KOMENTÁŘ: Z Krameriových cen se ČT může pominout, kdežto Sorosova Novinářská cena je pro ni košer

Zaujal mě zcela odlišný (z mého pohledu až tendenční) způsob informování České televize o dvou různých novinářských oceněních: Novinářské ceně udělované nadací Open Society Fund známého miliardáře George Sorose a Krameriově ceně udělované Asociací nezávislých médií. Jedna je dle ČT kontroverzní, zatímco druhá košer. Uhodnete, která je která?
Newsroom ČT24
Newsroom ČT24
Česká televize/Newsroom ČT24

reklama

Dovolil jsem si lehce porovnat informování veřejnosti Českou televizí o dvou výše zmíněných oceněních se zaměřením na pořad Newsroom a web ČT.

Newsroom ČT24 z 6. 5. 2018 v podtitulku (shrnujícím jednotlivé sekce pořadu) uvádí: „Novinářská cena 2017“; reportáži věnuje redakce 2 a půl minuty, přičemž informuje prakticky pouze o laureátech, uvádí záběry z předávání a v závěru nechává prostor medailonku novináře z Bakalova Respektu Ondřeje Kundry (k němu si ještě něco povíme níže).

Newsroom ČT24 z 24. 6. 2018 pak v podtitulku uvádí již zabarveně „Kontroverzní Krameriovy ceny“, kterým věnuje proti Sorosově Novinářské ceně čtyřnásobný časový úsek (10:18 min.), a kromě krátkého referování o laureátech se celý pořad věnuje negativní agendě, kontroverzním postavám spojeným s tímto oceněním a jeho znevěrohodnění. Samozřejmě za vydatné pomoci spřízněných mediálních expertů a novinářů.

Úvod Newsroomu k Novinářské ceně OSF:

„Novinářská cena, která se jmenuje prostě Novinářská cena, předána. Udělila ji nadace Open Society Fund. Kdo loni pořídil nejlepší rozhovor a kdo napsal nejlepší reportáž?“

Úvod Newsroomu ke Krameriově ceně:

 „A začneme kontroverzí. Mediální týden přinesl řadu reakcí na něco, co si v Česku říká Krameriovy ceny. Ano, na venek to sice vypadá jako seriózní novinářské ocenění, jenže stojí za tím lidi i z nejvýraznějších tuzemských dezinformačních webů. A za dezinformační je rozhodně neoznačujeme jen my. Vycházíme z publikovaných zjištění novinářů i mediálních odborníků, a ti jasné říkají: tihle lidé často šíří polopravdy, zavádějící informace i naprosté lži.“

„Jenže, Nikolo, tuhle informaci spřátelená média referující právě o předávání Krameriových cen často prostě vynechávají. Náhoda?“ doplňuje svou kolegyni redaktor ČT.

Neberu teď v potaz, co z citovaného je a není pravdivé, ale cítíte ten rozdíl v informování o jedné a o druhé ceně? Myslím, že kontroverznost amerického miliardáře maďarského původu George Sorose a jeho neziskovky Open Society Fund, již dost dobře známa i širšímu publiku (zmínky o něm už lze najít i v mainstreamu) by zasloužila rovněž několik minut, když už chce ČT objektivně informovat. Takže? Ticho po pěšině? Slovy, redaktora ČT: „tuhle informaci spřátelená média často vynechávají“.

Článek na webu ČT o Novinářské ceně OSF má 4 odstavce, neutrálně laděné:

„Reportérka České televize získala Novinářskou cenu. Porotu zaujala příběhem Andreje Babiše“.

Článek na webu ČT o Krameriově ceně má 26 obdobně dlouhých odstavců, nečekaně negativních:

„Příbuzní Jána Kuciaka nepřevezmou Krameriovu cenu. V pořádající asociaci jsou i zástupci dezinformačních webů“.

Jen pro představu, kdo ony nepohodlné weby (na něž je v souvislosti s Krameriovými cenami poukazováno) podle ČT považuje za dezinformační? Cituji: „ Zaprvé třeba analytici z Masarykovy univerzity i ze serveru Manipulátoři, za třetí jsou to potom bezpečnostní odborníci z Evropských hodnot, za čtvrté novináři z iRozhlasu, za páté z Aktuálně.cz, za šesté z Neovlivni.“ Myslím, že nijak překvapivá „partička hic“.

Na závěr ještě taková perlička k „oslavnému“ medailonku laureáta Sorosovy Novinářské ceny Ondřeje Kundry. Redaktorka ČT o Bakalově novináři z Respektu zmiňuje:  „Nejedná se přitom o první podobnou cenu… Před sedmi lety navíc získal i prestižní Novinářskou křepelku.“  Stranou už (objektivně) ponechala, že za zmínku u tohoto „bojovníka s dezinformacemi a ruskou propagandou“ stojí, že ho společně s kolegou z Respektu Jaroslavem Spurným před lety nařkla ze lží a z novinářské neprofesionality sama BIS.

Tuto šest let starou kauzu, jejímiž hlavními aktéry bylI právě Bakalovi novináři z Respektu, více rozeberu v některém z dalších komentářů.

reklama

reklama