Konec lichvářů? Kdo nebude mít na splátky, půjčku už nikde (zřejmě) nedostane

Kdo neumí splácet, nedostane úvěr. Tak by se dal zjednodušeně popsat efekt nového zákona o spotřebitelském úvěru. Platit začne už 1. prosince a měl by postupně zamezit tisícům pochybných úvěrových společností provozovat byznys postavený na lichvářských praktikách.
Reportáž - Podvodné úvěry
Reportáž - Podvodné úvěry
thinkstock.com

reklama

"Jsem samoživitelka a mám půjčky, tzv. ty rychlé. Mám možnost řešit situaci, abych neplatila takové úroky? Jsem zaměstnaná a bydlím v družstevnim bytě, bohužel mám záznam v registru - asi jsem včas nezaplatila poplatek za psa, jinak vše řádně platím. Nechci ručit bytem. Mám nějakou naději? Insolvenci nechci!"

 *

"Manžel má exekuci na dluhy, co nadělal, ještě když jsme se neznali. Já jsem na mateřské a jelikož jsem jeho žena, i mě přišel dopis, že musím zaplatit 70 tisíc korun. Samozřejmě nemáme, jak to zaplatit. Nevím co mám dělat. Můžeme přijít o majetek?"

 *

"Bohužel jsem si vzal nějaké půjčky, nebankovní, v době, kdy jsem byl výdělečně činný. Ale pak jsem o tu práci bohužel přišel, a pak ty dluhy bohužel narůstaly, dokud jsem nebyl schopen splácet."

 

To jsou jen některé z příběhů a dotazů, které se snaží lidé vyřešit v naší poradně nebo o kterých jsme na webu psali. Zkušenosti mluví jasně: Vzít si půjčku a v případě problémů se splácením řešit situaci například opět další půjčkou, může skončit velkými nepříjemnostmi. Nový zákon se snaží udělat přítrž tomu, aby si už zadlužení lidé nebo ti, kteří na splátky mít nemůžou, půjčovali.

Běžný úvěr bez problémů, u lichváře už ne

"Pokud se bavíme o standardním spotřebitelském úvěru, který poskytují banky a ověřené nebankovní instituce, tak nebude složitější úvěr získat. Tam totiž již dnes fungují pravidla na hodnocení bonity klienta (tedy půjčí jen tomu, kdo má na splácení)", říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. Problém se získáním půjčky tak tedy nastává u firem, jež půjčovaly těm žadatelům, kteří v těchto institucích neprošli. "Zákon defacto zakazuje těmto firmách půjčit lidem, kteří neprojdou standardním scoringem. Respektive dává lidem do rukou možnost úvěr si vzít (pokud jim bude dán), ale splatit "jak se jim bude chtít" (respektive dle svých možností, ne dle smlouvy). Navíc limituje pokuty za pozdní placení tak, že limit je často nižší než úroková sazba úvěru při standardním splácení," doplňuje Laisek. Náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková dodává: "Ten věřitel nemá nárok na úroky, nějaké další sankční platby s tím spojené."

Dlužník nezvládá splácet? Smouva není platná

Pokud by úvěrová společnost poskytla půjčku klientovi, který ji nebude schopen splácet, nebude také takto uzavřená smlouva platná. „Úvěr by měl podle zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností,“ upřesňuje Michal Koubek z Prima Rádce. "Navíc k tomu může dostat úvěrová společnost pokutu až dvacet milionů od České národní banky," dodává právník dTestu Miloš Borovička. 

Nabídka na trhu se omezí

Už by se tak nemělo stávat, že by se lidé vrhali do spárů lichvářů jen proto, aby splatili jiné své úvěry. Zákon zcela jistě omezí nabídku na trhu. "Díky tomu, že budeme licencovat poskytovatele, tak se jejich množství radikálně sníží," řekl už dříve mluvčí České národní banky Marek Zeman. Centrální banka má totiž nově regulovat i podnikání nebankovních subjektů. Podle Zbyňka Laiska už skutečně mnoho firem neoficiálně ohlásilo konec své činnosti. 

Prevence dluhových pastí to ale úplně není...

Odborníci nicméně tvrdí, že i přes nový zákon nelze stoprocentně zabránit tomu, aby se lidé dostali do dluhové pasti. Hlavní je, abychom si každý pořádně rozmysleli, zda je pro nás půjčka opravdu nutná. Zejména teď před Vánoci, tedy obdobím, kdy se řada lidí pravidelně zadlužuje ve velkém...

Ivana Kropáčková, ve spolupráci s redaktorem Zpráv FTV Prima Danielem Janochem

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin. Nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy

reklama

reklama