KORONAVIRUS: Itálie hlásí 821 nakažených, první nemocní již v Litvě i na Novém Zélandu. Češi z Tenerife letí do Česka

Pět Čechů, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v hotelu na kanárském ostrově Tenerife, odletělo do Česka, uvedla ředitelka CK Canaria Travel. U nás bylo na koronavirus dosud testováno 154 lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha není důvod k panice, ani ke skupování potravin. Většina nakažených ve světě má mírný průběh nemoci, nejnebezpečnější je hlavně pro seniory.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Odpolední Zprávy 28/02/2020: Koronavirus_Tenerife

reklama

Čínské úřady podle agentury Reuters ve čtvrtek hlásily 335 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 44 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

Celkový počet nakažených: 84 144, z toho 78 832 v pevninské Číně

Celkový počet úmrtí: 2876, z toho 2788 v pevninské Číně

Celkový počet uzdravených: 36 873

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 56 států a oblastí (a navíc mezinárodní loď Diamond Princess zakotvená v Japonsku)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru uvedl, že v ČR nadále není potvrzena nákaza koronavirem. Všechny výsledky jsou k tomuto okamžiku negativní. Celkem bylo vyšetřeno 170 osob.

Podle nepotvrzenýchinformací je v Íránu potvrzena nákaza u nejméně 210 lidí. Původní bilance zněla 34 mrtvých.

Češi kvůli koronaviru ruší zájezdy

Češi ze strachu z šířícího se koronaviru začínají rušit zájezdy do zahraničí včetně míst, kde se nákaza zatím nevyskytuje. V takových případech nemají nárok na vrácení peněz. Asociace cestovních kanceláří (ACK) formou tiskové zprávy v souladu s platnou českou legislativou poskytuje několik doporučení pro postup ve vzorových případech zákazníkům i samotným cestovním kancelářím.

Ohniska koronaviru ve světě kromě Číny

Češi kvůli koronaviru ruší zájezdy. Kdy mají právo na vrácení peněz? Co dělat v případě karantény?

Babiš uklidňoval na tiskové konferenci, že není důvod skupovat ochranné roušky a potraviny kvůli koronaviru. Není žádný důvod k panice, zdůraznil.

V Íránu koronavirus zabil podle nové bilance 34 lidí

Oznámil to dnes mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. V Íránu, který má mimo Čínu nejvíc mrtvých, je podle dnešní bilance potvrzena nákaza u 388 lidí.

Kvůli koronaviru byly zrušeny sportovní akce i veletrhy 

Po celém světě se ruší nebo zkracují veřejné akce. Karneval v Benátkách i v Nice byl zkrácený. Autosalon v Ženevě byl zrušený. Facebook zrušil svoji akci v San Francisku a zakázané byly dokonce i poutě do Mekky a Medíny. Rijád  tam dočasně zakázal vstup zahraničním poutníkům.

Testy v Hongkongu prokázaly ‚‚slabou“ přítomnost koronaviru u psa

Hongkongské úřady umístily do karantény psa ženy nakažené novým typem koronaviru, předběžné testy totiž u něj prokázaly „slabou“ přítomnost viru. Zvíře ale nevykazuje žádné příznaky nemoci, informovala dnes s odvoláním na hongkongské úřady agentura Bloomberg.

V rámci prevence a zamezení šíření koronaviru by se měly až na dva měsíce zavřít všechny školy v Británii. Oznámil to vrchní zdravotnický činitel v Anglii Chris Whitty.

V Británii, Francii i Nizozemsku přibývá nakažených koronavirem

Nové případy dnes oznámila Británie, Francie i Nizozemsko. Ve Francii, kde je už více než čtyřicet případů, jsou v domácí karanténě dva tisíce dětí, které se vrátily z jarních prázdnin v rizikových oblastech, informovala agentura AFP. 

V Británii je nyní 19 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Do poloviny tohoto týdne byly všechny v Anglii. Ve čtvrtek oznámily první případ ze Severního Irska a dnes z Walesu. 

Ve čtvrtek první případ oznámilo také Nizozemsko. Přítomnost koronaviru se potvrdila u pacienta v Tilburgu na jihu země. Dnes nizozemské úřady potvrdily druhý případ, tentokrát v Amsterodamu. 

Letošní ročník autosalonu v Ženevě byl kvůli koronaviru zrušen

Letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, oznámili dnes organizátoři. Autosalon, který každoročně přiláká desetitisíce návštěvníků, se měl konat příští týden. Zúčastnit se ho měla mimo jiné i česká automobilka Škoda Auto.

Švýcarsko kvůli šíření koronaviru zakázalo všechny akce s účastí více než tisíc lidí. Mělo by se to týkat i ženevského autosalonu a sportovních akcí.

Japonská prefektura Hokkaidó vyhlásila kvůli koronaviru stav nouze a požádala obyvatele, aby o víkendu nevycházeli ven. Prefektura má 66 nakažených.

V Chorvatsku je nakažených 5 lidí, dva noví se potvrdili dnes

První případ nákazy koronavirem se v Chorvatsku potvrdil před třemi dny u mladíka ze Záhřebu. Nyní se nemoc potvrdila i u jeho bratra. Druhý dnešní případ se potvrdil ve městě Rijeka asi 30 km od slovinských hranic.

Francie hlásí 3 nové případy nákazy koronavirem

Ve vesničce La Balme-de-Sillingy, kousek od hranic se Švýcarskem, se nakazili dva lidé od svého příbuzného, u kterého byla nemoc potvrzena už dříve. První případ hlásí i Nice na jihu Francie. Nákaza se potvrdila u ženy, která se vrátila z Milána.

Jižní Korea hlásí 571 nových případů nákazy koronavirem

Jižní Korea dnes oznámila, že se novým typem koronaviru nakazilo dalších 571 lidí. Celkový počet infikovaných tím stoupl na 2337. Informovala o tom agentura AP. Nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, v Jižní Koreji dosud podlehlo 13 lidí, bilance obětí za uplynulých 24 hodin však nestoupla.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lidé u hotelu na Tenerife (Zdroj: AP)

Pět Čechů, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v hotelu na kanárském ostrově Tenerife, odletělo do Česka, uvedla ředitelka CK Canaria Travel.

V Česku bylo dosud na koronavirus testováno 154 lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila. Dalších osm vzorků je v laboratoři, uvedl ráno ministr Vojtěch.

Litva, Nový Zéland a Bělorusko hlásí první nákazy koronavirem

Litevská vláda dnes informovala, že se v zemi potvrdil první případ nákazy novým koronavirem. Krátce nato o prvním infikovaném informovalo také novozélandské ministerstvo zdravotnictví a následně první výskyt nemoci oznámilo také Bělorusko. 

Novozélandské ministerstvo zdravotnictví mezitím informovalo, že se nemoc COVID-19 potvrdila u zhruba 60letého člověka, který se nedávno vrátil na Nový Zéland z Íránu, kde si koronavirus po Číně dosud vyžádal nejvíce obětí na životech. Infikovaný je v nemocnici v Aucklandu a jeho stav se zlepšuje.

V Česku lidé nakupují zásoby potravin

Litva, Nový Zéland a Bělorusko hlásí první nákazy koronavirem. V Česku lidé nakupují potraviny ve velkém!

COVID-19

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

WHO kvůli epidemii vyhlásila 30. ledna globální stav zdravotní nouze, učinila tak teprve pošesté ve své historii. Organizace také oznámila, že zatím je příliš brzy na vyhlášení pandemie, protože zatím nedochází k nekontrolovanému celosvětovému šíření viru, který by provázelo značný počtem úmrtí a epidemii koronaviru je stále možné porazit. Celosvětovou pandemii WHO zatím naposledy vyhlásila v červnu 2009 kvůli šíření takzvané prasečí chřipky, viru A(H1N1), který zabil na 18 500 lidí. Podle eurokomisařky pro zdraví Stelly Kyriakidisové by státy Evropské unie měly sjednotit plány pro případ dalšího šíření nákazy koronavirem.

reklama

reklama