KORONAVIRUS: Na Diamond Princess je už přes 500 infikovaných. Rusko zakáže vstup do země čínským občanům

V Číně během pondělí zemřelo na koronavirus nejméně lidí za poslední týden. Rusko od čtvrtka zakáže vstup do země čínským občanům. Na lodi Diamond Princess potvrdili dalších 88 nových případů nákazy. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru COVID-19:

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1 868 lidí. Nakažených je přes 72 000, informovala dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Během pondělí zaznamenala Čína 98 nových úmrtí, 93 z nich hlásí provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy:

  • Celkový počet případů v pevninské Číně: 72 440
  • Celkový počet případů na celém světě: 73 439
  • Celkový počet úmrtí: 1875, z toho 5 mimo pevninskou Čínu
  • Celkový počet uzdravených: 13 170
  • Minimálně jeden případ nákazy koronavirem COVID-19 potvrdilo 29 států

Zdroj: WORLDOMETER

Rusko zakáže čínským občanům vstup do země

Ruský premiér Michail Mišustin podepsal v úterý večer nařízení, které zakazuje občanům Číny vstup na ruské území. Zákaz začne platit ve čtvrtek. Rusko tak reaguje na epidemii koronaviru, která se v Číně nadále rozrůstá.

„Od 20. února 2020, 0:00 místního času bude pro občany Čínské lidové republiky dočasně pozastavena možnost přechodu státní hranice Ruské federace a vstup na území Ruské federace za pracovním, soukromým, vzdělávacím a turistickým účelem,“ cituje agentura Tass vicepremiérku Taťánu Golikovou. Opatření se podle agentury Interfax netýká cestujících, kteří využívají ruská letiště k tranzitu do dalších zemí.

Ruské úřady už od pondělí nepouští do země občany Číny cestující za pracovním nebo studijním účelem. Už dříve ruské železnice zastavily veškeré spojení s Čínou, co se přepravy pasažérů týče. Rusko také uzavřelo hranici s Čínou na Dálném východě.

Na území Ruska se aktuálně nenachází žádný pacient nakažený koronavirem. Dva nakažení lidé (oba čínští občané) z Ťumeňské oblasti a Zabajkalského kraje se už podle ruských médií vyléčili a byli propuštěni z nemocnice.

Počet nově nakažených a zemřelých je nejnižší za poslední týdny

Zatímco za neděli čínské úřady evidovaly 2048 nových případů, za pondělí je to 1 886. Ve srovnání těchto dvou dní se snížil také počet úmrtí. V neděli podle čínských statistik podlehlo nemoci COVID-19 105 lidí, v pondělí 98. Mezi zemřelými je i ředitel nemocnice ve městě Wu-chan, odkud se virus začal šířit.

Počet nově potvrzených případů v pevninské Číně byl tak v pondělí poprvé od 30. ledna nižší než 2000, upozornila agentura Reuters. Počet úmrtí za den se pod stovku dostal poprvé od 11. února.

WHO: Vakcína proti koronaviru by mohla být za 12 až 18 měsíců

Vývoj vakcíny proti koronaviru COVID-19 by podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse mohl zabrat 12 až 18 měsíců. Prozatím musí být dlouhodobá příprava vyvážena okamžitými řešeními v oblasti veřejného zdraví, která zabrání dalšímu šíření viru a udrží nízkou úmrtnost. „Teď máme vhodnou příležitost, kterou nesmíme promarnit,“ uvedl Ghebreyesus na dnešní tiskové konferenci.

Podle vysoké představitelky WHO doktorky Sylvie Briandové, která se zabývá riziky spojené se šíření infekcí, by mohl být kandidát na vakcínu připraven během 16 týdnů. Pak ale vědce čekají další měsíce vývoje, zkoumání a dokazování, jaké má látka účinky na lidský organismus.

Studie: Úmrtnost na koronavirus je 2,3 %, nejohroženější jsou senioři

Podle studie, kterou dnes zveřejnilo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, činí úmrtnost na COVID-19 2,3 %. V provincii Chu-pej je nicméně o něco vyšší – 2,9 %.

Na základě studiE více než 44 000 případů nákazy novým typem koronaviru čínští vědci zjistili, že u 80,9 % pacientů měla nemoc mírný průběh, u 13,8 % vážný a u 4,7 % kritický.

Nejvyšší úmrtnost vědci zaznamenali v kategorii lidí starších 80 let (14,8 %). U dětí do devíti let nezaznamenali jediný případ úmrtí na nemoc COVID-19 a u lidí do 39 let činila úmrtnost jen 0,2 %. U následujících věkových skupin pak úmrtnost postupně roste: 0,4 % u čtyřicátníků, 1,3 % u padesátníků, 3,6 % u šedesátníků a v kategorii mezi 70 a 80 lety činí 8 %. Větší pravděpodobnost, že po nákaze novým koronavirem zemřou, je podle studie u mužů (2,8 procenta). Úmrtnost u žen činí 1,7 procenta.

Další země plánují evakuaci svých občanů z Diamond Princess

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by evakuovalo britské občany z výletní lodi Diamond Princess zasažené nákazou novým koronavirem. O stejném záměru informovala své občany na palubě také Kanada, píše CNN.

Výletní loď, která od začátku února kotví v karanténě v japonském přístavu Jokohama, je označovaná za místo s největší koncentrací infekce koronavirem. Japonské úřady dnes potvrdily nákazu u dalších 88 lidí. Celkový počet osob, které se na plavidle infikovaly, tím stoupl na 542.

Své občany z plavidla už evakuovaly Spojené státy. Kromě Británie a Kanady tento záměr oznámila také Austrálie, Itálie, Jižní Korea a Hongkong.

Na výletní lodi Westerdam se nakonec výskyt koronaviru potvrdil

Na palubě výletní lodě NS Westerdam, která po několika týdnech na moři v pátek zakotvila v Kambodži, byl minimálně jeden pacient nakažený koronavirem. Je jím 83letá americká turistka. Nákaza se potvrdila během mezipřistání v Malajsii při cestě domů. Kambodžské úřady přitom původně předpokládaly, že na palubě nikdo nakažený není. Lodi proto dovolily zakotvit v přístavu a cestující přijel osobně přivítat i kambodžský premiér.

Úřady tak nyní zjišťují, kde se mohla žena nakazit a zda bude nutné otestovat všech ostatních 2257 pasažérů a členů posádky. Přibližně polovina z nich už přitom opustila palubu lodI. Všechny charterové lety, které pro pasažéry vypravila společnost Holland America vlastnící loď, byly okamžitě zrušeny. Sousední Thajsko uvedlo, že na své území až do 28. února nepřijme žádného pasažéra z lodě Westerdam.

Francouzský ministr zdravotnictví varuje před pandemií

Nový francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran dnes varoval před přeměnou lokální epidemie v celosvětovou pandemii. Podle něj totiž stále existuje „věrohodné riziko“ takového scénáře. „Je to pracovní předpoklad i věrohodné riziko,“ řekl Veran pro radio France Info.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se zatím o pandemii nejedná. Její výkonný ředitel Mike Ryan to odůvodňuje tím, že v současné době WHO nepozoruje „efektivní přenos viru mezi lidmi mimo území Číny“.

Autosalon v Pekingu zatím nebude, odkládají se i módní přehlídky

Čína z obav před novým koronavirem posune na neurčito největší automobilový veletrh v zemi. Mezinárodní autosalon v Pekingu byl původně plánován na 21. až 30. dubna, nové datum organizátoři na webových stránkách neuvedli. Ke stejnému kroku přistoupily také módní domy Chanel a Prada, které dnes oznámily, že kvůli obavám z epidemie koronaviru odkládají módní přehlídky. Ty se měly v Asii uskutečnit v květnu.

Tagy: