KORONAVIRUS: Itálie ve strachu. Stovky nakažených hlásí také Jižní Korea a Írán

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Odpolední Zprávy 24/02/2020: Koronavirus

reklama

Čínské úřady za neděli podle agentury AFP ohlásily 150 nových obětí nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Úřady dnes také oznámily 409 nových případů infekce, opět převážně v provincii Chu-pej, což je ale pokles oproti 648 novým případům oznámeným o den dříve, upozornila agentura Reuters. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

  • Celkový počet nakažených: 79 744, z toho 77 345 v pevninské Číně
  • Celkový počet úmrtí: 2629, z toho 2593 v pevninské Číně
  • Celkový počet uzdravených: 25 267
  • Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 37 států

Koronavirus a byznys

Nekončící epidemie koronaviru začíná devastovat čínskou i světovou ekonomiku. Problémy by se podle odhadů mohly dotknout až pěti milionů firem po celém světě. Mnoho čínských firem stojí a jejich dělníci od konce ledna nechodí do práce, aby se zabránilo šíření koronaviru. Firmy i lidé tak nemohou splácet úvěry a dochází jim hotovost. Podle námi oslovených ekonomů tato situace tvrdě dopadne i na českou ekonomiku. Poslechněte si to sami:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s ekonomem

V Japonsku potvrdili první případ nákazy u maďarského občana

V Japonsku byla potvrzena nákaza novým koronavirem u prvního maďarského občana. Jde o člena posádky výletního plavidla Diamond Princess, které bylo od pátého února v karanténě u japonských břehů kvůli epidemii tohoto koronaviru. S odvoláním na státního tajemníka pro komunikaci a mezinárodní zastoupení Tamáse Menczera o tom informoval zpravodajský server Hungary Today.

Karanténa plavidla Diamond Princess byla zrušena 19. února a 22. února povolily japonské úřady většině cestujících loď opustit. Posádka ale zůstala na palubě - včetně dvou maďarských hudebníků a jednoho číšníka, dodal Menczer.

Nakažený maďarský občan byl umístěn do izolace a během následujících dvou až tří dní bude převezen do nemocnice na pozorování. Pacient se podle Menczera "cítí dobře".

V Lyonu kvůli koronaviru izolovali cestující v autobusu z Milána

Francouzské úřady dnes na nádraží v Lyonu na několik hodin izolovaly cestující v autobusu, který přijel z Milána. Dva z nich následně převezli zdravotníci do nemocnice pro podezření na nákazu novým typem koronaviru. Nyní se čeká na výsledky jejich testů, informovala agentura AFP. Ostatní cestující na nádraží lékaři prohlédli a propustili.

Policisté dnes dopoledne kolem autobusu, který přijel z Milána přes Turín a Grenoble na lyonské nádraží Perrache, postavili bezpečnostní kordon. Dvě osoby s příznaky podobnými chřipce převezli zdravotníci do nemocnice, ostatní cestující byli po několika hodinách čekání a lékařské prohlídce propuštěni. Podle zpravodajského webu LyonMag je hospitalizován jeden cestující a jeden z italských řidičů.

Itálie ve strachu

Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již šestou oběť. Jak informovala italská stanice RAI, oběť z Brescie rovněž trpěla rakovinou. Dříve v pondělí informovala italská média o páté oběti, 88letém muži z obce Caselle Landi nedaleko Milána. Itálie se tím podle místních médií stala co do počtu infikovaných koronavirem třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

Takhle to vypadá na mnohých veřejných úřadech v italském Miláně - zavřeno
Autor: ČTK/ABACA/IPA/ABACA Takhle to vypadá na mnohých veřejných úřadech v italském Miláně - zavřeno

Úřady už dnes ráno informovaly o 84letém pacientovi, který nemoci podlehl v lombardském Bergamu. Nakažených je podle poslední bilance italských úřadů 219, informoval deník La Repubblica. České Ministerstvo zahraničních věcí před cestami do některých regionů severní Itálie české občany varovalo. Poslechněte si vyjádření Češky žijící v Miláně Kateřiny Havrdové pro TV Prima.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vyjádření Kateřiny Havrdové

Nemoci jako první v Itálii podlehli 78letý muž a 76letá žena, v neděli zemřela rovněž starší žena, která trpěla rakovinou. I muž z Bergama byl již hospitalizován v nemocnici kvůli jiným onemocněním. Předchozí zdravotní stav u páté oběti není známý.

Ministerstvo zahraničí varuje před cestami do severní Itálie

Ministerstvo zahraničí (MZV) doporučuje českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila ohniska nákazy koronavirem. V dnes zveřejněném doporučení také upozornilo, že se návštěvníci oblasti mohou v případě nepříznivého vývoje dostat do dvoutýdenní karantény. 

Okolní státy se zatím hranici s Itálií zavřít nechystají

Francie, Švýcarsko, Rakousko ani Slovinsko se zatím nechystají uzavřít kvůli šíření nového typu koronaviru své hranice s Itálií. Tam na severu země na nemoc COVID-19 zemřeli už čtyři lidé. Úřady čtyř sousedních států zatím vyčkávají, v některých se dnes ale sejdou krizové štáby.

Rakouské úřady ohlásily obnovení železničního spojení s Itálií přes Brennerský průsmyk. Stalo se tak poté, co zde v neděli večer přerušily osobní železniční dopravu kvůli podezření na koronavirus u dvou cestujících ve vlaku z Benátek do Mnichova. Testy ale v obou případech podezření nepotvrdily, uvedla agentura AFP.

Ministr zdravotnictví Vojtěch je situací v Itálii znepokojen

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrtek svolá Ústřední epidemiologickou komisi kvůli novému koronaviru. Česká republika zatím neplánuje zpřísnění opatření, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády. Situace v Itálii, kde nový koronavirus způsobil smrt třem lidem a kde v neděli bylo přes 150 nakažených, jej ale znervózňuje. Vojtěch nevyloučil případná další opatření v případě, že by se jihoevropské zemi nedařilo šíření viru zastavit.

V Japonsku zemřeli dva cestující z lodi Diamond Princess

Čínské úřady hlásí dalších 150 obětí koronaviru! První případy oznámily Bahrajn a Kuvajt

„Opatření máme stále stejná. V rámci Evropy, na základě jednání ministrů zdravotnictví, jsou naše opatření prakticky jedna z nejpřísnějších. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, protože se zdá, že tam počet případů stále poměrně výrazně roste, i skokově ze dne na den,“ řekl Vojtěch. 

V Jižní Koreji je už přes 760 nakažených

Jižní Korea ohlásila 161 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených v této zemi tak stoupl na 763 lidí, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Počet obětí nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje, stoupl na sedm.

Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu. Více než polovina nových případů má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v Tegu, které má 2,5 milionu obyvatel a kvůli nákaze je nyní uzavřeno.

Agentura ILNA: Koronavirus má v Íránu na svědomí už 50 lidí

Počet obětí nového typu koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, informovala dnes polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, odkud se nemoc šíří. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Íránská státní média nicméně stále uvádějí jen 12 mrtvých a asi 60 nakažených. Většina případů nákazy se soustřeďuje právě do Komu, kam nemoc COVID-19 zanesli podle íránských úřadů lidé, kteří přicestovali z Číny. Infekce se ale již rozšířila i do dalších íránských měst včetně metropole Teheránu.

Řada států zavádí přísné restrikce ohledně cestování

Spojené arabské emiráty (SAE) z obav před šířením koronaviru zakázaly svým občanům cestovat do Íránu a Thajska. Informovala o tom místní agentura WAM. Zákaz platí do odvolání. Podobná opatření zavádí také Hongkong. Úřady své občany varují před cestou do Jižní Koreje. Cestující z Jižní Koreje budou na jeho území vpuštěni pouze v případě, že se jedná o hongkongské občany. Ty následně čeká 14denní pobyt v karanténě.

První případy hlásí Afghánistán, Bahrajn a Kuvajt

První případ infekce ohlásil Afghánistán. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se nemoc COVID-19 potvrdila u jednoho ze tří podezřelých případů v západní provincii Herát, která sousedí s Íránem.

Nakaženého člověka dnes oznámil také Bahrajn. Informovala o tom tamní státní tisková agentura s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Nakaženým je bahrajnský občan, který se vrátil z Íránu. O prvních třech infikovaných pak informoval i další ze států Perského zálivu, Kuvajt. Rovněž se jedná o osoby, které navštívily Írán, uvedla agentura Reuters.

Francie v souvislosti s koronavirem registruje úbytek turistů

Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo. Propad návštěvnosti tak bude mít významný vliv na francouzskou ekonomiku, řekl zpravodajskému serveru CNBC francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa a turismus se na jejím hrubém domácím produktu (HDP) podílí zhruba osmi procenty.

Do Francie v roce 2018 přicestovalo podle údajů jejího ministerstva pro Evropu a zahraniční záležitosti zhruba 89,4 milionu turistů, což byl rekord. Rekordní byla odhadem i suma, kterou tam turisté utratili, a to 56,2 miliardy eur (1,4 bilionu Kč). Většina návštěvníků, zhruba 79 procent, pocházela z Evropy, ale nejstrmější nárůst vykázala asijská klientela. Z tohoto kontinentu v roce 2018 do Francie přicestovalo o 7,4 procenta více hostů.

Čína odložila zasedání parlamentu

Čína se rozhodla odložit výroční zasedání parlamentu, jehož začátek byl plánován na 5. března. Důvodem je šíření nového typu koronaviru, kterým se v zemi nakazilo již více než 77 000 lidí. Informovala o tom dnes čínská státní média.

Parlament, který se oficiálně nazývá Všečínské shromáždění lidových zástupců a který sestává asi z 3000 delegátů, se schází zpravidla jednou ročně na desetidenním zasedání v Pekingu, aby kromě jiného vytyčil hlavní ekonomické cíle země.

Italské akcie se propadají

Akcie na evropských trzích zahájily týden prudkým poklesem, zejména v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Hlavní index italských akcií odepisuje skoro pět procent, zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé.

ČTK/iPrima

reklama

reklama