Konec patriarchátu. Řecko bude mít první prezidentku v dějinách země

Do prezidentské funkce poprvé v řecké historii míří žena. Katerina Sakellaropulosová získala důvěru drtivé většiny poslanců, pro bývalou předsedkyni nejvyššího správního soudu hlasovaly strany napříč politickým spektrem. Její pětiletý mandát začne v březnu, informoval server deníku Kathimerini.

Pro Sakellaropulosovou (63) hlasovalo 261 zákonodárců z 300členného parlamentu. Podpořili jí poslanci vládní Nové demokracie, která Sakellaropulosovou do prezidentského úřadu navrhal, dále také poslanci levicové Syrizy i středolevého Hnutí pro změnu.

Nová prezidentka zahájí svůj pětiletý mandát 13. března, kdy naopak definitivně skončí úřadující prezident Prokopis Pavlopoulos. Sakellaropulosová se stane vůbec první prezidentkou v řeckých dějinách. Pokračuje tak v přepisování historie. Do října 2018 totiž Sakellaropulosová zastávala rovněž jako první žena v historii funkci předsedkyně nejvyššího správního soudu.

Řecký prezident má spíše ceremoniální úlohu. Mezi jeho pravomoci patří například udělení milosti, vyhlášení války, nebo podepsání míru a také podepsání mezinárodní dohody schválené parlamentem. Prezidentské pravomoci dostály značného omezení v rámci ústavních změn v roce 1986. Řecká hlava státu tak oproti minulosti například nemůže rozpustit parlament, odvolat vládu nebo pozměnit články Ústavy. K vyhlášení nouzového stavu pak potřebuje kontrasignaci premiéra nebo příslušného ministra.

Tagy: