KORONAVIRUS ONLINE: Česko drží mírný nárůst nakažených! Prymula čeká vyšší kvůli Velikonocům

V Česku dosud zemřelo 138 lidí s nákazou novým koronavirem. Uzdravilo se 464 lidí. Nakažených osob je 5952.
Koronavirus
pixabay.com

reklama

Nejvíc nových případů nákazy v tomto týdnu přibylo ve středu, a to 295. Nejméně v pátek, kdy testy odhalily 163 nově infikovaných. Laboratoře v Česku dosud provedly přes 120 000 testů na přítomnost koronaviru. Rekordní byla středa s 8164 testy, zatímco v pátek, kdy byl státní svátek, jen 5431.

Onemocnění COVID-19 bylo v Česku poprvé zaznamenáno 1. března. Na konci téhož měsíce překročil počet lidí s prokázaným koronavirem 3300. Minulý týden zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky odhad, podle kterého bude v půlce dubna v Česku kolem 8000 potvrzených případů a na konci měsíce 14 200.

Kvůli nákaze platí v zemi nouzový stav a řada mimořádných opatření, která nebývalým způsobem omezují volný pohyb a cestování, běžné aktivity i podnikání.

 

21:28 Turecký ministr vnitra oznámil, že rezignuje. Jeho krok souvisí se zavedením zákazu vycházení ve velkých tureckých městech kvůli šíření koronaviru.

21:00 Bulharsko dnes v rámci boje s koronavirem znovu zavedlo povinné nošení roušek či jiných ochranných prostředků na veřejnosti. Opatření ministr zdravotnictví vyhlásil již na konci března, záhy ho ale zrušil, píše agentura DPA. Nařízení platí ode dneška až do 26. dubna.

20:31 Britské tajné služby MI5 (kontrarozvědka) a MI6 (rozvědka) mají za to, že Londýn by měl po krizi vyvolané koronavirem přehodnotit svůj vztah s Čínou a zvážit přísnější ochranu strategických odvětví. Čína bude podle nich po zdolání pandemie asertivněji bránit režim jedné strany. Objevují se otázky, zda by Británie neměla chránit před převzetím své klíčové společnosti, například v oblastech špičkových technologií a umělé inteligence, a zda nesnížit v britských výzkumných institucích počet čínských studentů, napsal dnes list The Guardian.

19:49 Čtyři pracovníci domova s pečovatelskou službou v Dolním Újezdu jsou pozitivní na koronavirus. V sobotu testy potvrdily nákazu u jedné klientky.

19.29 Počet obětí koronaviru ve Francii vzrostl za posledních 24 hodin o 561, na celkových 14 393, uvedly tiskové agentury s odvoláním na francouzské úřady. Celkem se dosud nakazilo 95 403 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 6845 pacientů.

19:05 V Pardubickém kraji počet lidí s nákazou koronavirem za posledních 24 hodin stoupl o jednoho na 219. Stále je nejvíc nakažených na Pardubicku.

19:00 Hygienici evidují v Praze 1414 případů COVID-19. Vyléčilo se 112 nakažených koronavirem a zemřelo 51. Podle ministerstva je nakažených v Praze 1428.

18.33 Ve státě New York přibylo za poslední den 758 obětí koronaviru, oznámil tamní guvernér Andrew Cuomo. O den dříve to bylo 783. Celkem již v oblasti zemřelo 9385 lidí. Celkový počet hospitalizovaných v nejvíce postiženém americkém státě dosáhl 18 700.

18:27 Počet obětí nemoci COVID-19 v Itálii za 24 hodin vzrostl o 431, což je nejnižší mezidenní nárůst od 19. března. V sobotu Řím vykázal 619 mrtvých. Obdobně klesl denní počet pozitivně testovaných na koronavirus, a to na 4092 nových případů oproti sobotním 4694 pozitivně testovaným. Celkově už země registruje 19 899 obětí pandemie, informovala italská civilní ochrana.

17:58 Od rána přibylo 6 zemřelých kvůli koronaviru, celkově 138. Uzdravených je o 42 více - 464. Nakažených přibylo 50 - na 5952, počet testů není znám.

17:45 Nákaza koronavirem se nově v Polsku potvrdila u 318 lidí, celkem se tak počet potvrzených případů v zemi vyšplhal na 6674. Onemocnění COVID-19 podlehlo dalších 24 osob a celková bilance obětí je 232, informovalo dnes polské ministerstvo zdravotnictví.

17:30 Čínská flotila v čele s první čínskou letadlovou lodí dnes během námořního cvičení proplula kolem východního a jižního pobřeží Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany. Demokratický Tchaj-wan, který Čína považuje za svou odštěpenou provincii, si stěžuje na zvýšenou vojenskou přítomnost Pekingu u ostrova v posledních týdnech. Peking by se podle Tchaj-peje měl věnovat boji s koronavirem, a nikoli ohrožování ostrovního státu.

16:52 V britských nemocnicích zemřelo dalších 737 lidí a počet obětí koronaviru v království tak vzrostl na 10 612. Jde o nejmenší nárůst za poslední dny.

16:41 Trenér fotbalistů Sampdorie Janov Claudio Ranieri poslal svým svěřencům personalizovaná velikonoční vajíčka a dárky pro jejich děti. Gesto, obzvlášť milé v době přísných opatření kvůli koronavirové pandemii, udělal Ranieri jako jediný z trenérů přerušené Serie A.

16:11 Počet obětí koronaviru po celém světě přesáhl 110 000, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. Potvrzených případů nákazy je téměř 1,8 milionu.

16:01 Stav jednoho pacienta nakaženého koronavirem hospitalizovaného v Hradci Králové se zlepšil a mohl být dnes odpojen od plicní ventilace. Na podpůrném dýchacím zařízení zůstávají dva lidé. Fakultní nemocnice v Hradci Králové aktuálně pečuje o 12 pacientů s nemocí COVID-19. 

15:50 

15:26 Francouzský lyžař Alexis Pinturault se připojil ke sportovcům, kteří se rozhodli vydražit ve prospěch boje proti koronaviru součásti svého vybavení. Devětadvacetiletý mistr světa v kombinaci dal na dobrou věc helmu, v níž závodil ve Světovém poháru. V aukci za ni získal 19 600 eur (asi 530 000 korun), a jak oznámil na Twitteru, částku nyní zdvojnásobí a celou sumu věnuje francouzským nemocnicím.

15:19 

15:04 

14:47 Britský premiér Boris Johson, který musel být kvůli těžkému průběhu nemoci COVID-19 dočasně umístěn na jednotku intenzivní péče, byl dnes propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Podle agentury Reuters to oznámil premiérův úřad. Podle jeho sdělení Johnsonův stav stále vyžaduje rekonvalescenci, proto se ministerský předseda prozatím k řízení vlády nevrací. Jeho povinnosti po hospitalizaci převzal šéf britské diplomacie Dominic Raab.

14:37 Když začne nově infikovaných koronavirem přibývat tempem kolem 400 za den, tedy rychleji než dosud, vláda dle Prymuly přestane uvolňovat opatření.

14:29 Počet potvrzených případů nákazy v Nizozemsku přesáhl 25 000. Mrtvých je 2737 - za den o 94 více, uvedl ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí.

14:25 

14:24 Od některých opatření proti koronaviru bude možné podle Prymuly v České republice upustit až v letních měsících.

14:04 Na Slovensku za sobotu přibylo 14 nových případů nákazy koronavirem, celkem tak úřady registrují 742 infikovaných. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. V zemi až do pondělní půlnoci platí omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla v souvislosti s velikonočními svátky.

13:54 Po víkendu chce vláda nastavit zdravotnictví tak, aby kvůli pacientům s koronavirem nehrozilo zanedbávání péče o lidi s jinými nemocemi, řekl Prymula.

13:50 Prymula čeká po příštím víkendu růst počtu nově infikovaných koronavirem, důvodem je pokles disciplíny při dodržování protiepidemických opatření.

13:42 Obyvatelé libyjského Tripolisu nemají klid ani při sledování televizních zpráv, když slyší vzdálené sporadické výbuchy granátů při ostřelování města. Navíc přestala téct voda a lidé se ji s kanystry museli vydat hledat.

Libye a válka v době koronaviru. Na snímku vojáci Haftarových milicí

Na Libyjce útočí koronavirus i granáty. Navíc je sužuje uzavírání vody a výpadky proudu

13:34 Hasiči v Libereckém kraji mají prvního nakaženého. Onemocnění COVID-19 prokázal v pátek test u hasiče v Semilech. Aby zamezili dalšímu šíření nákazy mezi hasiči a občanskými pracovníky, zahájili okamžitě na stanici v Semilech dekontaminaci a všech 46 pracovníků stanice izolovali. Na zámku v Semilech hasiči vytvořili záložní stanici, pro kterou vyčlenili dvě záložní vozidla z jiných stanic a přesunuli tam i dvě osádky. Novinářům to dnes řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Luděk Prudil.

 

13:18 Vláda nebude řešit dopady koronaviru na ekonomiku zvýšením daní, bude nutné restrukturalizovat rozpočet státní správy, řekl ministr průmyslu a dopravy.

13:01 Lidský život a zdraví jsou důležitější než ekonomický růst, řekl prezident Miloš Zeman v nedělní Partii televize Prima. Zároveň všem lidem popřál lásku.

Miloš Zeman v Partii

Zeman: Není možné obětovat lidský život za ekonomický růst

12:41 Papež vyzval k zastavení ozbrojených konfliktů a k solidaritě v nynější pandemii. Pomoc podle něj potřebují hlavně uprchlíci a lidé bez domova.

12:38 Koronavirus může vést ke xenofobii a rasismu. Příkladem je Gruzie, kde se do určité doby úspěšně vzdorovat pandemii koronaviru dařilo. Konkrétně do té doby, než média ohlásila případ objevení nákazy na jihu země. Zde žije z velké části ázerbájdžánská menšina.

V New Yorku se už přestali divit, že Asiaté nosí roušky

Koronavirus může vést ke xenofobii i rasismu

12:06 V projevu k Velikonocům prezident Zeman vyzval k solidaritě a sounáležitosti. Společnost podle něj není mrtvá, ale zraněná. Lékem má být láska.

11:51 V pražské VFN zemřel ráno muž s COVID-19 narozený v roce 1943. Nákaza bezprostřední příčinou úmrtí nebyla, měl chronickou obstrukční plicní nemoc.

11:43 Ve Španělsku zemřelo za den 619 nakažených koronavirem, o stovku více než oznámily úřady v sobotu. Případů nákazy přibylo za den na 4100.

11:29 Nelze obětovat životy za ekonomický růst, řekl Zeman ke koronaviru. ČR se má snažit udržet současnou životní úroveň, investovat do dopravy či bytů.

11:16 Prezident Miloš Zeman je pro pokračování současného restriktivního způsobu boje s epidemií nového typu koronaviru v České republice. Neosvědčil se totiž podle něj liberálnější přístup, který k šíření nemoci COVID-19 zaujaly některé jiné země, například Švédsko, řekl dnes Zeman v Partii. Zatímco ve státech s volnějším pojetím epidemie sílí, v Česku ustupuje, uvedl.

11:10 V Rusku se koronavirus za posledních 24 hodin nově potvrdil u dalších 2186 lidí, počet nakažených v zemi tak stoupl na 15 770. Jedná se o nejvyšší denní přírůstek nakažených od počátku pandemie v zemi. S odvoláním na ruské úřady o tom informovala agentura TASS.

11:09 Sněmovna měla umožnit prodloužit nouzový stav do 11. května. Prodloužení do 30. dubna znamená další schůzi a riziko nákazy poslanců, uvedl prezident Miloš Zeman v Partii.

11:00 Prezident České republiky Miloš Zeman v prvním velkém rozhovoru po vyhlášení nouzového stavu.

10:50 Počet potvrzených případů onemocnění novým koronavirem v Libereckém kraji vzrostl od soboty o další čtyři, na 177. Dva lidé s koronavirem zemřeli.

10:37 Lidé v první polovině prodlouženého velikonočního víkendu porušovali opatření proti šíření koronaviru častěji než v jiné dny. Policisté ráno na Twitteru uvedli, že během svátků zatím denně řešili asi 600 přestupků, což je o polovinu víc než obvykle. Nejčastěji se setkávali se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že lidé nosili roušky na krku a nezakrývali si s nimi ústa a nos. Policisté ale současně ocenili, že lidé omezili výlety do turisticky atraktivních míst.

10:18 Stříbrný historický letoun Lockheed Electra 10A s nákladem masek pro zdravotníky dnes ráno odletěl z letiště Točná u Prahy, masky jsou určeny pro Fakultní nemocnici v Brně. Letoun, který patřil podnikateli Janu Antonínu Baťovi, měl na palubě tři stovky celoobličejových masek s nejvyšší ochranou FFP3. Pro zdravotníky je vyrábí České vysoké učení technické (ČVUT) s iniciativou COVID19CZ a dobrovolníky z farnosti Bubeneč.

10:02 Ve svatoanenské nemocnici v Brně zemřel pacient s nemocí COVID-19, je to v nemocnici čtvrtá oběť koronaviru. Zůstává tam šest pacientů ve vážném stavu.

09:46 Pandemie nemoci COVID-19 zabránila obyvatelům Austrálie a Nového Zélandu dodržet tradice Velikonoční neděle, která je vrcholem křesťanského církevního roku. Lidé se proto pobožností zúčastnili virtuálně přes internet, den pak strávili uzavřeni na zahradách a kde to zákony a nařízení umožnily, tak i procházkami po plážích s dodržováním fyzického odstupu, napsala agentura Reuters.

09:32 Ve Zlínském kraji je dle ministerstva zdravotnictví 253 potvrzených případů nákazy koronavairem, o jeden více než v sobotu večer. Vyléčilo se 39 lidí.

09:28

09:27 Ve středních Čechách je 672 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, za sobotu jich přibylo 18. Zůstává deset zemřelých, počet vyléčených se zvýšil o dva - na 42, uvedli dnes hygienici na svém webu.

09:00 Nanofiltry, které vyrábí Technická univerzita v Liberci a firmy Elmarco a Drylock, nechá Liberecký kraj posoudit Státním zdravotním ústavem. Chce získat prohlášení o shodě, které potvrdí, že výrobek odpovídá předpisům platným v České republice. Umožní to pokračovat ve výrobě těchto ochranných prostředků i po skončení nouzového stavu. 

08:38 V Česku dosud zemřelo 132 lidí s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Od sobotního večera počet obětí stoupl o tři. Uzdravilo se 422 lidí, v sobotu večer to bylo 411 lidí. Nakažených osob je 5905. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. Vyplývá to z aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví. Laboratoře od vypuknutí epidemie provedly dohromady 125 126 testů, za sobotu testovaly 4841 vzorků, nejméně za tento týden.

08:28 V Ústeckém kraji je 381 potvrzených případů onemocnění COVID-19, o deset víc než v sobotu večer. Nejvíc nemocných je podle hygieniků na Litoměřicku.

08:15 

Rouška s kapsou na vložení filtru

Rouška s kapsou na filtr: Jednoduché šití, které zvládne každý

08:00 Saúdská Arábie prodloužila stávající zákaz vycházení vyhlášený 23. března na neurčito. Informovala o tom dnes saúdskoarabská agentura SPA. Vláda je znepokojena tempem, jakým se v zemi šíří koronavirus. Noční zákaz vycházení byl zprvu nařízen na tři týdny. Krátce poté vláda zakázala cestování ve 13 regionech. V obou nejdůležitějších muslimských městech Mekce a Medíně pak platí od začátku dubna úplný zákaz vycházení. Saúdská Arábie dosud zaznamenala 4033 případů nákazy a 52 úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19.

07:45 Británie věnuje rozvíjejícím se zemím nad rámec běžné pomoci dalších 200 milionů liber (přes šest miliard Kč) na boj proti šíření koronaviru. Dnes to podle světových agentur oznámila tamní vláda. Londýn si tak chce zajistit, aby jej nedostihla druhá vlna smrtící pandemie.

07:30 Ve Spojených státech zemřelo na nákazu koronavirem za uplynulých 24 hodin 1920 lidí, což představuje mírný pokles proti předchozímu dni. Uvedla to univerzita Johnse Hopkinse. Celkový počet obětí nemoci COVID-19 v zemi činí 20 506, napsala agentura AFP. Spojené státy tak v tomto ohledu v sobotu předstihly Itálii a staly se nejhůře zasaženou zemí na světě.

07:15 V boji s nákazou pomáhají i čeští umělci

07:00 Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 2821, na 120 479. Nových úmrtí je 129, celkem 2673.

reklama

reklama