Konzervativci v Řecku vyhráli volby, levice pohořela

Středo-pravicová Nová demokracie vyhrála nedělní parlamentní volby a získala absolutní většinu v řeckém parlamentu. Pro radikálně levicovou Syrizu se tak jedná o druhou porážku v tomto roce, hned po neúspěšných volbách do Evropského parlamentu.
Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis
Zdroj: Facebook Kyriakos Mitsotakis

Předseda Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis se může radovat, jeho strana obsadí s 39,85 procenty 158 křesel z celkových 300 křesel v řeckém parlamentu. Konzervativci bodovali ve většině administrativních obvodů, Syrize se podařilo vyhrát jen na Krétě, severu peloponéského poloostrova a v několika dalších menších oblastech. „Požádal jsem voliče o silný mandát. Vy jste mi jej velkoryse nabídli. Dnešním dnem začíná těžký, ale nádherný boj,“ uvedl Mitsotakis ve vítězném projevu.

Výsledek voleb podle jednotlivých obvodů. Modrá barva reprezentuje vítězství konzervativní Nové demokracie, růžová barva znázorňuje obvody, kde zvítězila Syriza. 

Výsledek nedělních voleb
Autor: tanea.gr Výsledek nedělních voleb


Mitsotakis u voličů bodoval sliby na snížení daní, rozsáhlejší privatizaci veřejných služeb a v neposlení řadě vyjednání nových dohod s řeckými věřiteli, které by umožnily investovat více peněz právě do Řecka.

V Řecku vyhrála opoziční konzervativní Nová demokracie

Řecko je investičním ternem letošního roku. Včerejší volby to jen potvrdily

Syriza nevyřešila nezaměstnanost 

Syriza v parlamentu s 31,36 procenty získá 86 křesel. Jejímu lídrovi Alexisu Tsiprasovi se nepodařilo zvrátit problémy související s velkou nezaměstnaností mezi mladými lidmi a nízkými platy. Nepodařilo se mu ani výrazněji zredukovat řeckou přebujelou státní správu. Vysoké zdanění střední třídy mu také výsledek voleb nikterak nevylepšilo. „Občané se rozhodli, plně respektujeme hlasování lidu,“ uznal svoji porážku Tsipras.

Pohořel i Varoufakis

Syriza se k moci dostala před čtyřmi lety, a to především kvůli hospodářské krizi. Přes veškeré sliby o odmítnutí drastických reforem a velkých gest proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské unii, nakonec Tsipras úvěrovým věřitelům ustoupil. I to byl důvod, proč se tehdejší ministr financí Yanis Varoufakis s Tsiprasem ideově rozešel a ve včerejších volbách kandidoval za jiné uskupení. Tzv. Evropská realistická strana neposlušnosti, kterou radikální socialista Varoufakis vedl, dostala ovšem pouze 3,44 procenta a má tak v parlamentu jen devět křesel.

Ultranacionalisté jsou mimo parlament

Zisk pěti poslaneckých křesel oproti minulým volbám si naopak může připsat levicové proevropské Hnutí za změnu, vedené socialistkou Fofi Gennimatou, ta již v předchozích vládách zastávala různé vysoké vládní posty. S dvaadvaceti křesly se Hnutí za změnu stalo třetí nejsilnější stranou, za ní se ještě umístili komunisté a nová sociálně konzervativní strana Řešení pro Řecko, která k EU zastává spíše rezervovanější postoje. Mimo parlament se naopak ocitl Zlatý úsvit, ten podobně jako Syriza těžil zvláště z hospodářské krize, a podobně jako ona hlásal různé znárodňovací programy. Zlatý úsuvit má i dva zástupce v Evropském parlamentu, jeho rétorika proti migraci, globalizaci, EU, apod., patří mezi evropskými nacionalistickými stranami k těm nejvyhrocenějším.

reklama