Konečně si po čtyřech dnech Albánci mohou od zemětřesení oddechnout

Albánští seismologové uvádí, že po jednom silném a tisíci slabých a středních otřesech se země uklidňuje. Otřesy se stávají slabší a méně častější. Seismická aktivita se zklidňuje.
Albánie - hledání obětí zemětřesení pomocí psů
Albánie - hledání obětí zemětřesení pomocí psů
reprofoto AP

reklama

Nyní se v Albánii za pomoci i zahraničních expertů sčítají škody a eviduje se 49 zemřelých a 750 zraněných. Postupem času klesají naděje na nalezení lidí, kteří mohli přežít pod troskami.

Tragickou bilancí se současné albánské zemětřesení řadí mezi ta nejtragičtější na Balkánu. Ještě horší bylo v roce 1979, které postihlo Černou Horu a Albánii. To mělo sílu 6,9 stupňů (zatím nejsilnější v regionu), tehdy zahynulo 136 lidí a 1000 bylo zraněno. Nejhorší důsledky mělo zemětřesení z roku 1963 ve Skopji, při kterém zahynulo 1000 osob. Tři čtvrtiny makedonského města byly zničeny a 200 tisíc lidí zůstalo bez střechy nad hlavou.

Je známo, že jihovýchodní část Evropy je seismicky nejaktivnější částí našeho kontinentu. Experti mluví o tom, že v průměru každých 10 až 15 let dochází k devastujícímu zemětřesení a každých 60 – 70 let ke katastrofálnímu zemětřesení.

Bilance současného zemětřesení

Vláda zasedala na své mimořádné schůzi, na které uvedla další čísla týkající se důsledků zemětřesení:

V okolí města Drač, které bylo nejblíže epicentru, je bez střechy nad hlavou 1260 lidí, v okolí hlavního města Tirany je to 3480 lidí. V Drači bylo registrováno 701 poškozených budov, z nichž je 12 zcela zničených. V Tiraně je 15 budov zničených a 239 poškozených.

Albánský premiér Edi Rama dále uvedl, že na pomoc po zemětřesení přišla částka ve výši pěti milionů euro a více než jednoho milionu dolarů.

reklama

reklama