Koronavirus a světová ekonomika: Nouzové balíčky i dodatečné rozpočty

Některé země začínají řešit ekonomické dopady epidemie a chystají podporou firem i lidí. Pozvbudit to má i značně otřesené finanční trhy. Jedny z nejvýraznějších opatření chystají Itálie, Japonsko nebo USA.
Srolované dolary
Srolované dolary
Canva

reklama

Itálie – masivní nouzový balíček přes 255 miliard Kč

Italská vláda bude ve středu projednávat masivní nouzový balíček v objemu deseti miliard eur (přes 255 miliard Kč). Ekonomové konstatují, že toto opatření výrazně zatíží italský rozpočet, jehož deficit by se pak mohl dostat až na strop stanovený pravidly Evropské unie. Vláda už proto Brusel vyzvala k uvolnění rozpočtových pravidel.

Peníze mají být poskytnuty zřejmě ve dvou vlnách. Ta první má za úkol umožnit domácnostem a malým firmám, aby dočasně nemusely platit účty za energie, splácet hypotéku a aby byly částečně osvobozeny od daní.

Japonsko – podpůrná opatření za zhruba 93 miliard Kč

Japonsko hodlá vyčlenit na podporu 430,8 bilionu jenů (téměř 93 miliard Kč), a to především směrem k malým s středním podnikům. Země tak chce snížit počet bankrotů způsobených poklesem poptávky po službách a propadem turismu. Vláda na opatření vynaloží veškeré rozpočtové rezervy určené na letošní rok.

USA – 187 miliard Kč a slib daňových úlev

„Posoudíme případné snížení či úlevu na dani ze mzdy. Mluvíme o výrazné úlevě, skutečně velmi zásadní,“ slíbil americký prezident Donald Trump. Podrobnosti plánu zatím nesdělil. Vedoucí demokraté v Kongresu uvedli, že jakékoliv daňové úlevy by se měly týkat jen těch, které koronavirus skutečně zasáhl. Dodali, že pracují na legislativě, která by navázala na soubor opatření za 8,3 miliardy dolarů (187 miliard Kč) schválený minulý týden.

Irsko – v přepočtu desítky miliard Kč na vyplácení nemocenské

Irská vláda vymezila 2,4 miliardy eur (61,3 miliardy Kč), aby byla schopna vyplácet nemocenskou všem zaměstnancům, pokud se budou muset uchýlit do izolace. Ministerstvu zdravotnictví určila mimořádných 435 milionů eur (11,1 miliardy Kč) na prevenci a léčbu nákazy. Úřady v první fázi uvolní 200 milionů eur (5,1 miliardy Kč) pro malé firmy z balíčku, který byl loni zřízen jako záloha pro případný odchod Británie z EU bez dohody.

Velkou Británii a Austrálii debata teprve čeká

Ve středu se sejde britský kabinet a agentura Reuters právě při této příležitosti předpovídá diskusi o patřeních na boj s koronavirem. Ministr financí Rishi Sunak totiž představí první návrh rozpočtu nové vlády. Ve čtvrtek se má pak setkat vedení Evropské centrální banky, jež by mělo diskutovat o možných krocích na podporu ekonomiky eurozóny. Australský premiér Scott Morrison řekl, že jeho vláda brzy oznámí výši a podobu finančního balíčku určeného na podporu hospodářství.

reklama

reklama