Konec zlatých časů (v pořizování bydlení): Zdraží nové byty, parcely i hypotéky

Jak ukazují průzkumy, zvolna končí zlaté časy všem, kdo si chtěli pořídit byt, dům nebo pozemek. Trh s nemovitostmi se odráží ode dna a banky také pomalu začínají zvyšovat úrokové sazby na hypotéky. Jestli uvažujete o tom, že si pořídíte bydlení, máte nejvyšší čas.
Koupě nového bytu se od nového roku prodraží
Koupě nového bytu se od nového roku prodraží
thinkstock.com

reklama

Ceny nových bytů podle developerů v příštím roce vzrostou průměrně o 6,6 procenta, v roce 2017 dokonce o další 4,9 procenta. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, velká poptávka (hlavně v Praze), ale i historicky nízký úrok u hypoték a jejich časté uzavírání. U hypoték navíc můžeme čekat také zvyšování úroků. Pokud už delší dobu uvažujete o koupi nového bydlení, možná stojí za to začít situaci aktivně řešit. Podle odborníků je právě teď nejvyšší čas pro koupi bytu či uzavření hypotéky. A to není, pokud jde o pořizování bydlení, všechno. Od 1. ledna 2016 navíc o pětinu zdraží i parcely, na jejichž hranici jsou zavedeny inženýrské sítě. Začne pro ně platit sazba DPH 21 procent.

Nepřehlédněte: Hypotéka s akčním úrokem od 1,69 %

Dražší stavební práce

Vliv na růst ceny nových bytů bude mít zvyšování cen za stavební práce, které zaznamenalo 64 procent firem. Další příčinou je i rostoucí poptávka po nových bytech. To platí hlavně pro Prahu, kde by prodeje nových bytů mohly překročit hranici 7 tisíc bytů. Jak zjistil reportér Zpráv FTV Prima Karel Rychlý, lidé si ve velkém kupují byty i jako investici. "Nejvíc se prodávají malometrážní byty 1+kk, 2+kk, to samozřejmě má za následek růst poptávky, a tím i růst cen bytů," říká odborník Prima Rádce Michal Koubek. A Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research, která průzkum provedla, k tomu dodává: „V příštím roce by se mohly ceny vyšplhat v průměru o 6,6 procenta. Růst předpokládá devět firem z deseti. A další zdražování je připravené na rok 2017, a to v průměru o 4,9 procenta. Potvrdilo to 77 procent společností." Zlevňovat se podle něj nechystá nikdo.

Finanční porada - Hypotéka

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Hypotéky už tak výhodné nebudou. Teď ještě jsou...

Rok 2015 bude zdá se rekordní, co do počtu uzavřených nových hypoték. Také úrokové sazby byly v první polovině roku minimální, a to se v celkových statistikách muselo projevit. Novou hypotéku si sjednala řada lidí, menší zájem byl pak o refinancování. Nicméně historicky nízké úroky jsou i dalším důvodem zvyšování cen nových bytů. Jak ale tvrdí odborníci, doba velmi nízkých úroků začne v novém roce končit. Úrokové sazby na hypotéky začaly banky pomalu zvedat už letos před prázdninami, stále se ale zatím drží v nižších hladinách. „Vzhledem k stále nízkým úrokovým sazbám hypoték a jejich budoucímu nárůstu, ovšem i zdražování cen bytů, se právě teď vyplatí investovat do koupě bytu. Stejně tak, jako se plánuje zdražování bytů, očekává se i růst úrokových sazeb hypoték,“ potvrzuje další finanční expert Prima Rádce Libor Coufal. Pokud hledáte bydlení a uvažujete o hypotéce, na Prima Rádci najdete všechny důležité a praktické informace.

 

Snadno dosažitelné bydlení s Prima Rádcem
>>> Chci novou hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK
>>> Chci refinancovat hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

 

Vše o pořízení nového bydlení na hypotéku, nebo refinancování, najdete v našem SPECIÁLU:

 

SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

 

Chcete stavět? Zřejmě zdraží i některé parcely

Výrazně by se také měla změnit cena pozemků, na kterých byste si chtěli postavit svoje vysněné bydlení. "V současnosti platí daň v případě, že na pozemku ta stavba už stojí, nově v podstatě stačí, aby ten pozemek byl už zasíťován a při nákupu už budete platit DPH 21 procent, což skokově samozřejmě zdraží investice do stavebních parcel," vysvětluje Michal Koubek. Kvůli nové legislativě by podle odhadů mohla například běžná parcela pro výstavbu rodinného domu v hlavním městě (cca 800 m2) zdražit i o jeden milion korun. Týká se to ale vždy situací, kdy je prodávající plátcem DPH. Pokud budete kupovat pozemek od neplátce, kupní cena by se zvyšovat neměla.

Nicméně Ministerstvo financí od začátku tvrdí, že žádné velké změny novou legislativou nepřineslo, pouze vymezilo pojem "stavební parcela", aby se neobcházely již platné zákony. Z těchto pozemků se podle něj má normálně platit DPH už teď. "V zásadě se vždy jedná o pozemek, na kterém má být zhotovena stavba. Nově je výslovně definováno, že kvalifikaci určitého pozemku jako stavebního způsobí i například provedení stavebních prací (úpravy terénu, výkopy, přivedení inženýrských sítí atd.) na tomto pozemku, ale i v jeho okolí. Je třeba zdůraznit, že musí jít vždy o stavební práce (úpravy), které směřují ke zhotovení stavby na pozemku, o jehož dodání stavebníkovi se jedná. Na tomto základě je pak provedeno rozhodnutí, zda prodej konkrétního pozemku podléhá DPH, protože jde o stavební pozemek, nebo zda je prodej pozemku od daně osvobozen (například louka, pole)," je uvedeno v oficiálním prohlášení Ministerstva financí.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!