KORONAVIRUS ONLINE: Nemoci podlehlo už 44 lidí, celkem má ČR 3805 testy potvrzených pacientů

Na COVID-19 zemřelo v Česku už 44 lidí. Případů nákazy je v ČR 3805, jen za dnešek jde o 216 nově potvrzených pacientů. Uzdravených přibylo šest, je jich celkem 67, uvedlo ministerstvo. Případů koronaviru je nejvíc v Praze, víc než čtvrtina z celku. Celosvětový počet obětí pandemie překonal hranici 50 000. Nakažených je celosvětově už přes milion lidí.
01.04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA KONCI DUBNA BUDE PODLE DAT SZÚ PŘES 14 TISÍC NAKAŽENÝCH KORONAVIREM
01.04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA KONCI DUBNA BUDE PODLE DAT SZÚ PŘES 14 TISÍC NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

reklama

Interaktivní mapa potvrzených případů nákazy po celém světě (zdroj: Johns Hopkins University):

21:20 Na světě je už více než milion potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z údajů agentury AFP a dat serveru worldometers.info.

21:09 V přepočtu až 4 biliony korun je Světová banka připravena v příštích 15 měsících vynaložit na pomoc státům s řešením důsledků šíření koronaviru.

21:04 Od pondělí 6. 4. navýší registr vozidel a řidičů v Praze počet termínů k objednání pro vyřízení neodkladných záležitostí. Pracoviště nyní kvůli nouzovému stavu obsluhuje primárně předem objednané klienty, a to pouze tři hodiny v pondělí a ve středu. 

20:51 Lidé se v době mimořádných opatření snaží více komunikaovat elektronicky. Ukazují to čísla, která zveřejnilo ministerstvo vnitra. Počet podnikatelů, kteří si v březnu zřídili datovou schránku, narostl oproti březnu 2019 o 46 %. U běžných občanů je nárůst 33 %. Připojili se tak k 1 mil. firem, podnikatelům i občanům, kteří se státem, a teď i mezi sebou vzájemně, komunikují zdarma a online.

20:28 Armáda ČR natočila video z rozvozu dalších ochranných pomůcek: 

 

19:42 Francie: V nemocnicích za posledních 24 hodin podlehlo COVID-19 dalších 471 lidí. Obětí nemoci je tak už celkem více než 4500.

19:34 Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna. Původně byl uváděn 11. květen. Jako poslední budou povoleny hromadné akce.

19:20 Rusko posílá do USA 60 tun zdravotnického materiálu, podle telefonické dohody hlav států obou zemí, píše Daily Mail. Agentura Reuters ruskou humanitární pomoc Američanům označila za skvělý marketingový tah ze strany šéfa Kremlu Vladimira Putina. Americký prezident Donald Trump, jehož administrativa se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů a ochranných pomůcek, Putinovu nabídku pomoci přijal v pondělí. 

19:12 Praha: 854 případů nákazy, 22 úmrtí. 

19:03 Liberecký kraj: 133 nemocných, od středečního večera je to o16 více. Stav devíti pacientů vyžaduje hospitalizaci. V kraji se také první dva lidé z Jablonecka uzdravili, nikdo nezemřel.

18:57 Celosvětový počet obětí COVID-19 překonal hranici 50 000, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje.

18:46 Slovenská vláda zakázala vyvážet do jiných zemí EU ochranné oděvy a podobné výrobky, dezinfekci či plicní ventilátory.

18:43 Ministerstvo vnitra opakuje na Twitteru výzvu pro české firmy, které vyrábějí ochranné pomůcky a další potřebný materiál: 

 

 

18:33 Olomoucký kraj: 349 potvrzených případů, od rána počet vzrostl o 31 nemocných. Sedm lidí se již z nemoci vyléčilo.

18:27 Itálie: Za 24 hodin přibylo 760 obětí koronaviru, celkem tam zemřelo už 13 915 lidí. Nakažených je 115 242.

18:16 Americký stát New York už má více než 90 000 nakažených a přes 2300 obětí COVID-19. Za den tam přibylo 8669 nakažených.

17:47 V ČR rostou počty uzdravených, přibylo jich proti ránu 6, celkem jde o 67 vyléčených pacientů, uvedlo ministerstvo. Nemoci ale podlehli také další 4 lidé a počet úmrtí se tak dostal na číslo na 44.

Nejvíc případů koronaviru má Praha, a to více než čtvrtinu z celkového počtu 3805 nakažených. Na 100.000 obyvatel připadá zhruba 73 případů. Nejméně zjištěných nakažených na 100.000 obyvatel je pak v Jihočeském kraji, zhruba 17.

17:33 Karlovarský kraj hlásí třetí oběť koronaviru. 72letý muž měl i další zdravotní potíže. V kraji už se celkem nakazilo 113 lidí.

17:30 V Královehradeckém kraji je 107 potvrzených případů COVID-19, o dva více než ráno. V tamní nemocnici dnes v souvislosti s koronavirem zemřela 79letá žena.

17:19 Lékaři varují, že plíce kuřáka jsou náchylnější k infekcím včetně koronaviru a nemoci mají i těžší průběh. Podle zdravotního ústavu se mohou kuřáci nakazit i z prstů.

17:10 Záleží výhradně na každé bance, jakým způsobem vymezí a navrhne zpracování údajů v rámci chytré karantény, řekl Úřad pro ochranu osobních údajů. Poskytnutní určitých dat z platebních karet a také mobilních telefonů má podle vlády pomáhat trasování kontaktů při hledání možných nakažených kronavirem. 

17:00 OSN v reakci na celosvětovou koronavirovou krizi spustila nové webové stránky. Cílem je podle ČSÚ zajistit provozní kontinuitu datových programů národními statistickými úřady a řešit otázky otevřeného a včasného přístupu k potřebným kritickým údajům.

16:56 Povinným nošením roušek zaujala Česká republika světová média, pochvaluje si ministerstvo zdravotnictví.

 

 

16:50 Ministertsvo vnitra vyzvalo na Twitteru obce k podpoře podnikatelů:

16:39 V přepočtu na 1 milion obyvatel má ČR proti Německu zhruba třetinu případů nákazy a proti Rakousku čtvrtinu. V počtu testů se jim však Česko téměř vyrovná. Vyplývá to z dat Národní agentury pro komunikační a informační technologie.

16:31 Na trhu práce chybí hlavně pracovníci ve stavebnictví. Jinak je podle personalistů dostatek brigádníků prakticky napříč obory. Přivýdělek totiž hledají ti, kterým vládní opatření vzala možnost pracovat.

16:29 Nemocnice v Jindřichově Hradci umístila 18 zaměstnanců do karantény, u tamní zdravotní sestry testy prokázaly nákazu koronavirem.

16:25 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dopoledne zemřela 79letá pacientka s nákazou COVID-19. Měla i další vážná onemocnění. 

16:15 Asociace základních škol si nedokáže představit, jak by školy po otevření měly zajišťovat metrové rozestupy mezi žáky, jak to zmínil premiér Babiš.

16:21 Svaz majitelů domů označil za nepřijatelný návrh ministerstva pro místní rozvoj, aby nájemník nesměl dostat výpověď z bytu, když kvůli krizi není schopen platit své závazky.

16:12 Opatření proti pandemii uzavřou i  Horské lázně Karlova Studánka na Bruntálsku, a to  od pondělí 6. dubna. Odjedou poslední klienti a nové hosty lázně přijímat nemohou.

15:55 Hlavní poradce a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner ze zákulisí řídí zápas Ameriky s koronavirem, přestože na veřejnosti se prakticky neobjevuje. Napsal to dnes zpravodajský server Politico. Z pouhého zprostředkovatele kontaktu s podniky vyrábějícími testovací soupravy se od počátku března stal člověkem, který převzal odpovědnost za nejdůležitější protiepidemické aktivity americké vlády.

15:53 Pečovatelům a pečovatelkám, kteří docházejí k seniorům či postiženým domů, stále chybějí ochranné pomůcky. K dispozici mívají většinou jen látkovou roušku. Nedozvědí se také předem, zda je jejich klient v karanténě či zda má nákazu. ČTK to dnes řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký. Upozornila na to dnes i Česká asociace pečovatelské služby (ČAPS). Podle ní se pečovatelky a pečovatelé starají o více než 100 tisíc lidí, většinou o seniory nad 80 let.

15:32 V Británii zemřelo na COVID-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, což je zatím nejvyšší jednodenní bilance. Informovala o tom agentura Reuters.

15:31 Peking se dnes ohradil proti středečním výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že čínské statistiky nakažených koronavirem se zdají přikrášlené. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí zdůraznil, že Čína je ve zveřejňování informací o koronaviru transparentní.

15:22 Takzvaná chytrá karanténa má smysl v boji proti pandemii koronaviru, musí se ale udělat kvalitně. Zkušenosti například z Jižní Koreje nebo Thajska ukazují, že se dá řádově během dvou týdnů šíření nákazy radikálně omezit. V rozhovoru s ČTK to řekl jednatel pražské společnosti Workswell Jan Sova. Firma se specializuje na výrobu termokamer pro měření teploty, které dlouhodobě nabízí českému státu a dalším institucím pro boj s nemocí COVID-19. Od začátku šíření nákazy firma zaznamenala abnormální poptávku především z asijských států.

15:21 Britský premiér Johnson stále vykazuje mírné symptomy nemoci COVID-19, uvedl podle Reuters jeho mluvčí. Z karantény chtěl přitom vystoupit už v pátek.

15:19 Newyorští zdravotníci dnes zveřejnili statistiku onemocnění, podle níž jsou nejvíce zasaženými oblastmi části Queensu zvané Jackson Heights, Elmhurst a Corona. Na některých místech je tam počet nemocných až čtyřnásobně vyšší než na Manhattanu. Důvodem je podle průzkumu nižší životní úroveň tamních obyvatel, která vede k většímu počtu lidí žijících v jedné domácnosti.

15:17 Program Covid II s bezúročnými půjčkami pro malé a střední podnikatele je znovu spuštěn. Byl navýšen z 1,5 na 5 miliard korun, uvedl Havlíček.

15:13 Jihomoravští policisté při kontrole dodávky na hraničním přechodu Hodonín/Holíč zjistili, že se řidič pokusil v dodávce převézt desinfekci na Slovensko. Vývoz tohoto zboží je přitom v současné době zakázán.

Destila vydávaná za dezinfekci

Na Slovensko chtěl převést přes 100 litrů desinfekce. Maskoval ji jako destilovanou vodu

15:10 Zástupci podniků po dnešním vyčerpání prvního kola žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID II za tři hodiny žádají zvýšení podpory a zrychlení jejího vyřizování. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy. O půjčku, která je limitovaná 15 miliony Kč, podle Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) požádalo více než 700 živnostníků a malých a středních podnikatelů.

15:02 Pomáhají i budoucí lékaři z Fakulty vojenského zdravotnictví. Na call centru odpovídají lidem v karanténě na dotazy v rámci projektu chytré karantény.

15:00 Ve Spojených státech minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti zhruba 6,65 milionu lidí. Je to rekord a zhruba dvojnásobek počtu z předchozího týdne. Informovalo o tom dnes americké ministerstvo práce. Americké podniky začaly propouštět kvůli šíření koronaviru, v jehož důsledku musela řada firem zavřít.

14:36 Brazilské úřady potvrdily první případ nákazy koronavirem u domorodé obyvatelky Amazonie, místní úřady proto nařídily karanténu dvou obcí v oblasti u hranic s Kolumbií. Informoval ve středu server deníku O Globo. Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta uvedl, že indiánské obyvatelstvo je v této pandemii velmi ohroženou skupinou, v níž se může nákaza kvůli jejímu komunitnímu způsobu života rozšířit rychleji než v jiných oblastech.

14:33 Newyorská policie nabádá občany k zodpovědnosti a připomíná, aby si dezinfikovali i svá elektronická zařízení, jako je klávesnice, myš nebo mobilní telefon.

14:29 Zrušení daně z nabytí nemovitosti a odpočtů u nových hypoték bude platit zpětně ke dni schválení vládou, uvedlo MF. Vláda to projedná příští týden.

14:25 K výzvě na sociálních sítích #coronavirusdancechallenge se přidávají i vojáci Posádkového velitelství Praha. V jejich podání se však nejedná o tanec, ale o tvrdý drill. Také ostatní výcvik neustává. Uvedlo na Twitteru Ministerstvo obrany.

 

14:21 New Orleans na jihu Spojených států má v přepočtu na obyvatele až sedmkrát vyšší úmrtnost na koronavirus než New York, tedy v USA nákazou nejpostiženější oblast. Podle lékařů a zdravotních úřadů je zřejmě důvodem také tamní vyšší míra obezity, napsala dnes agentura Reuters.

14:18 V souvislosti s nákazou dvou lékařů ve Fakultní nemocnici Ostrava bude celkem testováno zhruba 200 zaměstnanců zdravotnického zařízení. Nemocnice má zatím výsledky 70 ze 125 již provedených testů, jeden další lékař měl pozitivní nález. Někteří lidé budou ještě testováni. 

14:16 Nizozemská bilance COVID-19 narostla o 166 úmrtí, celkem jich vláda hlásí 1339. Belgie už také eviduje přes tisíc mrtvých a přes 15 tisíc nakažených.

14:14 Stát nechal udělat test pečiva na koronavirus, laboratoř ho v něm nenašla. Ministerstvo zemědělství dlouho tvrdí, že se virus potravinami nepřenáší.

14:13 Poláci pracující v Česku žádají premiéra Morawieckého, aby jim usnadnil překračování hranic. Pod petici se podepsalo 3000 lidí, uvedla agentura PAP.

14:12 Britská konzervativní vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem čelí nevídané smršti kritiky po nových informacích o tempu, jakým se u lidí v Británii prověřuje podezření z nákazy koronavirem. Už ve středu přišly některé celostátní deníky s ostrými výroky a dnes ráno situace titulním stranám jednoznačně dominovala. Přispělo k tomu i zjištění, že příslušný test do středy podstoupila jen nepatrná část pracovníků státního zdravotnického systému NHS. Johnson z karantény vzkázal, že rozsah testování je „masivně“ navyšován.

14:00 Několik západních států, které patří mezi oblasti nejhůře postižené pandemií způsobenou novým typem koronaviru, dnes oznámilo další znepokojivý nárůst případů a obětí nemoci COVID-19. Ve Španělsku podlehlo infekci již více než 10 tisíc lidí, když za den přibylo rekordních 950 úmrtí z řad nakažených. Ve Spojených státech je mrtvých už přes 5 tisíc. Infikovaných hlásí USA 216 700, což je nejvíc na světě. Celosvětová bilance je přes 950 tisíc infikovaných a více než 48 tisíc mrtvých.

13:56 Pražská hygienická stanice evidovala ke středečnímu odpoledni ve dvou domovech pro seniory a dvou léčebnách dlouhodobě nemocných 98 případů seniorů, kteří buď mají potvrzenou nákazu novým typem koronaviru, nebo mají příznaky a čekají na výsledky testů. Obě skupiny jsou v izolaci. Mezi personálem jde o 28 případů. Dalších celkem 125 lidí, kteří s nimi přišli do styku, je v domácí karanténě. Vyplývá to z čísel, které stanice uvedla na svém webu.

13:48 Ministerstvo financí (MF) uvolnilo z rozpočtové rezervy pro Ministerstvo vnitra další 4,3 miliardy korun na nákup ochranných pomůcek. Na pomůcky tak už MF uvolnilo 6,6 miliardy korun. Na Twitteru o tom dnes informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

13:46 Ve dvou domovech pro seniory a dvou LDN v Praze je 98 případů izolace kvůli nákaze nebo podezření na COVID-19 mezi seniory a 28 mezi personálem.

13:45 Hasičský sbor, Ministerstvo vnitra a české firmy vyrábějící ochranné pomůcky začaly jednat o přednostních dodávkách prostředků na ochranu před koronavirem pro stát. Po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu to dnes novinářům řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

13:27 Ústřední krizový štáb na žádost krajů doporučil zahrnout do požadavku na 60 lůžek pro seniory s infekcí koronavirem na 100 tisíc obyvatel vedle nemocnic i sociální zařízení. ČTK to dnes řekl šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). S žádostí o přehodnocení ve středu přijatého opatření se na něj obrátil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Pro Liberecký kraj by to znamenalo vyčlenit 290 lůžek. Vedení kraje to považuje za nesmyslné, znamenalo by to vystěhovat celou jednu okresní nemocnici.

13:21 Ekvádorská armáda za poslední tři dny odvezla z domovů i ulic města Guayaquil na 150 mrtvých těl, informovala místní média. Podle nich v tomto téměř třímilionovém městě panuje už několik dní chaos, protože pohřební služby kvůli koronavirové pandemii nestíhají práci. Nemají dostatek rakví ani ochranných prostředků, takže někteří zaměstanci se bojí s nebožtíky pracovat. Lidé tak mají doma své zesnulé blízké i několik dní, někteří je z hygienických důvodů dávají ven na chodníky.

13:11 ČR obdržela darem od zahraničních partnerů desetitisíce roušek, respirátorů, ochranných oděvů a dalších zdravotnických pomůcek v rámci boje proti šíření nemoci COVID19. Z Vietnamu dorazilo do Česka 24 tisíc roušek jako dar od tamních občanů. Část z něj je například určena pro Policii ČR. Své dary zaslaly také některé čínské provincie. 100 tisíc roušek, 20 tisíc respirátorů a 2000 ochranných oděvů pro zdravotníky bylo předáno Ústřední vojenské nemocnice v Praze jako dar provincie Zhejiang. Z provincie Hainan míří 300 ochranných obleků a 4800 respirátorů do partnerského Jihomoravského kraje. Rozsáhlou pomoc věnovaly i čínské firmy. České nemocnice dostanou také 25 plicních ventilátorů z Tchaj-wanu, jehož obyvatelé jako výraz solidarity zasílají také stovku ochranných masek.

12:58 Pacient, kterému lékaři dnes podali poslední dávku léku remdesivir, je stále napojený na plicní ventilaci. ČTK to sdělila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Marie Heřmánková. Další podrobnosti nemocnice sdělí v pátek, na 12:30 naplánovala briefing. V nemocnicích je podle aktuálních dat 340 lidí nakažených novým typem koronaviru, 72 z nich potřebuje intenzivní péči. Ve VFN jich je 16, ve středu přibylo šest nových.

12:53 Policisté dopadli v Praze pokoutní prodejce stovek respirátorů nejvyšší třídy FFP3, schopné zachytit viry. Jednalo se o tři muže, u kterých policisté našli celkem 660 respirátorů FFP3. Na webu pražské policie to dnes oznámila policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Kvůli šíření koronaviru je od začátku března v Česku povoleno prodávat ochranné prostředky třídy FFP3 jen státním institucím a organizacím, případně firmám zásobujícím stát.

12:51 Ze 30 tisíc obětí koronaviru v Evropě bylo přes 95 procent starších 60 let. Sdělila to Světová zdravotnická organizace (WHO) a zároveň varovala, že věk není jediným rizikovým faktorem.

12:49 Evropská komise (EK) dnes zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám vzpamatovat se z nejtěžších dopadů koronavirové krize. Brusel v rámci nového sytému podpory krátkodobého zaměstnávání nabízí členským zemím až 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč), které si chce komise vypůjčit s použitím vládních záruk. EK chce také rozšířit už vytvořený krizový investiční fond o další peníze určené na kohezní politiku. Hodlá také nabídnout zemědělcům pružnější čerpání peněz z fondů společné zemědělské politiky.

12:38 Premiér Andrej Babiš se zatím nenechal testovat na koronavirus, nevidí k takovému kroku důvod. Testy by podstoupil v případě, že by měl nějaké příznaky nákazy. Babišova dcera byla kvůli pobytu v zahraničí v preventivní karanténě, premiér ale uvedl, že kvůli aktuální situaci žije odděleně od rodiny.

12:17 Čínské město Šen-čen zakázalo konzumaci psů a koček. Jedná se podle Reuters o součást širšího omezení obchodu s volně žijícími živočichy, které úřady zavádějí od propuknutí pandemie. Vědci mají podezření, že se nový virus na lidi přešel ze zvířat. Někteří z prvních v Číně diagnostikovaných pacientů s COVID-19 byli vystaveni zvířecímu trhu ve městě Wu-chan, kde se prodávali například netopýři, hadi nebo cibetky.

12:09 Jihomoravští policisté od začátku týdne zasahovali rovnou na několika venkovních sešlostech. Na nich pak, navzdory vyhlášenému zákazu volného pohybu, pohotově načapali několik opilých mladistvých.

Místo školních lavic alkohol 1

Místo školních lavic alkohol. Jihomoravští policisté zasahovali na několika venkovních sešlostech

12:04 „Stále působíme na našich hranicích a odhalujeme nakažené osoby,“ informovalo Ministerstvo obrany.

11:59 Fakultní nemocnice Brno poděkovala fotbalovému klubu FC Zbrojovka za to, že v rámci projektu „Zbrojovácká výzva“ pro nemocnici vybral už milion korun.

11:55 Počet obětí ve Španělsku přesáhl 10 tisíc. Za poslední den přibylo v zemi 950 úmrtí a celkový počet se momentálně vyšplhal na 10 003. Ve Španělsku je aktuálně 110 238 nakažených, tedy už jen asi o tři stovky méně než ve druhé nejvíce zasažené Itálii.

11:49 Nově spuštěný projekt Zachraň hospodu má pomoci podnikům, které jsou zasaženy restriktivními vládními opatřeními zavedenými v souvislosti s epidemií koronaviru. Zájemci si mohou na webových stránkách projektu kupovat poukazy vybraných podniků, které uplatní ve chvíli, kdy budou moci znovu otevřít. Podle odhadů Asociace hotelů a restaurací klesnou celkové roční tržby restaurací o čtyřicet procent, a to ještě v případě, že budou moci obnovit provoz v červnu. Sektor má včetně návazných provozů zaměstnávat kolem čtvrt milionu lidí a jen na dani z přidané hodnoty v loňském roce odvedly restaurace a hospody zhruba 45 miliard korun.

11:40 První kolo žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID II je po třech hodinách vyčerpáno. O úvěr zažádalo přes 700 živnostníků a malých a středních podnikatelů, uvedla s odkazem na informace Českomoravské záruční a rozvojové banky ČTK. Banka bude žádosti vyhodnocovat v následujících deseti pracovních dnech. Druhé kolo programu začne 20. dubna.

11:35 Policie nechce lidi šikanovat a líčit na ně pasti. Má ale mít efektivní nástroj pro případ záměrného nedodržování vládních nařízení v současném nouzovém stavu, zaznělo po jednání Ústředního krizového štábu k návrhu posílení pravomocí policistů, kteří by mohli přestupky pokutovat do výše deseti milionů korun.

11:29 Kvůli nákaze uzavřely americké úřady i Velký kaňon s řekou Colorado, který patří mezi sedm divů světa.

11:26 Sledovanost placených televizních služeb se v posledních dvou týdnech zvýšila zhruba o pětinu. Důvodem mají být zejména mimořádná restriktivní opatření proti šíření epidemie. Největší zájem je o zpravodajské a dětské kanály. Mezi divácky nejoblíbenější programy se zařadily také stanice pro dospělé, uvedla s odkazem na informace vysílatelů ČTK.

11:23 Podle Jana Hamáčka vývoj situace počtů nakažených v ČR potvrzuje, že opatření, která vláda přijala na počátku krize, fungují. V opatření však budeme muset vydržet.

11:21 Potenciální „prodloužení nouzového stavu o třicet dní neznamená automatické prodloužení všech opatření do doby platnosti nouzového stavu,“ zdůraznil předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček na tiskové konferenci po jednání skupiny. Nouzový stav je pouze právní rámec, ve kterém se vláda pohybuje a který jí umožňuje pružněji reagovat, dodal.

11:15 ČSSD podle ministra vnitra Jana Hamáčka „podpoří ve sněmovně takový návrh, který umožní vyplacení podpory všem OSVČ, které nejsou současně zaměstnány či nemají další výrazný vedlejší příjem.“

11:12 „Jdeme příkladem. Jsem hrdý, že Češi @petrludwig a @anetakernova udělali video, které inspiruje celý svět. I Spojené státy,“ informoval premiér Andrej Babiš a označil v příspěvku rovněž americkou televizní stanici CNN.

11:08 Dnes od 13:30 se uskuteční odjezd českých občanů z tyrolských obcí St. Anton, Galtür, Ischgl, Kappl a See do ČR. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničních věcí. 

11:03 Jeho hudba zněla v hollywoodských filmech i v populárních seriálech, za tvorbu byl nominován na Oscara, cenu Tony i Zlatý glóbus a obdržel Emmy. Zákeřný koronavirus se ale neohlíží na zásluhy a přínos kultuře... Adam Schlesinger prohrál svůj boj s nemocí COVID-19 1. dubna ve věku 52 let. Své poslední dny strávil na plicní ventilaci.

Adam Schlesinger prohrál boj s koronavirem.

Adam Schlesinger podlehl koronaviru!

10:56 Menší část nakažených koronavirem vykazuje podle The New York Times také neurologické potíže, jakými jsou zmatenost, záchvaty či mrtvice. Takové symptomy u některých pacientů hlásí lékaři po celém světě. Typickými příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, jsou kašel, horečka a potíže s dýcháním. Vědci také zaznamenali některé neobvyklé symptomy v podobě ztráty čichu a chuti či srdečních potíží, nyní se k nim přidaly i neurologické problémy.

10:50 Z obav šířícího se koronaviru se uzavírají hranice nejen států, ale i měst. Dezinfikují se dopravní prostředky a ulice. V Indii to vzali ale zgruntu. Postříkali i lidi migrující za prací, kteří byli na autobusové zastávce.

Hasiči a zdravotníci v Indii postříkali dezinfekcí na ulici i lidi

VIDEO: Dezinfekci ulic vzali v Indii zgruntu. Chemikáliemi postříkali i lidi

10:42 „Současně v poslední době slyšíme, jak jsou vládní opatření přehnaná a neadekvátní. Toto je model, jak by to v ČR vypadalo, kdyby u nás případy rostly tempem některých zemí, které jsou ‚před námi‘,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru.

10:39 Itálie nemá podle svého premiéra Giuseppa Conteho v úmyslu znárodňovat podniky, ale použije zvláštní pravomoci, aby ochránila strategická aktiva, která se mohou stát v důsledku koronavirové nouze kořistí, uvedla Reuters. Takzvané zlaté pravomoci dávají Římu právo vetovat vznikající podíly ve strategických odvětvích.

10:35 Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by předpokládané dopady koronaviru na sociální služby neměly přesáhnout deset miliard korun. Přístí týden chce podle ČTK otevřít dotační program pro zhruba pět tisíc žádostí. Domovy seniorů s nedostatkem personálu mohou podporu pro zaměstnávání studentů žádat už podle současných pravidel.

10:10 „Chcete se dozvědět, co je to chytrá karanténa?“ Ministerstvo obrany zveřejnilo animovaný klip, ve kterém je nově testované opatření, které má být brzy uvedeno v praxi, vysvětleno.

10:04 Rekordní denní nárůst nakažených zaznamenalo ve čtvrtek Rusko, když počet pacientů s COVID-19 vzrostl o 771 lidí, uvedlo podle Reuters Ruské centrum reakce na krizové situace. Celkem je v Rusku hlášeno 3548 případů onemocnění a třicet obětí. Případy jsou evidovány v 76 z více než 80 ruských regionů. S 595 případy zůstává epicentrem nákazy hlavní město Moskva.

9:51 Téměř 900 tisíc lidí ve Španělsku od 12. března, kdy země vydala karanténní opatření, ztratilo práci. Dnešní data o sociálním zabezpečení podle Reuters hovoří o 898 822 lidech. Více než polovina z nich mají být dočasní/krátkodobí zaměstnanci.

9:39 Kypr dnes prodloužil v souvislosti s omezením šíření koronaviru zákaz komerčních leteckých linek do 28 zemí na další dva týdny. Zákaz, který byl zaveden na čtrnáct dní 21. března bude platit dalších čtrnáct dní, uvedl podle Reuters kyperský ministr dopravy Yiannis Karousos. Uvedl, že rozhodnutí je diktováno jak situací na Kypru, tak dramatickou situací v dalších evropských státech. Kypr má zatím 320 nakažených a devět obětí.

9:33 Pardubický kraj spustil pro praktické lékaře a pracovníky v sociálních službách a školství v regionu elektronický objednávkový systém pro získání ochranných prostředků proti koronaviru. Každý si v něm zadá týdenní požadavek na dodávku, aby bylo možné lépe plánovat distribuci z centrálního skladu v Chrudimi. Systém se nevztahuje na lékárníky a zubaře, jejichž zásobení přebírají příslušné komory, uvedlo podle ČTK hejtmanství.

9:27 Filipínský prezident varoval ty, kteří porušují karanténní opatření zavedená v souvislosti s koronavirem, že mohou být zastřeleni, aby nezpůsobovali potíže. „Zhoršuje se to. Takže vám opakuji závažnost problému a že musíte poslouchat,“ uvedl Rodrigo Duterte podle Reuters. „Mé příkazy policii a armádě… pokud se vyskytnou nějaké problémy a události, kdy se budou bránit a vaše životy budou v nebezpečí, zastřelte je.“

9:15 Na celém světě se již nakazilo onemocněním COVID-19 přes 937 tisíc lidí, přes 47 tisíc osob zemřelo a téměř 195 tisíc pacientů se vyléčilo. Nejvíce případů evidují USA (215 344), Itálie (110 574) a Španělsko (104 118). Nejvíce obětí má Itálie (13 155), Španělsko (9387) a USA (5112). Vyplývá to z údajů statistického serveru Worldometers.

9:07 Cvičíte s Armádou ČR? Je důležité, abychom nezapomínali ani v současném stavu na pravidelný pohyb. Tento týden předcvičují letci z Čáslavi. Ve čtvrtém díle předvádí rytmické cvičení Daniela. „A stačí nám k tomu jen dvě vařečky.“

 

8:58 Čtyřicátou českou obětí onemocnění COVID-19 je osoba ze Středočeského kraje ve věkovém rozmezí 50–59 let. Dalších 36 z 39 obětí spadá podle webu Ministerstva zdravotnictví do věkové skupiny 60+.

8:53 Cvičení pro děti, pomoc Červenému kříži i peníze rodinám. České i zahraniční sportovní hvězdy pomáhají v boji s COVID-19. 

Český tenista Radek Štěpánek

Cvičení pro děti, pomoc Červenému kříži i peníze rodinám. České i zahraniční sportovní hvězdy pomáhají v boji s COVID-19

8:47 Česká republika podle aktuálních dat Ministerstva zdravotnictví eviduje 3604 případů nákazy onemocněním COVID-19, 61 osob se uzdravilo a 40 lidí s přičiněním onemocnění zemřelo. Celkový počet provedených laboratorních testů je 60 990.

8:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová informovala o aktuálním počtu karantén a neschopenek.

8:40 „Vypadá to velmi nadějně, díky všem, kteří dodržují vládní nařízení…“ napsal ministr vnitra Jan Hamáček ke sdílenému příspěvku s aktuálním grafem průměrného mezidenního nárůstu.

 

8:35 Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) od dnešní osmé hodiny přijímá žádosti o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II, informuje ČTK. Vyčleněno v něm je 1,5 miliardy korun. Podnikatelé mohou žádat o půjčky do 15 milionů korun nebo o příspěvek na úhradu úroků až do milionu korun. Program je financován ze strukturálních fondů EU, a proto v 1. kole nemohou žádat pražské firmy. Úvěr je nutné začít vyřizovat u některé z komerčních bank zapojených do programu.

08:14  Na Vysočině se z nemoci COVID-19 vyléčil první nakažený. Dva negativní testy na koronavirus za sebou vyléčení potvrdily u pacienta z Jihlavska. 

08:02  Máme pro vás zprávu od našeho kapitána Jakuba Voráčka, který se za ČR vždy bil v první lajně na ledě. 

07:50 Se zrušením většiny sportovních soutěží zmizela i možnost sportovních sázek. Španělé, kteří jsou kvůli pandemii způsobené koronavirem již přes dva týdny v karanténě, se proto ve stále větším počtu přesouvají k hraní pokeru na internetu a dalším potenciálně návykovým hrám. Vláda zareagovala tím, že zakázala provozovatelům online hazardních her téměř veškerou reklamu.

07:47 Celý svět hledá účinný lék na virus. I Češi:

07:35 Německo v úterý potvrdilo infekci u 5453 lidí, celková bilance tak podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vzrostla na 67 366 případů. Nemoci COVID-19 dosud v zemi podlehlo 732 lidí. Země rozhodla o prodloužení stávajících opatření, jako je zákaz shromažďování, do konce velikonočních prázdnin, tedy do 19. dubna. 

07:22 Pandemie zasáhla i předpovědi počasí! Světová meteorologická organizace uvedla, že kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie bude počasí méně předvídatelné a pozorování klimatu méně přesné. Pro meteorologické modely totiž chybějí data, která za normálních okolností obstarávají senzory na letadlech.

07:15 Prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky, mohou od dnešních 06:00 otevřít. Rozhodla o tom ve středu vláda. Zákaz prodeje se nově nevztahuje ani na prodej potravin v obchodech, kde lze oddělit sekci potravin od ostatních částí. Týká se to například takzvaného smíšeného zboží. Domácí potřeby mezi ostatním sortimentem musí ale nabízet například i respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály, rukavice nebo dezinfekci. Další opatření platí dál.

Omezení v době koronaviru: Jak s nimi bojují restaurace, bistra nebo firmy?

Omezení v době koronaviru: Jak s nimi bojují restaurace, bistra nebo firmy?

07:00 Ve Spojených státech, které jsou co do počtu nakažených nejhůře stiženou zemí na světě, si nákaza podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse vyžádala 4476 obětí. Případů nákazy bylo v celé zemi zaznamenáno 203 608. Jenom ve státě New York přibylo za 24 hodin téměř 8000 případů, celkem je tam nakaženo přes 83 000, tedy víc než v celé Číně.

reklama

reklama