Konec případu ruské agentky – vášnivé střelkyně. Letí z USA zpět do vlasti

Ruska Maria Butinová, která přiznala vinu spiknutí za účelem poškození USA - a americkým soudem odsouzená na osmnáct měsíců za mříže - odcestuje zítra do Moskvy.
Maria Butinová
Maria Butinová
foto youtube WP

reklama

Butinová se koncem minulého roku přiznala, že pracovala jako agentka cizí mocnosti a u soudu potvrdila, že se účastnila podvratné činnosti od začátku roku 2015 do začátku roku 2018. V polovině  července 2018 byla zadržena pro snahu proniknout mezi osobnosti s možností ovlivnit americkou politiku a byla rovněž obviněna za práci neregistrovaného zahraničního agenta. V prosinci 2018 přiznala svoji vinu a byla odsouzena.

Butinová, jakožto studentka americké univerzity ve Washingtonu, se představovala v USA jako mladá žena zanícená do zbraní a střelectví a jako aktivistka za právo vlastnit zbraň. Snažila se tím proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a získat kontakty mezi republikány. Měla přítele, republikánského aktivistu Pauls Ericksona, který byl obviněn pro zcela jinou, s tímto nesouvisející kauzu.

Maria Butinová usilovala o získání informací o vlivných osobnostech a informace měla posílat do Ruska údajně prostřednictvím ruského politika, dříve poslance a dnes viceguvernéra centrální banky Alexandra Toršina. Dokonce se jí v roce 2015 podařilo mluvit na jednom shromáždění v Las Vegas s Donaldem Trumpem.

Rusko zadržení obvinění své občanky prohlásilo za protiruské tažení a kampaň.

Vladimir Putin vyjádřil své „znepokojení“ nad odsouzením Butinové a prohlásil, že neměla žádné rozkazy od ruských bezpečnostních služeb.

Navíc se oficiálně ruská strana Butinové nezastala. Její obrana by jí totiž spíše prokázala „medvědí“ službu. Marii by se tím ublížilo a proměnila by se ve zvláště cenné rukojmí.

Kauzu Butinová Američané vyšetřovali nezávisle na vyšetřování prezidentských voleb v roce 2016 Robertem Muellerem.

„Butinová  byla dnes přemístěna z federálního vězení v Tallahassee (Florida) do migračního centra v Miami, odkud odletí do Moskvy,“ informoval média ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov. K tomuto kroku americké úřady přistoupily poté, co ruské velvyslanectví ve Spojených státech zaslalo americkému ministerstvu zahraničí diplomatickou nótu se žádostí o vyjasnění postupu vyhoštění ruské občanky odsouzené v USA.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama