Konec plýtvání potravinami? Od Nového roku jich skončí v koši méně

18. 12. 2017 ZPRÁVY: KONEC PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI - OD NOVÉHO ROKU JICH SKONČÍ V KOŠI MÉNĚ
18. 12. 2017 ZPRÁVY: KONEC PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI - OD NOVÉHO ROKU JICH SKONČÍ V KOŠI MÉNĚ

Od Nového roku se v Česku přestane plýtvat jídlem, tedy alespoň částečně. Začne totiž platit zákon, podle kterého budou muset obchody neprodejné, ale stále bezpečné a poživatelné potraviny darovat charitě. Jsou na nové nařízení obchody připravené?

Zatímco některé obchody se na darování potravin připravovat nemusejí, protože s potravinovými bankami již spolupracují, pro některé bude tato povinnost novinkou. Nové nařízení začne platit od 1. ledna a týká se všech obchodů nad 400 metrů.

„Jedná se o potraviny, které jsou stále bezpečné, ale nesplňují už všechny náležité požadavky potravinového práva. To znamená, že se jedná například o potraviny, které mají promáčknutý obal nebo lehce natržený obal a tak dále,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Obchody naopak nesmí darovat jídlo s prošlým datem spotřeby. Nepovažuje se totiž za bezpečné. Z potravinových bank poputuje do neziskových organizací, dětských domovů nebo matkám samoživitelkám. „Naše společnost spolupracuje s potravinovými bankami už od roku 2013. V současnosti máme zapojeno 154 obchodů po celé České republiky,“ upřesnil mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

čeští lékaři

Čeští lékaři nejezdí do zahraničí jen kvůli lepším platům

Obchody nejčastěji darují ovoce, zeleninu nebo mléčné výrobky


„Potraviny darujeme vždy na základě aktuálního stavu zboží a možností jednotlivých hypermarketů. Pravidelně darujeme zdravotně nezávadné potraviny s krátkou dobou trvanlivosti či blížícím se datem spotřeby,“ vysvětlila mluvčí společnosti Globus Pavla Hobíková. Obchody, které s potravinovými bankami již spolupracují, nejčastěji darují ovoce a zeleninu, mléčné výrobky nebo pečivo. Ty, které to teprve čeká, se ale na novou povinnost intenzivně připravují.

„Pravidelné darování potravin zavádíme nově. Díky našemu systému zásobování prodejen nám neprodejné potraviny téměř nezbývají, a proto jsme dosud s potravinovými bankami spolupracovali pouze nárazově,“ dodala mluvčí řetězce Lidl Zuzana Holá. Pokud obchody nové nařízení dodržovat nebudou, hrozí jim pokuta. Ta se může vyšplhat až do 10 milionů korun.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama