Konec diskriminace: Izraelské aerolinky už nesmějí žádat ženy, aby si přesedly kvůli ortodoxním židům

Letadlo společnosti El Al
Letadlo společnosti El Al
Youtube/usmayadali

reklama

Žádat v letadle ženy, aby si přesedly, protože si vedle nich nepřeje sedět ortodoxní žid? U izraelské letecké společnosti El AL běžná praxe. Tedy až do tohoto týdne. Kontroverzní praktiky společnosti totiž ve čtvrtek zatrhlo rozhodnutí soudu.

Na soud se obrátila 80letá Renee Rabinowitzová. Ženu, která přežila holokaust, totiž před dvěma lety při letu z amerického letiště Newark do Tel Avivu stevard požádal, zda by si nepřesedla. A důvod? Muž vyznávající ortodoxní judaismus nechtěl sedět vedle cizí ženy. Pro stařenku to bylo dle jejích slov „ponižující“.

A soud jí dal za pravdu. Kromě odškodnění ve výši 6 500 šekelů (přibližně 43 000 korun), které musí letecká společnost Rabinowitzové vyplatit, soudce rozhodl, že podobné požadavky jsou diskriminační a nelegální. „Jsem nadšená, že soudce tento problém správně pochopil,“ okomentovala pro New York Times rozhodnutí soudu potěšená Rabinowitzová.

Ortodoxní židé se nesmějí dotknout cizí ženy

Aerolinky se bránily tím, že prý nikdy nenutily pasažéry ke změně místa, pouze je o to požádaly. Cílem bylo vyjít vstříc pasažérům a předejít tak problémům. Jenže k těm stejně docházelo. Několik letů bylo kvůli „zasedacímu pořádku“ zpožděno. Pasažéři letu z New Yorku do Tel Avivu před třemi lety například popisovali, že na palubě vznikl chaos, protože se několik ortodoxních židů odmítalo posadit na svá místa, a dokonce nabízeli peníze za výměnu sedadla. Spor se nakonec řešil několik hodin.

Celý problém tkví v tom, že mnoho ortodoxních židů vyznává koncept zvaný negiah. Ten zakazuje jakýkoliv tělesný kontakt, byť jen letmý a nechtěný, se ženou, s výjimkou manželky a rodiny. A to je ve stísněných podmínkách letadla leckdy opravdu obtížné.

 

Autorka: Zuzana Dumbrovská

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!