?

reklama

reklama