KORONAVIRUS: Nakažení jsou mimo Antarktidy již na všech kontinentech! Prvního nakaženého hlasí stále více evropských zemí

Koronavirem se nakazilo už přes 82 tisíc lidí, přes 33 tisíc lidí se pak z nemoci COVID-19 vyléčilo. V Itálii je evidováno již 528 případů nákazy a Prvního pacienta s nemocí COVID-19 potvrdilo Norsko i Dánsko, koronavirus je i ve Vídni. Epidemiolog Roman Prymula po jednání Ústřední epidemiologické komise nevyloučil, že koronavirus v Česku již je. Panika však prý není na místě.
Odpolední Zprávy 27/02/2020: Koronavirus zahraničí

Čínské úřady podle agentury Reuters ve středu hlásily 450 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 32 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

Celkový počet nakažených: 82 589, z toho 78 514 v pevninské Číně

Celkový počet úmrtí: 2 814, z toho 2 747 v pevninské Číně

Celkový počet uzdravených: 33 345

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 50 států a oblastí (a navíc mezinárodní loď Diamond Princess zakotvená v Japonsku).

Západoněmecká spolková země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce novým koronavirem. V okrese Heinsberg je jich 20.  Itálie hlásí další tři úmrtí na nový koronavirus, počet obětí tak v této zemi vzrostl na 17, informovaly místní úřady. Nakažených je potvrzeno 650.

Podle Správy státních hmotných rezerv je trh s respirátory a rouškami vyprodaný

Ministerstvo zdravotnictví požádalo Správu státních hmotných rezerv, aby nakoupila desetitisíce kusů ochranných roušek. V souvislosti s koronavirem jsou ale v celé Evropě vyprodané. Správa je tedy nemá kde nakoupit.

Správa státních hmotných rezerv sama dělala průzkum trhu a zjistila, že roušky nemá kde dokoupit. „Je tedy pravda, že nejenom v České republice, ale prakticky v celé Evropě je po rouškách, ale i po filtračních polomaskách, velmi vysoká poptávka a výrobci jsou vyprodáni,“ uvedl Pavel Švagr s tím, že stoupá poptávka a s tím i ceny. „Ta situace na trhu je teď složitější, ale mám informace o tom, že se někteří čeští dodavatelé snaží sehnat ty respirátory třeba i z Ameriky a z dalších trhů, třeba i mimo Evropu," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Podle Správy státních hmotných rezerv je trh s respirátory a rouškami vyprodaný. V celé Evropě nejsou

Ve Vídni potvrdili nákazu u hospitalizovaného muže

První případ nákazy koronavirem ohlásila rakouská metropole Vídeň. Informovala o tom agentura APA. Podle denníku Kurier je infikovaným 72letý muž, který se momentálne nachází v nemocnici Rudolfstiftung. 

V Rakousku se jedná o třetí potvrzený případ nákazy koronavirem. Onemocnění COVID-19 diagnostikovali lékaři také u dvojice v Tyrolsku, která přicestovala z Lombardie, nejhůře postiženého italského regionu.

 

Nic nepodcenit. Česko se připravuje na případný výskyt koronaviru

V Česku se už testovalo na koronavirus 135 lidí, ani jeden výsledek zatím nemoc nepotvrdil. Zjišťovali jsme, jestli se na zákeřný virus můžete nechat otestovat preventivně, jen pro jistotu, aniž byste měli nějaké příznaky.

Odpolední Zprávy 27/02/2020: Koronavirus ČR
Odpolední Zprávy 27/02/2020: Koronavirus ČR

O tom, kdo bude na přítomnost koronaviru testován, rozhoduje pouze lékař nebo hygienik. „Pokud se to týka osob, které nemají příznaky a chtěli by být testování z jiných důvodů pro svoje uklidnění, tak to není doporučeno,“ říká Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce.

ilustrační foto

Nic nepodcenit. Česko se připravuje na případný výskyt koronaviru

Mynář jednal v Číně o české humanitární pomoci

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář jednal v Číně s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chuou o české humanitární pomoci. Do Číny ji v pondělí přepraví speciál české armády. Na webu Pražského hradu to uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

O Mynářově cestě do Číny dnes informovala tisková agentura Nová Čína. Chu Čchun-chua, jeden z čínských vicepremiérů, jeho návštěvu v době epidemie nového typu koronaviru podle ní ocenil jako důkaz "hlubokého přátelství české vlády a lidu". Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil "silná opatření", která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Vzorky s podezřením na nákazu koronavirem by se podle Andreje Babiše měly odebírat v domácí karanténě. Nyní se lidi vozí do nemocnic, ministerstvo to prověří. 

Babiš: Španělské úřady trvají na návratu turistů z Tenerife do ČR

Čeští turisté na kanárském ostrově Tenerife, kde se vyskytl koronavirus, mohou opustit hotel, ve kterém byli v karanténě. Španělské úřady ale trvají na rychlém návratu turistů do Česka. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Situaci chce řešit s cestovní kanceláří, která turisty na ostrov dopravila.

„Guvernér Kanárských ostrovů se rozhodl, že můžou odejít z hotelu ti, kdo tam přišli v pondělí, a že bychom měli tyto lidi repatriovat. Španělská strana požaduje okamžitý návrat,“ řekl Babiš. Neupřesnil, zda by Česko posílalo pro české turisty vládní speciál, jako ho poslalo do Bruselu pro pět Čechů, které francouzské letadlo odvezlo z čínského Wu-chanu, kde epidemie koronaviru propukla.

Nemocnice v Brně vyloučila u dalšího pacienta koronavirus

Fakultní nemocnice Brno vyloučila u dalšího pacienta podezření na koronavirus, je to tak už čtvrtý pacient, u kterého rozbor odběrů koronavirus vyloučil. 

Na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice, které je jediné ve Zlínském kraji, jsou nyní tři pacienti kvůli podezření na koronavirus. 

Tisková konference ke koronaviru
Tisková konference ke koronaviru

Regály v českých supermarketech zejí prázdnotou

Někteří obchodníci již hlásí nedostatek trvanlivého zboží z důvodu sílícího zájmu spotřebitelů. Lidé se kvůli obavám z nového typu koronaviru předzásobují pro případ nedostatku nebo zavedení přídělového systému.

Lidé v Brně vzali trvanlivé potraviny útokem
Lidé v Brně vzali trvanlivé potraviny útokem
Prázdné krabice od těstovin v Hradci Králové
Prázdné krabice od těstovin v Hradci Králové
Prázdné regály mají i supermarkety v Praze
Prázdné regály mají i supermarkety v Praze

Státní rezervy požadovanou zásobu jídla na tři dny nesplňují

Státní rezervy požadovanou zásobu jídla na tři dny nesplňují, mají ho na 1,3 dne, sdělil dnes ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Potraviny, kterými stát disponuje, by se mohly k potřebným přerozdělit, pokud by vláda vyhlásila stav nouze. Mohla by například podle zákona nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotnických nebo sociálních zařízení, hejtmani by pak koordinovali nouzové zásobování potravinami.

Prezident Macron varoval, že Francii čeká epidemie koronaviru

Epidemie koronaviru ve Francii je nyní nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Země se však podle něj připravuje a musí se s ní vyrovnat, jak nejlépe bude umět, citovala slova hlavy státu agentura AFP. Ve Francii se nákaza novým typem koronaviru prokázala už u 17 lidí, dva z nich – Číňan a Francouz – nemoci COVID-19 podlehli.

Papež František

VIDEO: Papež má mírné zdravotní potíže, vynechal mši

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, po jednání ústřední epidemiologické komise nevyloučil, že koronavirus v Česku již je. Podle něj však panika není na místě.

Roman Prymula ke koronaviru
Roman Prymula ke koronaviru

Írán má 26 úmrtí na koronavirus, Irák prvního nemocného v Bagdádu

V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 26 lidí. Novou bilanci dnes oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví s tím, že za den přibylo 106 nových případů, takže v Íránu je nyní 245 nakažených. Írán zůstává zemí s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu. Sousední Irák má prvního nemocného v Bagdádu, jde o šestý případ v zemi. Izrael ohlásil první případ nákazy mimo osoby, jež jsou v karanténě po návratu z lodě Diamond Princess. Nakaženým je Izraelec, který se před čtyřmi dny vrátil z Itálie. Ministr zdravotnictví Arje Deri chce dnes podepsat zákaz vstupu cizinců přijíždějících z Itálie.

Guvernér Lombardie je v karanténě

Guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy novým typem koronaviru v zemi, dnes oznámil, že bude příštích 14 dní v karanténě. Jak Attilio Fontana napsal na Facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test na onemocnění COVID-19 způsobované novým typem koronaviru.

 

Řecko oznámilo dva nové případy nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. Celkově jsou tak v zemi infikovaní tři lidé, uvedla agentura Reuters. 

Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem evidují čtyři nakažené. V jedné z vídeňských nemocnic leží v izolaci 72letý pacient, který se virem nakazil. Je jedním ze tří infikovaných v Rakousku. V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem. Počet obětí epidemie tak stoupl na 14. Země rovněž eviduje 528 nakažených, uvedla ANSA.

V Česku bylo testováno na koronavirus 135 vzorků

V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na nový koronavir dosud testováno 135 vzorků, některé opakovaně. Podle ředitele SZÚ Pavla Březovského je k testování připraveno dalších devět či deset vzorků. Není namístě testovat každého, kdo se vrátil ze severu Itálie. Musí přijet z oblasti, kde se nemoc šíří, a mít horečku nad 38 stupňů, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Infomace zazněly po dnešním jednání Ústřední epidemiologické komise na Ministerstvu zdravotnictví.

ČSA kvůli koronaviru okamžitě přerušily svou linku do Koreje

České aerolinie s okamžitou platností zastavily kvůli šíření koronaviru provoz své linky do jihokorejského Soulu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Další linka z Prahy do Soulu od Korean Air zatím funguje beze změn. V Jižní Koreji v uplynulých týdnech zaznamenali zvýšený výskyt nemoci COVID-19. Už dříve byly z Česka plošně zastaveny všechny lety do Číny.

Japonský předseda vlády Šinzó Abe zavře od pondělí všechny školy v zemi. Zavřené by kvůli koronaviru měly zůstat až do dubna.   

V obchodech to teď vypadá jako před Vánoci. Těstoviny, mouky, kávy téměř nejsou.

Austrálie se připravuje na pandemii, i přes doporučení WHO

Australský premiér Scott Morrison dnes varoval Australany, aby se připravili na pandemii nového typu koronaviru, a do chodu uvedl nouzový plán. Informovala o tom australská média. Mluvit v souvislosti s koronavirem o pandemii ve středu nedoporučil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle kterého toto označení přispívá k všeobecnému, zato však neopodstatněnému strachu.

„Vše nasvědčuje tomu, že svět se brzy dostane do pandemické fáze,“ uvedl dnes Morrison, jehož vláda se rozhodla podniknout stejné kroky, jako kdyby WHO pandemii již vyhlásila.

V Austrálii se přitom vyskytlo 23 případů nákazy koronavirem, z toho 15 se jich už uzdravilo.

Lidé, kteří uvázli na Tenerife, prý budou moci hotel opustit

Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově Tenerife, ho mohou opustit. Rozhodnuto o tom bylo podle ředitelky Canaria Travel Lenky Vikové. Lidé v hotelu uvázli kvůli několika potvrzeným případům nákazy koronavirem. Mezi hosty je i několik českých občanů – jeden z nich, který tam pobývá se svou rodinou, ČTK dnes ráno sdělil, že na přesun stále čekají.

Jižní Korea hlásí už 1766 případů koronaviru

Jižní Korea dnes ohlásila dalších 505 případů nákazy novým typem koronaviru. Většina z nich byla zaznamenána v nejhůře postiženém městě Tegu. Nemocných v zemi je tak celkem už 1766. Píše o tom agentura Reuters.

Bilanci Jižní Korea zvýšila nadvakrát – nejprve v noci na dnešek informovala o 334 nových případech infekce, dnes dopoledne SEČ pak přidala ještě 171 nově nakažených. Počet infikovaných tak v Jižní Koreji vzrostl více než v Číně, odkud se nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, šíří. Peking dnes oznámil 433 nových případů.

V zemi stoupá nespokojenost s tím, jak se vláda k epidemii staví. Více než milion lidí podepsalo petici, ve které žádají odstoupení prezidenta Mun Če-ina.

Írán má 22 úmrtí na koronavirus, Irák prvního nemocného v Bagdádu

V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 22 lidí. Novou bilanci dnes oznámila tamní agentura IRNA, podle níž je v zemi 141 nakažených. Írán zůstává zemí s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu. Sousední Irák má prvního nemocného v Bagdádu, jde o šestý případ v zemi.

Z íránských oficiálních údajů vyplývá, že v zemi přibývá případů ve srovnání s ostatními státy, kde se koronavirus vyskytuje, velmi pomalu. Ve středu Teherán hlásil 139 nakažených a 19 úmrtí. Agentura Fars uvedla, že do nemocnice v Komu bylo přijato 434 lidí s podezřením na nákazu. Z těch, u nichž se potvrdila, bylo 30 po uzdravení propuštěno. 

Infekce koronaviru se rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy

V Latinské Americe a v Africe se však jedná o jednotlivé případy, zatímco drtivá většina ze zhruba 82 000 nakažených nadále pochází z pevninské Číny. Pacient z Fakultní nemocnice Brno, který se vrátil z Itálie s příznaky nemoci, koronavirus nemá. Podle hygieniků byly jeho testy negativní. 

Výskyt koronaviru ve světě

Infekce koronaviru se rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy

Nemocnice v Brně má dalšího pacienta s podezřením na koronavirus

Fakultní nemocnice Brno má dalšího pacienta s podezřením na koronavirus, řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Nemocnice pošle odběry do Prahy a bude čekat na výsledky. Pacient přišel podle Žáry ve středu s dalším člověkem, u kterého už výsledky testů koronavirus vyloučily. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nakáza nepotvrdila. Hygienici už provedli ke středě více než 70 odborných konzultací, u většiny případů vyhodnotili podezření jako neopodstatněné a u zbytku byly testy negativní.

Lidé v Ústeckém kraji ruší zájezdy do Itálie kvůli koronaviru

Někteří lidé v Ústeckém kraji, kteří mají naplánovanou cestu do Itálie, zájezdy ruší kvůli strachu z nového typu koronaviru či karantény. Itálie eviduje zhruba 470 nakažených, nejvíce v Evropě. Většinou se storna týkají zájezdů v blízkých termínech, ale lidé ruší také dovolené s odjezdem v květnu. Na vrácení peněz nemohou mít klienti nárok, dokud Ministerstvo zahraničních věcí nevydá před konkrétní oblastí varování. Vyplývá to z informací od cestovních kanceláří v kraji.

iPrima, ČTK

reklama