Konzervativci budou hlasovat o nedůvěře britské premiérky Mayové, chtějí ji sesadit

Političtí odpůrci z Konzervativní strany britské premiérky Theresy Mayové dnes získali dostatek podpory na svolání mimořádného hlasování o její nedůvěře jako lídryni strany. Pokud Mayová skončí ve straně, znamenalo by to její konec i ve vládě. Podle ministra spravedlnosti by se pozastavil i Brexit.
Theresa Mayová
Theresa Mayová
AP

reklama

Hlasování o nedůvěře se uskuteční dnes večer v britském parlamentu a výsledky budou ohlášeny krátce poté. Svolali jej odpůrci Mayové a hllasovat budou o tom, jestli jí vysloví nedůvěru jako předsedkyni Konzervativní strany. 

Graham Brady řídí výbor, jež dohlíží na vedení hlasování ve straně, obdržel údajně všech 48 potřebných dopisů od zákonodárců strany, které jsou potřeba na uskutečnění hlasování.

Mayová čelí neustálé kritice pro své jednání kolem Brexitu. Mnoho zákonodárců se zlobí na její poslední kroky, kdy odložila hlasování parlamentu o dohodě, která měla právě odchod z Evropské unie upravovat. Mnozí to považují za zbabělý ústupek aby se vyhnula porážce.

Konec ve straně by pro ni byl katastrofou. Pokud hlasování dopadne v neprospěch Mayové, ještě do Vánoc na její místo usedne nový premiér. 

Mayová mimořádně vystoupila před svůj dům na Downing street 10 a vyjádřila se pro novináře. „Do hlasování půjdu se vším co mám,“ vzkázala odpůrcům Mayová.

Pokud hlasování dopadne v její prospěch, i tak nebude úplně co slavit. Pravděpodobně toto hlasování pouze předchází předčasným parlamentním volbám, a to hlavně kvůli neshodám o Brexitu. Pozitivní pro Mayovou je alespoň to, že když dnešní hlasování ustojí, další se může uskutečnit nejdříve až za 12 měsíců.

Ve straně Mayová nemá ale jen odpůrce. Sajid Javid, člen kabinetu, před třemi měsíci napsal na Twitter, že jednání o Brexitu je samo o sobě považováno za nepříjemné. „Premiérka má moji plnou podporu a je tou nejlepší osobou, která zajistí, že 29. března odejdeme z Evropské unie,“ uvedl Javid na svém twitterovém účtu.

Další podporu Mayové vyjádřil dnes na Twitteru i další člen kabinetu Chris White. „Všichni ministři kromě ministra obrany Gavina Williamsona, veřejně prohlásili svou podporu pro Theresu Mayovou pro dnešní večerní hlasování."

 

 

Více informací zjišťujeme.

reklama

reklama