KORONAVIRUS ON-LINE: Při testování imunity chybí děti, nakažených dál přibývá pozvolna

Vláda kvůli příznivému epidemiologickému vývoji urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb, dnes začala další vlna rozvolňování dosavadních omezení a zákazů. Podle zdravotnických statistiků a epidemiologů Česko šíření koronaviru zatím zvládlo, nyní se má zaměřit na kontrolovaný návrat do normálního života a nastartování ekonomiky.
26. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: I V NEDĚLI U NÁS NA NĚKOLIKA MÍSTECH POKRAČOVALO PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ NA KORONAVIRUS
26. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: I V NEDĚLI U NÁS NA NĚKOLIKA MÍSTECH POKRAČOVALO PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ NA KORONAVIRUS

reklama

Mezi kraji je nemoc nejvíce rozšířená v Praze. Hlavní město má zatím 1 696 nakažených, což znamená necelých 125 na 100 tisíc obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje nejmenší Karlovarský kraj s 351 případy, což vychází na víc než 118 infikovaných na 100 tisíc obyvatel. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100 000 obyvatel vychází stále necelých 27 případů. S nemocí COVID-19 zemřelo dosud 82 Pražanů, Moravskoslezský kraj eviduje 26 zemřelých. V přepočtu mrtvých na počet obyvatel má nejhorší bilanci Karlovarský kraj s 22 oběťmi. Z nemoci se v Česku doposud vyléčilo 2 826 pacientů.

Vše sledujeme podrobně:

 

21:40 Z onemocnění COVID-19 se už vyléčilo 25 hasičů. Pět jich čeká na druhý negativní test. Jeden hasič zůstává stále pozitivní.

21:20 Česká republika pošle desítky tisíc kusů ochranných pomůcek San Marinu pro boj proti novému typu koronaviru. Vláda dnes na návrh ministerstva vnitra schválila zaslání obdobné pomoci, kterou před třemi týdny do malé republiky na Apeninském poloostrově poslat odmítla. Předání mají zajistit ministři vnitra a zahraničí.

21:07 Vláda dnes schválila celkovou výši odměn pro vojáky, celníky, policisty a hasiče, kteří pomáhají se zvládnutím epidemie koronaviru. Na služební platy vojáků z povolání uvolní 35,6 milionu korun. Na platy příslušníků Celní správy má jít 44,2 milionu korun navíc. Na platy policistů získá ministerstvo vnitra 783,9 milionu korun a na platy hasičů 99,76 milionu Kč. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie.

21:00 Zatímco ještě před pár měsíci byla německá kancléřka Angela Merkelová v podstatě na odchodu z politické scény, nyní se vše obrátilo. Političtí analytici a komentátoři nejen v Německu si všímají, že v období pandemie koronaviru opět začal růst její potenciál.

Angela Merkelová

V době krize opět ukázala svou sílu. Merkelová politicky vstala z mrtvých

20:47 Od úterý již nebude v ČR platit dočasné zrušení zón placeného parkování ve městech a obcích. Vláda dnes zrušila krizové opatření, kterým o tom dříve rozhodla.

20:40 Japonský lék Favipiravir, který dnes dorazil do pražské VFN, dostane pacientka se středně těžkým průběhem nemoci COVID-19. Lék bude rozvezen i do dalších nemocnic a vystačí asi pro stovku pacientů.

20:31 Mylné přesvědčení, že toxický metanol vyléčí z nákazy koronavirem, zabilo v Íránu více než 700 lidí. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na vládní údaje. Rozdíl oproti dosud oficiálně udávaným nižším číslům o počtu obětí vysvětlil nyní poradce ministerstva zdravotnictví tím, že asi dvě stovky lidí zemřely mimo nemocnice.

20:20 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v Jižní Americe: Nejhorší situace je v Brazílii, kde se nemoc COVID-19 prokázala u více než 63 tisíců lidí a nemoci podlehlo přes 4 tisíce lidí. V Peru se nakazilo 27 517 lidí. Ekvádor hlásí téměř 23 tisíc nakažených. V Chile se celkově nakazilo téměř 14 tisíc lidí.

20:10 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v USA: V Spojených státech se novým typem koronaviru cekově nakazilo 995 288 lidí. Nemoci podlehlo přes 56 tisíc pacientů a uzdravilo se téměř 123 tisíc lidí. Nejvíce zasažený je New York, kde se nákaza potvrdila u více 294 tisíc lidí a více téměř 23 tisíc lidí nemoci podlehlo. V New Jersey se nakazilo přes 111 tisíc lidí. Kalifornie hlásí téměř 44 tisíc nakažených. Na Floridě se celkově potvrdilo přes 32 tisíc případů nemoci COVID-19.

20:00 K dnešnímu dni bylo v Česku pro studii kolektivní imunity otestováno 18 185 lidí z řad veřejnosti. Otestovat se má celkově 27 tisíc lidí z různých skupin obyvatelstva. Organizátoři nyní vyzývají k účasti převážně osoby pozvané Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Reprezentativní skupiny lidí oslovil ČSÚ v Praze, Brně, v Olomouci a v jejich sousedních okresech, uvedla dnes vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

19:57 V Singapuru by mohlo být koronavirem podle výsledků testování nakaženo přes 100 tisíc zahraničních dělníků. Oficiálně hlásí jedna z nejhůře zasažených asijských zemí dohromady 14 423 případů nákazy poté, co dnes do statistik přibylo dalších 799 infikovaných, z toho 764 mezi zahraničními dělníky. Informovaly o tom dnes podle agentury Reuters tamní úřady.

19:55 Rychlý nárůst o desítky případů nákazy koronavirem na Chebsku je podle hygieniků souhrou komunitního a rodinných přenosů. Daří se ale i dohledávat kontakty nakažených a posílat je na vyšetření. Krajská hygienická stanice (KHS) Karlovy Vary s provozovateli zařízení zdravotnických a sociálních služeb spolupracuje, sdělila dnes ČTK mluvčí KHS Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

19:45 Zdravotníci ve státě New York silně zasaženém koronavirem testovali 7 500 lidí na přítomnost protilátek. Bezmála 15 procent testovaných bylo pozitivních, a tudíž prodělalo nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Na tiskové konferenci to dnes oznámil guvernér Andrew Cuomo. Při testu 3 000 lidí lidí minulý týden bylo pozitivních 13,9 % lidí.

19:35 Senátorské kluby mezi svými členy vybraly na nákup ochranných pomůcek a zdravotnických přístrojů pro boj s epidemií koronaviru 1 832 milionu korun. Peníze budou použity v jednotlivých regionech. ČTK to dnes oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Vybraná suma je téměř dvojnásobná, než v jakou věřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

19:30 Vláda dnes schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda podporu snížila na 6,6 miliardy Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Nemocnice si podle něj nesou dluhy z minulosti, všechny už mají nové vedení.

19:27 Škodovka v Mladé Boleslavi znovu otevřela brány své továrny. Po měsíci a půl se vrátili zaměstnanci. Je to dobrá zpráva nejen pro ně, ale i pro další tisíce zaměstnanců firem, které dodávají automobilce potřebné komponenty.

V Česku opět ožívá automobilový průmysl

VIDEO: V Česku opět ožívá automobilový průmysl. Chybí ale zahraniční zaměstnanci

19:19 Zemědělci budou moci letos kvůli koronavirové krizi podat tzv. Jednotnou žádost o evropské dotace až do 15. června, tedy o měsíc později než běžně. Změnu nařízení dnes schválila vláda, uvedla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Každoročně se prostřednictvím těchto plateb proplatí přes 30 miliard korun, jde o největší sumu v rámci dotací. Možnost prodloužit příjem žádostí povolila Evropská komise všem unijním státům.

19:10 Radnice Prahy 2 rozdělila prostřednictvím svého nadačního fondu Dvojka srdcem 80 tisíc korun rodinám samoživitelů. Peníze jsou určeny pro samoživitele, které připravila o příjem opatření proti pandemii nemoci COVID-19.

19:05 Jednorázový příspěvek 500 korun denně i pro malé firmy s ručením omezeným postižené šířením koronaviru by měla vláda schválit ve čtvrtek. Dnes projednání návrhu ministerstva pro místní rozvoj kabinet přerušil kvůli doplnění technických záležitostí, aby se podpora nemohla kombinovat s vyplácením jednorázového příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) nebo v rámci programu Antivirus. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

18:57 Oblečení by si lidé mohli v kamenných prodejnách smět znovu začít zkoušet od 11. května. Sprchy a šatny v posilovnách a fitness centrech by se mohly otevřít spíše až na konci května. S obnovením fungování bazénů a kin vláda počítá v poslední vlně uvolňování, tedy od 25. května. O konání hromadných akcí v létě chce vydat konečné stanovisko ve čtvrtek. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:45 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v krajích: Nejvíce nakažených je v Praze, kde se nemoc COVID-19 prokázala u 1 696 lidí. Moravskoslezský kraj se blíží k tisícovce, nakazilo se tam 981 lidí. Ve Středočeském kraji se nákaza prokázala u 876 lidí. Olomoucký kraj k dnešnímu podvečeru hlásí celkově 682 nakažených a Plzeňský kraj 593 pacientů. Ústecký kraj eviduje 482 případů koronavirové nákazy a v Jihomoravském kraji se prokázala u 436 lidí.

18:35 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v Evropě: V Evropě se onemocnění COVID-19 prokázalo celkově u 1 292 153 lidí. 123 tisíc lidí nemoci podlehlo a přes 445 tisíc lidí se uzdravilo. Nejvíce zasaženo je stále Španělsko, kde se onemocnění prokázalo u 229 422 lidí a podlehlo jí 23 251 pacientů. Co se týče úmrtnosti, smutné prvenství si drží Itálie, kde v důsledku koronavirové nákazy zemřelo 27 tisíc lidí a od začátku epidemie se nakazilo 199 414 lidí. Francie hlásí přes 162 tisíc nakažených a téměř 23 tisíc úmrtí. V Německu se nákaza prokázala u více než 158 tisíců lidí, dnes jich 372 přibylo. Sousední Německo dnes také hlásí 9 nových úmrtí. Dohromady tam nemoci podlehlo téměř šest tisíc lidí.

18:25 V Británii zemřelo za posledních 24 hodin 360 pacientů na komplikace způsobené onemocněním COVID-19. Je to nejmenší denní přírůstek za duben, nižší údaj tamní úřady zaznamenaly naposledy 30. března, kdy epidemie v zemi propukla. Počet zemřelých však v zemi překonal hranici 21 tisíc. Na většině míst v Británii také klesá počet hospitalizovaných lidí s koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock.

18:22 Pokud budou země uvolňovat opatření proti koronaviru příliš brzy, mohou se vrátit do situace, kdy budou muset znovu zavádět omezení pohybu. Varoval před tím dnes zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zároveň prohlásil, že pandemie COVID-19 ještě zdaleka není u konce.

18:12 Plán otevření restaurací, jejichž provoz je omezen kvůli epidemii nového typu koronaviru, dnes kabinet neuspíšil. O pokračování rozvolňování svých opatření v dalších plánovaných vlnách rozhodne vláda koncem příštího týdne, řekl po dnešním zasedání novinářům náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Restaurace, hospody, bufety a kavárny mají podle plánu otevřít 11. května s obsluhou přes výdejní okénko, v provozu mohou být také venkovní zahrádky. Vnitřní prostory by se pak měly otevřít o dva týdny později, tedy v pondělí 25. května.

18:09 Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo otevření nejrizikovějších provozoven ze dne na den, uvedl Vojtěch. Doufá, že poslanci to nechtějí riskovat.

18:06 Firmy by si mohly případně odložit sociální odvody od května do července. Uhradit by je musely do 20. září se sníženým penále. To by místo nynějších zhruba 4,5 % dlužné částky mohlo činit jedno procento. Shodla se na tom vláda. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Návrh zákona by podle ní kabinet mohl schválit za týden.

18:03 Americké úřady dnes vyzvaly výrobce dezinfekčních prostředků, aby do svých výrobků dávali denaturovaný alkohol nevhodný k pití. Opatření má zamezit šířící se konzumaci dezinfekce, která se prý rozmáhá i mezi dětmi. Agentura Reuters nebezpečnou praxi spojuje s nedávným výrokem prezidenta Donalda Trumpa o možnosti zabíjet koronavirus vstřikováním dezinfekce do těla pacientů.

17:58 Americké státy postupně obnovují hospodářský život ochromený v minulých týdnech šířením koronaviru a uvolňují omezení obchodu a služeb i pohybu osob na veřejnosti. Prezident Donald Trump jim dnes vyčetl, že po Kongresu k revitalizaci hospodářství požadují masivní finanční pomoc. Počet osob s nákazou koronavirem se v USA blíží milionu a nemoci tam podlehlo téměř 56 tisíc lidí.

17:42  Vláda dnes rozhodla o prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na náhrady mezd, a to do konce května. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. Program pokrýval zatím období od vyhlášení nouzového stavu od 12. března do konce dubna. Vláda rozhodla o postupném otevírání provozů do 25. května. Prodloužení nynější kurzarbeitové podpory ještě aspoň o několik měsíců žádali odboráři a zaměstnavatelé.

17:40 Koronavirus se po celém světě potvrdil již u více než tří milionů lidí. Uvádí to specializovaný server worldometers.info. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie rovněž globálně monitoruje, chybí k překročení této hranice něco přes sedm tisíc potvrzených případů.

17:33 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v ČR: Podle aktuálních dat se v ČR nakazilo celkově 7 431 lidí. Vyléčilo se 2 826 pacientů a nemoci podlehlo 222 lidí. Z nemoci COVID-19 se momentálně léčí 4 383 lidí.

17:27 Pandemie koronaviru letos výrazně omezí připomínku výročí konce druhé světové války. Prezident Miloš Zeman posune kvůli současné situaci tradiční květnové jmenování generálů, ve hře je podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka možná až říjen. Výročí konce války si chce Zeman připomenout na Vítkově, podrobnosti se podle Ovčáčka chystají. V omezeném formátu si také letos Český rozhlas připomene výročí Pražského povstání a bojů o budovu Československého rozhlasu.

17:23 Studenti a pedagogové mohou opět vyjíždět na pobyty do zahraničí s mezinárodními programy, které spravuje Dům zahraniční spolupráce (DZS). Jeho vedení o tom rozhodlo se souhlasem ministerstva školství v reakci na rozhodnutí vlády opět otevřít hranice. Zahraniční výjezdy se zastavily po vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru 12. března. Případné výjezdy teď budou záležet mimo jiné na tom, zda jsou pro ně vhodné podmínky i v cílové zemi. DZS jich do konce letošního pololetí moc neočekává. 

17:17 Slovensko chce umožnit cestování obyvatel o letních dovolených, pokud to vývoj kolem pandemie choroby COVID-19 umožní. Bratislava plánuje postup koordinovat se svými sousedy. 

16:58 „Blížíme se hranici 10 miliard korun vyplacených na účty OSVČ poškozených kvůli koronakrizi,“ napsala na svém Twitteru ministryně financí Alena Schillerová. K dnešnímu dni je 383 tisíc zpracovaných žádostí v celkové výši 9,5 miliardy korun. Dalších 37 tisíc žádostí na vyřízení zatím čeká. Vyřízeny budou do konce dubna.

16:50 Armáda má mobilní odběrové týmy ve všech krajích, jezdí po celé republice a dělá stovky odběrů denně.

16:47 Vojáci mohou pomáhat se zvládnutím koronavirové epidemie vedle zařízeních sociální péče i ve zdravotnických zařízeních. O změně usnesení vlády dnes ČTK informoval ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet se změnou zabýval na žádost Karlovarského kraje, který volá po vyslání vojáků do sociálních zařízení, léčebny dlouhodobě nemocných a lůžek následné péče v Mariánských Lázních. Reaguje tak na rychle rostoucí počet nakažených koronavirem v tomto městě, kde za týden přibylo 42 lidí s nemocí COVID-19. Celkem Mariánské Lázně evidují 51 nakažených.

16:42 V první vlně se do projektu takzvané chytré karantény tento týden zapojí Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a Moneta, které budou poskytovat údaje pro vytváření vzpomínkových map. ČTK to dnes sdělila Česká bankovní asociace. Podle dostupných informací dnes od nich zatím data ministerstvo zdravotnictví ani hygienické stanice nepožadovaly. Od bank budou chtít údaje na základě předem poskytnutého souhlasu lidí nakažených koronavirem.

16:33 Rekonvalescentní plazmu vyrobenou v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze dostanou dnes v Nemocnici Na Homolce. Experimentální léčba je určena pro dva tamní pacienty ve vážném stavu. K dnešnímu dni byly provedeny v ÚVN odběry od osmi dárců. Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19, je určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.

16:30 Země Evropské unie chtějí v příštích týdnech pracovat na tom, aby během letní turistické sezony mohli občané EU za určitých podmínek cestovat do jiných unijních států. Podle chorvatského předsednictví se na tom dnes shodla velká část unijních ministrů odpovědných za turistický ruch. Důležité slovo při rozhodování o podmínkách turistických cest by přitom měli mít epidemiologové, sdělil novinářům po videokonferenci chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli.

16:25 Ve všech čtyřech páteřních nemocnicích v Libereckém kraji se budou moci nechat zájemci otestovat na COVID-19. Na placené testování se nejprve musí telefonicky objednat a zaplatit tři tisíce korun. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka. Otestovat se lidé budou moci nechat v Krajské nemocnici v Liberci, v českolipské nemocnici a také v nemocnicích v Jablonci nad Nisou a Jilemnici.

16:15 Dětským domovům chybí jednotný plán v případě, že by se u nich objevila nákaza novým koronavirem. A dopad na ně mají i zavřené školy. Vychovatelé suplují práci učitelů. Je jich ale málo a nemohou se věnovat každému dítěti zvlášť.

V dětských domovech vychovatelé suplují práci učitelů

VIDEO: V dětských domovech vychovatelé suplují práci učitelů. Nestíhají se věnovat každému dítěti zvlášť

15:57 Kolektivní imunita proti COVID-19 se podle epidemiologa Maďara vytvoří velmi pomalu, pokud vůbec. Protilátky může mít i méně než procento testovaných.

15:50 Úřady v Belgii i Nizozemsku dnes ohlásily nejnižší denní statistiky k epidemii nemoci COVID-19 za posledních několik týdnů. Belgické nemocnice údajně v neděli přijaly 127 nemocných, což je nejméně od 18. března, kdy v zemi začala celostátní karanténa. V Nizozemsku zase od neděle přibylo 400 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejmenší přírůstek od 19. března.

15:45 Pražská fitness centra, která dnes po šesti týdnech mohla znovu otevřít, evidují nižší návštěvnost než před přerušením provozu. Předpokládají ale, že zájem bude postupně narůstat. Největšími překážkami je povinnost nošení roušek při cvičení a zákaz používání šaten a sprch. Vyplývá z vyjádření provozovatelů pražských fitness center a posiloven.

15:40 Ligový výbor Ligové fotbalové asociace na dnešním jednání schválil, že 25. května bude znovuzahájena sezóna první a druhé ligy, které jsou kvůli pandemii nového koronaviru přerušeny od března. Výbor požádá ligové grémium profesionálních klubů o to, aby se ročník mohl protáhnout přes 30. červen. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

15:35 Při psaní závěrečného vysvědčení budou letos učitelé zohledňovat hlavně výsledky žáků z šesti týdnů v únoru a březnu, než se školy kvůli šíření koronaviru zavřely. Méně mohou učitelé přihlédnout k práci dětí v období výuky na dálku či k výsledkům z prvního pololetí. Při hodnocení by měli jednat vždy ve prospěch žáků. Z maturantů letos na posledním vysvědčení nikdo nepropadne. Vyplývá to z metodiky k vyhlášce o hodnocení žáků v tomto pololetí, kterou dnes podepsal ministr školství Robert Plaga (ANO).

15:30 Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT, které sídlí v Buštěhradu u Kladna, zhotovilo nanomateriály pro výrobu roušek. Využívá k tomu své přístroje. Materiál centrum nabídne k dalšímu zpracování výrobcům nebo odběratelům roušek, informovalo UCEEB na svém webu.

15:00 Bavorský nejvyšší správní soud dnes jako protiústavní označil nařízení, které v této německé spolkové zemi zakazuje prodej v obchodech s více než 800 metry čtverečními. Omezení, které je součástí karanténních opatření proti pandemii nemoci COVID-19, ale soud nezrušil, takže nadále platí.

14:30 Přes 200 kubánských lékařů a ošetřovatelů dnes dorazilo do Jihoafrické republiky, aby jí pomohli s pacienty nakaženými koronavirem. JAR je nejpostiženější africkou zemí, nákaza se tam potvrdila u 4 500 lidí a s nemocí COVID-19 tam zemřelo 87 lidí.

14:00 Letní pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů mohou být reálné, vzájemná turistika bude ale omezená jen na ty státy, které v tažení proti koronaviru dosahují podobných výsledků jako alpská republika. V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild to prohlásil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Vídeň bude v zahraničních dovolených podle ministra úzce spolupracovat s Evropskou komisí a také s partnerskými zeměmi. Už dříve z Rakouska zaznělo, že jednou ze zemí, jejímž občanům Vídeň zvažuje v létě otevřít hranice, je i Česko.

13:30 Počet nakažených onemocněním COVID-19 se v nemocnici v Mariánských Lázních zvýšil z nedělních 17 na 43. Z tohoto čísla je 34 nakažených mezi pacienty a devět nakažených jsou zaměstnanci. Nemocnice, která je soukromým zdravotnickým zařízením s menšinovým podílem města, zatím funguje bez větších omezení.

13:15  Ve Španělsku znovu vzrostl počet úmrtí lidí s onemocněním COVID-19. Oproti nedělním 288 novým případům jich za minulých 24 hodin přibylo 331. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho údajů má země nyní 23 521 úmrtí a 209 465 nakažených.

13:00 Moldavsko nepožádalo české úřady o povolení průjezdu tří autobusů s více než dvěma stovkami Moldavanů, které při návratu z Paříže uvázly v neděli na severovýchodě Francie. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že Česko obecně tranzit umožňuje. O případu v neděli informovala agentura AFP, podle níž Německo a Česko průjezd autobusů přes svá území nepovolily.

12:30 Ministerstvo zdravotnictví (MZd) chce šesti velkým nemocnicím v Praze a v Brně poskytnout příspěvek 7,7 miliardy korun na oddlužení. Návrh, který reaguje na jejich kritickou ekonomickou situaci, musí schválit vláda. 

12:05 Všeobecná fakultní nemocnice v pondělí obdržela japonský lék favipiravir, který bude distribuovat dál. Odpoledne rovněž očekává dodávku remdesiviru.

11:50 V Německu hlásí tamní úřady 1 018 lidí nakažených koronavirem za jediný den – to je nejméně od poloviny března. Počet úmrtí vzrostl o 110 na celkových 5 750. Pozitivně testovaných výrazně ubylo i na Slovensku. Kde za neděli přibyli pouze dva infikovaní. Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6 198 nových případů, což je o 200 méně než v předchozí den.

11:40 „Británie hlásí v koronavirové situaci velké zlepšení. Zavedená omezení i nadále ale zůstávají. Jednotlivci i firmy musí být trpěliví,“ vzkázal britský premiér Boris Johnson na vůbec první tiskové konferenci po své třítýdenní absenci způsobené nemocí COVID-19. Nepochybuje, že pokud Britové zachovají „odhodlání a odvahu“, jež projevili v posledních týdnech, Spojené království z krize vyjde „silnější, než kdy bylo“.

11:30 Pražskou zoologickou zahradu dnes během první hodiny od znovuotevření navštívilo cca 200 lidí. Podle vládní vyhlášky může zoo navštívit 8 500 lidí denně, kvůli bezpečnosti jsou pro návštěvníky k dispozici pouze e-vstupenky. Vládní ochranná opatření proti šíření koronaviru uzavřela zoo veřejnosti 13. března.

11:15 Aktuální informace ohledně koronaviru ve světě jsou následující: Podle serveru Worldometer přesáhl celkový počet nakažených ve světě 3 miliony. Na komplikace spojené s nemocí COVID-19 zemřelo 207 118 lidí a vyléčilo se téměř 900 000 lidí. Nejhůře jsou na tom už několik týdnů USA, kde je počet infikovaných 987 322, více než 55 000 lidí zemřelo a vyléčených hlásí 118 781. Španělsko, Itálie, Francie a Velká Británie hlásí znatelné zlepšení situace ohledně nákazy.

10:55 V úterý se ve Sněmovně bude projednávat možné prodloužení nouzového stavu v ČR do 25. května. Vláda ČR prodloužení stavu žádá, komunisté však podle vyjádření jejich předsedy Vojtěcha Filipa podpoří její požadavek prý až poté, co jim ve Sněmovně své důvody vysvětlí. Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, jehož vznik a několik kroků komunisté podpořili, zatím ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení nouzového stavu podle ČTK nemá. 

10:44 Ve Velké Británii vzrostl počet telefonátů na linku bezpečí kvůli domácímu násilí o 49 %. Podle BBC bylo od počátku nastolení ochranných opatření kvůli koronavriu ve Spojeném království zabito 14 žen a dvě děti.

10:30 Španělsko, Itálie, Francie a Velká Británie hlásí znatelně lepší zprávy ohledně nemoci COVID-19. Ve Španělsku, Itálii a Francii zemřelo za uplynulý den nejméně lidí za více než měsíc. Ve Velké Británii zemřelo za 24 hodin celkem 413 lidí, tedy polovina lidí oproti sobotě. Německo nyní každý den hlásí více uzdravených než nově infikovaných.

10:21 Od pondělka se v rámci uvolňování ochranných opatření v ČR otevírají některé zoologické zahrady. FTV Prima pro vás vytvořila přehlednou mapu, podle níž snadno zjistíte, která zoo se rozhodla příležitosti otevření využít.

Mapa otevírání zoologických zahrad

V pondělí se otevírají zoo. Které se rozhodly příležitosti využít?

10:14 Na Chebsku se v posledních několika dnech rapidně zvýšil počet lidí nakažených COVID-19. Nejvíce infikovaných (51) hlásí Mariánské Lázně, informoval o tom starosta města Martin Kalina (Piráti). Za pouhý týden to znamená nárůst v těchto místech o 42 případů.

10:01 Podle vedoucího vědce Engelhardtského institutu molekulární biologie v Moskvě, Profesora Petra Čumakova bylo cílem vědců ve Wu-chanu studium patogenity viru, ovšem nikoliv se záměrem vytvořit smrtící nástroj. Uvedl také, že tito vědci pracovali na vývoji nejrůznějších forem koronaviru více než 10 let. Zároveň podle rozhovoru pro ruský deník Moskovskij Komsomolec nepochybuje Čumakov o tom, že právě z laboratoří ve Wu-chanu se koronavirus rozšířil do celého světa. Podle něj se celkový obraz možného vzniku současného koronaviru začíná pomalu objevovat.

09:42 Německá ekonomika letos podle prognózy tamní vlády vykáže kvůli koronavirové krizi propad o 6,3 procenta, informoval list Süddeutsche Zeitung. Berlín podle něj očekává, že v roce 2021 se ekonomika vrátí k růstu, který by měl být pravděpodobně rychlý, letošní propad který je pravděpodobně nejhorší v dějinách Německa, však ani tento růst nevyrovná.

09:27 Britská vláda plánuje nařízení, podle něhož každý, kdo přicestuje do Spojeného království, bude muset podstoupit dvoutýdenní karanténu. Deník Daily Telegraph informoval, že tento krok britské vlády má být součástí tzv. druhé fáze boje proti koronaviru. Čtrnáctidenní izolace má zabránit nekontrolovanému šíření nákazy a bude se týkat bez rozdílu cizinců i Britů.

09:16 Vláda dnes bude projednávat návrh na oddálení termínu o měsíc k podání žádostí o evropské dotace pro zemědělce, ti budou moci žádost podat do 15. června. Ministerstvo zemědělství svůj záměr posunout termín pro žádosti o celkem 30 miliard korun oznámilo už dříve, dnes má změnu nařízení kvůli koronavirové krizi schválit vláda.

09:09 Jaká bude letos v Česku situace ohledně letních festivalů, upřesnil pro zpravodajství FTV Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO): „Nebudeme moci tyto festivaly povolit, skutečně velké festivaly pro tisíce, desetitisíce lidí. Samotní organizátoři jsou s tím srozuměni. Tyto obrovské akce, kde se koncentrují desítky tisíc lidí, jsou bezesporu tím největším rizikem. I přesto, že se ta situace u nás vyvíjí dobře,“ uvedl. Dodal, že s největší pravděpodobností budou povoleny pouze menší kulturní akce s účastí do 100 lidí pod širým nebem.

08:55 Vodáci mohou v ČR vyrazit na řeky bez roušek, dodržovat však musí několik ochranných opatření. Na raftech spolu smí být pohromadě pouze členové rodiny, u ostatních plavidel by měl být zachováván vzájemný distanc dvou metrů. Společně však může plout skupina lodí s celkem až deseti lidmi. V tiskové zprávě to v pondělí ráno uvedla Asociace vodní turistiky a sportu.

08:00 V anglickém městě Milton Keynes během koronavirové karantény prudce stoupla popularita robotů na kolečkách, kteří se starají o rozvážku nákupů, hotového jídla a zásilek. Tito roboti, kteří dospělému člověku sahají zhruba po kolena a vypadají jako hladké, bílé plastové krabice na šesti černých kolech, jsou v tomto městě důvěrně známí, protože už tu rozvážejí zboží více než dva roky

07:46 V Německu se za předchozí den potvrdilo dalších 1 018 případů nákazy koronavirem, což je nejmenší denní nárůst od poloviny března. Celkem tak země, které má 83 milionů obyvatel, dosud registruje podle Institutu Roberta Kocha 155 193 potvrzených případů.

07:33

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Americký prezident Donald Trump vysvětloval, jak myslel své výroky o hubení koronaviru injekcí dezinfekce nebo ultrafialovým zářením

07:15 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že od července by mohli čeští turisté navštívit Slovensko či Rakousko, v případě příznivého vývoje epidemie koronaviru v regionu to může být i dříve.

07:00 Ze sedmi svozových míst po celé Mladé Boleslavi dnes po páté hodině ráno odjely svozové autobusy se zaměstnanci automobilky Škoda Auto k branám závodu. V 06:00 by se v automobilce měla obnovit výroba po několikatýdenní odstávce zapříčiněné pandemií koronaviru. Svozový systém pro zaměstnance zajistilo město kvůli nefungující městské dopravě, kterou magistrát přerušil také kvůli šíření nemoci COVID-19. 

06:45 Studenti všech ročníků vysokých škol mohou ode dneška v omezené míře opět navštěvovat budovy škol. Týden po jejich částečném otevření pro posluchače posledních ročníků tak začíná platit další rozvolnění opatření, kterým vláda školy kvůli šíření koronaviru od 11. března zavřela. Studenti se mohou účastnit aktivit v počtu maximálně pěti lidí najednou. Můžou tak chodit například na konzultace nebo ke zkouškám. Výuka bude pokračovat nadále hlavně distanční formou.

06:30 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Manaus úpí pod náporem pacientů s koronavirem (Zdroj: CNN)

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!