Korejské úřady varují před smrtelným koktejlem z vos

Nepřidávejte do alkoholu vosy! S tímto bizarním varováním přišlo jihokorejské ministerstvo zdravotnictví. Reaguje tak na rychle se šířící mýtus, že oblíbený alkoholický nápoj sodžu obohacený o vosy snižuje krevní tlak a léčí cukrovku. Podle odborníků je to ale nesmysl a pro alergiky může mít naopak fatální následky.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Sodžu je nejoblíbenější korejský alkoholický nápoj vyráběný z rýže nebo ječmene. S obsahem alkoholu okolo 20 % za normálních okolností způsobuje maximálně lehkou kocovinu, pokud se jeho konzumace přežene. Na internetu se ale v poslední době objevily zprávy o tom, že nápoj „obohacený“ o vosy má léčivé účinky. Podle ministerstva zdravotnictví ale tato kombinace může spíš uškodit. Člověk alergický na vosí jed může i zemřít.

„To, že vosy mohou pomoci zlepšit zdravotní stav, není nic víc než fáma kolující mezi lidmi. Není snad zřejmé, že vosy nejsou poživatelné?“ diví se Kim Seung-hwan z ministerstva. Expert zároveň vysvětlil, že kombinace sodžu a vos má sice mezi Korejci poměrně dlouhou tradici, do povědomí široké veřejnosti se ale dostává především kvůli prodejcům, kteří tento nápoj nabízejí online. „Proto musíme lidi varovat, než se to vymkne kontrole,“ dodal.

ilustační foto

Žena chtěla zachránit kozu před tygrem. Na šelmu se vrhla jen s klackem

S „vosí léčbou“ měly problém i hollywoodské hvězdy

Varování přichází krátce poté, co ve Španělsku zemřela 55letá žena na následky podivné léčby, která zahrnovala i vosí bodnutí. Tu bez problémů absolvovala každé čtyři týdny po dobu dvou let. Pak jí ale alergická reakce na jed způsobila anafylaktický šok, po kterém upadla do kómatu. Zemřela o několik týdnů později.

Podobnými procedurami ale procházeli dokonce i hollywoodské hvězdy. Herec Gerard Butler minulý rok přiznal, že se dostal do ohrožení života poté, co ve snaze odstranit svalové problémy dostal 23 včelích žihadel. Pod vlnu kritiky se pak dostala Gwyneth Paltrow, která na svých webových stránkách tuto kontroverzní metodu léčby doporučovala.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!