Komunální politici se možná dočkají výjimky ve zveřejňování majetku

Návod pro zloděje nebo majetkový striptýz - i tak mluví komunální politici o povinnosti zveřejňovat svá majetková přiznání na internetu. O zmírnění zákona, který jim to nařizuje, včera někteří z nich diskutovali s Andrejem Babišem.
12. 2. 2018 ZPRÁVY: KOMUNÁLNÍ POLITICI SE MOŽNÁ DOČKAJÍ VÝJIMKY VE ZVEŘEJŇOVÁNÍ MAJETKU
12. 2. 2018 ZPRÁVY: KOMUNÁLNÍ POLITICI SE MOŽNÁ DOČKAJÍ VÝJIMKY VE ZVEŘEJŇOVÁNÍ MAJETKU

Jednání o zmírnění zákona o střetu zájmů přineslo kýžené ovoce, a to i přesto, že vláda předešlé snahy o změnu zamítla. Andrej Babiš to vysvětlil tím, že předtím neměli informace například o rezignacích starostů, místostarostů a radních. Těch už totiž mají být desítky. „Já vnímám ty argumenty, rozumím tomu, takže za mě určitě, určitě jsme připraveni o tom diskutovat,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)

Komunální politici vidí jako reálné dvě možnosti. Jednou z nich, aby svůj majetek nemuseli přiznávat ti, kteří svoji funkci nevykonávají na plný úvazek a reálně se živí jinou prací. Víc se ale mluvilo o druhé variantě, a to aby majetkové přiznání nebylo veřejné a aby k němu měli přístup případní zájemci na základě individuální žádosti.

Je sestavení kandidátek pro komunální volby v ohrožení?

„Tvoří se určité zkratky, že starostové chtějí něco tajit. Starostové nechtějí nic tajit, starostové rádi své povinnosti dostojí, ale tak, aby s takto citlivými informacemi bylo nakládáno zodpovědně,“ vysvětlil předseda Svazu měst a obcí František Lukl (nestr.) „Dnes tam může nahlížet každý anonymně a my nevíme vlastně, kdo nás lustruje, kdo si nás prohlíží,“ upřesnil starosta Ostřešan na Pardubicku, Josef Vodrážka (nestr.)

Právě i starosta Ostřešan na Pardubicku varuje před možným dopadem zákona o střetu zájmů na komunální volby. Stejně jako jeho kolegové se bojí, že se mu nepodaří sestavit kandidátku do pozemních komunálních voleb. „Já pevně věřím, že to bude problém jenom těch menších obcí, že u nás to problém nebude, ale zatím nevím,“ dodal Vodrážka.

O zmírnění zákona o střetu zájmů se teď bude diskutovat ve sněmovně. Na stole jsou znovu obě novely, které předtím vláda zamítla. Zástupci jednotlivých stran teď mezi nimi budou hledat kompromisní řešení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama