Konec případu ruské agentky – vášnivé střelkyně. Letí z USA zpět do vlasti

Ruska Maria Butinová, která přiznala vinu spiknutí za účelem poškození USA - a americkým soudem odsouzená na osmnáct měsíců za mříže - odcestuje zítra do Moskvy.
Maria Butinová
Maria Butinová
foto youtube WP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Butinová se koncem minulého roku přiznala, že pracovala jako agentka cizí mocnosti a u soudu potvrdila, že se účastnila podvratné činnosti od začátku roku 2015 do začátku roku 2018. V polovině  července 2018 byla zadržena pro snahu proniknout mezi osobnosti s možností ovlivnit americkou politiku a byla rovněž obviněna za práci neregistrovaného zahraničního agenta. V prosinci 2018 přiznala svoji vinu a byla odsouzena.

Butinová, jakožto studentka americké univerzity ve Washingtonu, se představovala v USA jako mladá žena zanícená do zbraní a střelectví a jako aktivistka za právo vlastnit zbraň. Snažila se tím proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a získat kontakty mezi republikány. Měla přítele, republikánského aktivistu Pauls Ericksona, který byl obviněn pro zcela jinou, s tímto nesouvisející kauzu.

Maria Butinová usilovala o získání informací o vlivných osobnostech a informace měla posílat do Ruska údajně prostřednictvím ruského politika, dříve poslance a dnes viceguvernéra centrální banky Alexandra Toršina. Dokonce se jí v roce 2015 podařilo mluvit na jednom shromáždění v Las Vegas s Donaldem Trumpem.

Rusko zadržení obvinění své občanky prohlásilo za protiruské tažení a kampaň.

Vladimir Putin vyjádřil své „znepokojení“ nad odsouzením Butinové a prohlásil, že neměla žádné rozkazy od ruských bezpečnostních služeb.

Navíc se oficiálně ruská strana Butinové nezastala. Její obrana by jí totiž spíše prokázala „medvědí“ službu. Marii by se tím ublížilo a proměnila by se ve zvláště cenné rukojmí.

Kauzu Butinová Američané vyšetřovali nezávisle na vyšetřování prezidentských voleb v roce 2016 Robertem Muellerem.

„Butinová  byla dnes přemístěna z federálního vězení v Tallahassee (Florida) do migračního centra v Miami, odkud odletí do Moskvy,“ informoval média ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov. K tomuto kroku americké úřady přistoupily poté, co ruské velvyslanectví ve Spojených státech zaslalo americkému ministerstvu zahraničí diplomatickou nótu se žádostí o vyjasnění postupu vyhoštění ruské občanky odsouzené v USA.

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama