KORONAVIRUS: Diamond Princess opouštějí další pasažéři. Írán hlásí první dvě oběti

Diamond Princess opustilo po skončení karantény přes 400 pasažérů. Situaci na výletní lodi ale ostře zkritizoval japonský odborník na šíření nemocí. Írán mezitím oznámil první dvě úmrtí na svém území. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru a jím způsobeného onemocnění COVID-19:

Během úterý Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, nákaza novým typem koronaviru do úterní půlnoci potvrdila u 74 185 lidí, z nichž 2004 zemřelo. Za úterý přibylo 1749 nových případů nákazy, což je méně než 1886 případů za pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Aktuální statistiky podle analytického webu Worldometer:

  • Celkový počet nakažených v pevninské Číně: 74 187
  • Celkový počet nakažených (celý svět): 75 312
  • Celkový počet úmrtí: 2012, z toho 6 mimo pevninskou Čínu
  • Celkový počet uzdravených: 15 067
  • Minimálně jeden případ nákazy potvrdilo 29 států

V Íránu zemřeli dva lidé nakažení koronavirem

Íránské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že eviduje smrt dvou lidí nakažených koronavirem. Jedná se o první úmrtí v souvislosti s koronavirem COVID-19 na íránském území. Oba pacienti byli v karanténě ve městě Qom. U dalšího blíže nespecifikovaného počtu lidí existuje podle úřadů podezření, že jsou rovněž infikováni. Výsledky testů by měly být známy v následujících hodinách.

Mimo pevninskou Čínu si tak virus při započtení Íránců vyžádal již osm mrtvých. Írán je po Spojených arabských emirátech druhou blízkovýchodní zemí, kde se nákaza prokázala.

Babiš: Česku epidemie koronaviru nehrozí

Čeští občané v současnosti nejsou ohroženi epidemií koronaviru. V rozhovoru na serveru Blesk.cz to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého i Světová zdravotnická organizace dělá vše proto, aby se podařilo situaci zvládnout. Babiš neočekává ani výrazné ekonomické dopady epidemie na Česko.

Premiér připomněl, že jediný případ úmrtí na nákazu koronavirem v Evropě byl zhruba osmdesátiletý čínský turista ve Francii. U několika desítek lidí testovaných kvůli podezření na nákazu v Česku byly všechny vzorky negativní. Podle Babiše tak není v Česku důvod se bát. „V této chvíli nemám obavy, že by byli naši lidé nějak ohroženi,“ řekl.

Diamond Princess opouštějí další cestující

Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama, začali po dvou týdnech opouštět další cestující. Během dneška jich má opustit palubu asi 500, vyloďování zbylých potrvá až do pátku, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Na palubě se přitom dnes potvrdila nákaza u dalších 79 lidí, celkově se tak na plavidle virem infikovalo 621 lidí, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP. Loď původně převážela kolem 3 700 cestujících a posádky.

Plavidlo je označováno za místo s největší koncentrací infekce koronavirem, který se šíří z Číny. V karanténě je od 3. února. Palubu už minulý týden opustili pasažéři starší 80 let, u kterých byl negativní test na koronavirus. Spojené státy z lodi evakuovaly v noci z neděle na pondělí asi 340 svých občanů.

Totální selhání, hodnotí odborník podmínky karantény na Diamond Princess

Japonský odborník na infekční choroby Kentaro Iwata tvrdě zkritizoval podmínky karantény na výletní lodi Diamond Princess. „Opatření na lodi byla absolutně nedostatečná. Nebyla tam oddělena zelená zóna, kde se infekce nevyskytuje, od té červené, kde je pravděpodobný výskyt viru,“ říká Iwata ve videu, které zveřejnil na internetu.

Iwata na palubu lodě vstoupil, aby pomohl pomohl zabránit šíření viru mezi cestujícími. Dle svých slov nikdy neměl tak velké obavy z toho, že infekci chytí. A to má za sebou mise v Africe a Číně, kde pomáhal s bojem proti ebole, respektive viru SARS. „Ale na Diamond Princess jsem se opravdu hodně bál. Nebyla tam žádná možnost určit, kde přesně se virus vyskytuje,“ uvedl s tím, že se pro jistotu rozhodl podstoupit dobrovolnou 14denní karanténu, aby případně nenakazil lidi ve svém okolí.

Japonské úřady ale podcenění či nezvládnutí situace odmítají. Podle jednoho z vládních poradců se většina pasažérů a členů posádky nakazila ještě před tím, než byla karanténa na lodi vyhlášena. Japonský ministr zdravotnictví Katsunobu Kato uvedl, že na palubě působí expertní tým, který dohlíží na dodržování pravidel. „Podle expertů je situace pod kontrolou,“ ujistil ministr.

WHO: Zrušení, nebo přeložení olympijských her není na pořadu dne

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje úvahy o ohrožení olympijských her v Tokiu kvůli koronaviru za předčasné. Sportovní megaakce má začít 24. července, což je zatím příliš daleko na to, aby se dalo odhadnout riziko vedoucí k jejich zrušení, nebo přeložení. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i pořadatelé v uplynulých týdnech opakovaně ujišťovali, že epidemie s ohniskem v Číně největší sportovní svátek tohoto roku neohrozí.

iPrima/ČTK

Tagy: