KORONAVIRUS ONLINE: Tatínek u porodu od půlnoci opět povolen! Uzdravených v Česku je už 831

Ministerstvo zdravotnictví ode dneška opět povoluje přítomnost otce či jiné další osoby u porodu. Přítomnost další osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37 stupňů Celsia a porod proběhne v samostatném pokoji. Počet vyléčených z nemoci COVID-19 se od středečního večera zvýšil o 12, na 831. Ve středu v ČR nikdo s touto nemocí nezemřel. Případů nákazy je 6303.
15.04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘÍŠTÍ TÝDEN ZAČNE PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ LIDÍ NA KORONAVIRUS
15.04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘÍŠTÍ TÝDEN ZAČNE PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ LIDÍ NA KORONAVIRUS

reklama

Počet úmrtí na koronavirus v USA druhý den v řadě dosáhl rekordu. Podle propočtů agentury Reuters tam ve středu onemocnění COVID-19 podlehlo nejméně 2371 lidí a celková bilance mrtvých tak překonala 30 800. Prezident Donald Trump nicméně na středeční tiskové konferenci řekl, že podle dat šíření nákazy v USA patrně dosáhlo vrcholu a dodal, že dnes představí nové pokyny ohledně znovuotevírání ekonomiky.

Americká vláda se snaží zjistit, zda koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím řekl, že Peking by „měl jít s pravdou ven“ a sdělit, co ví. Informovala o tom agentura Reuters. Zdroj viru zůstává záhadou. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley v úterý oznámil, že velení americké armády se přiklání k názoru, že původ nynější globální nákazy je přírodní a že koronavirus nebyl vyvinut v čínských laboratořích, ale nelze to říct s naprostou jistotou.

Pevninská Čína dnes hlásí 46 nových případů nákazy koronavirem, stejný počet přitom  hlásila i ve středu. Počet potvrzených případů nákazy tak vystoupal na 82 341. Čtyřiatřicet z nových případů zaznamenaných ve středu bylo podle čínských úřadů u lidí, kteří přicestovali ze zahraničí. O den dříve úřady evidovaly zavlečení nákazy ve 36 případech.

 

22:06 Koronavirová krize podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona představuje nebezpečí pro Evropskou unii a je pro ni momentem pravdy. Uvedl to dle ČTK britskému deníku Financial Times. Francouzský prezident varoval, že pokud nyní bohatší evropské státy nebudou solidární, mohli by se v zemích jako Itálie, Španělsko a také Francie k moci dostat populisté.

21:21 Pořadatelé US Open, jednoho ze čtyř tenisových grand slamů, se nevzdávají naděje, že turnaj uspořádají s diváky na tribunách. Podle ředitele americké tenisové asociace Mikea Dowseho se o osudu turnaje rozhodne v červnu, informovala ČTK. Po odložení francouzského Roland Garros na podzim a zrušení anglického Wimbledonu kvůli je americké US Open nejbližším grandslamem.

21:05 Otcové opět mohou doprovázet své partnerky u porodu. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo podmínky, které nemocnice musejí splnit, aby to bylo možné. Konečné rozhodnutí ale nyní nechává právě na nemocnicích. A ty se k tomu stavějí různě. Zatím se zdá, že většina otce k porodu pustí, ale jsou i takové, kde stále budou muset být matky na porodním sále samy.

Otcové opět mohou doprovázet své partnerky u porodu

VIDEO: Otec u porodu? V Jablonci dál platí stopka, Liberec zkusí podmínkám vyhovět

20:51 Česká armáda pomáhá třeba i v Alzheimercentru v Ostravě, kde se patnáct vojáků stará o tamní klienty. Vojáci pomáhají personálu s úklidem nebo dezinfekcí.

20:46 Stovky tisíc dětí by letos mohly zemřít kvůli globálnímu ekonomickému poklesu způsobenému restriktivními opatřeními v rámci boje s novým koronavirem. Desítky milionů dalších by v důsledku krize mohly upadnout do extrémní chudoby, varovala podle Reuters OSN.

20:40 V Tunisku zatkla policie dva muže, kteří chtěli údajně úmyslně nakazit členy bezpečnostních sil koronavirem. Případ se zatím prověřuje jako příprava teroristického činu, uvedla ČTK s odkazem na agenturu AFP.

20:28 Singapur zaznamenal svůj rekordní denní přírůstek nakažených, když za poslední den evidoval 728 nových případů COVID-19. Předchozí středeční nejvyšší počet činil 447 pacientů. Celkový počet nakažených se vyšplhal na 4 427. Nepřibylo nových obětí, jejichž počet tak podle agentury Reuters zůstává na desíti.

20:18 Parlament v Portugalsku potřetí schválil prodloužení nouzového stavu o dalších 15 dní do 2. května. Zákonodárci přislíbili postupné otevírání obchodů v případě, že nárůst nových případů nákazy koronavirem bude soustavně jako doposud klesat, informovala Reuters. Země eviduje 18 841 potvrzených případů nákazy, 629 lidí onemocnění podlehlo. Přijatý dekret portugalského prezidenta Marcela Rebela de Sousy nespecifikuje, kdy se které obchody otevřou. To se bude odvíjet v závislosti na vývoji epidemie.

20:07 Letecká doprava v Latinské Americe klesla v dubnu ve srovnání s předchozím rokem o 91 procent. Děje se tak v důsledku boje proti onemocnění COVID-19, který uzemnil dvě největší aerolinky v regionu a zrušil téměř všechny ostatní lety, uvedla Reuters. Ředitel tamní průmyslové skupiny lobující za letecké společnosti uvedl, že po vládě požadují pomoc ve formě půjček, nikoliv grantů.

19:49 Francie dnes zaznamenala dalších 753 úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 a celkový počet zemřelých v zemi galského kohouta vzrostl na 17 920.  To je po USA (33 870), Itálii (22 170) a Španělsku (19 130) čtvrtý nejvyšší počet na světě. Počet osob v nemocnicích však ve Francii už druhý den po sobě poklesl a množství lidí na jednotkách intenzivní péče podle Reuters kleslá už osmý den v řadě.

19:38 Senátem schválená novela zákona o spotřebitelském úvěru má nově kromě spotřebitelů chránit i drobné podnikatele a snížit riziko jejich spadnutí do dluhové pasti. Novela nastavuje strop na sankce za opožděné splátky u úvěrů pro OSVČ.

19:32 Senát schválil také novelu zákona o ČNB, která podle ministryně financí Aleny Schillerové centrální bance umožní pružněji reagovat na nepředvídatelné události vyžadující změny v nastavení měnové politiky a měla by rovněž přinést silnější postavení ČR na dluhopisových trzích.

19:30 „eŽádánky. Nový způsob, kterým budou hygieny, nemocnice či praktičtí lékaři žádat o provedení odběru vzorku pacienta na přítomnost koronaviru,“ informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru s tím, že i současná situace tak může přinášet pozitivní změny, jako je třeba rozvoj elektronického zdravotnictví.

19:25 Státní úřad pro kontrolu léčiv poděkoval ministerstvu zahraničí za pomoc při vyjednávání s Japonskem o dodávkách léku Favipiravir. SÚKL už prý připravil potřebné dokumenty, aby ČR mohla splnit podmínky léčby a lék se dostal co nejdříve k pacientům.

19:18 Občané i podniky budou moci kvůli COVID-19 epidemii přerušit na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů dnes ve zrychleném režimu schválil Senát. Podepsat ho ještě musí prezident.

19:14 V Praze je přes 1500 případů nákazy COVID-19. Za poslední den přibylo 34 nakažených a jejich počet vzrostl na 1510. Počet vyléčených pacientů od středečního večera vzrostl o 68, na 260.

19:07 Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se už hackeři pokusili napadnout některé nemocnice i ministerstvo zdravotnictví. Útoky se zatím daří odvracet, ale mohou postupně zesilovat, uvedl dnes podle ČTK v Senátu. „Zatím to je v nějakých mírných pokusech, ale je zde pravděpodobnost, že by tyto útoky mohly nabývat na intenzitě,“ uvedl ministr. „Komunikujeme s nemocnicemi. Mají jasnou metodiku, jak postupovat, že musí zálohovat data a tak dále.“ Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes informoval, že v ČR hrozí v nejbližších dnech útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů a že pravděpodobnost napadení je vysoká.

18:59 Ministr vnitra Jan Hamáček zopakoval, že nadále platí nařízení ministerstva zdravotnictví, že „ven z domova můžeme jen v nezbytných případech: do práce, nakoupit, k doktorovi.“ Podle něj nás do Chorvatska zatím stejně nepustí. Dodal pak, že ve Francii nebo Itálii mohou ven jen s povolením. Varování?

18:34 V Itálii za posledních 24 hodin zemřelo 525 osob s nemocí COVID-19, což je méně než ve středu, kdy země evidovala 578 nových obětí. Počet nově nakažených se však v porovnání s předchozími dny znatelně zvýšil, nákazu nově testy potvrdily u 3786 lidí. O den dříve to bylo 2667, v úterý 2972. 

18:15  Severomakedonský premiér Oliver Spasovski a tři ministři jeho kabinetu se museli uchýlit do domácí izolace poté, co se zjistilo, že jednali se starostou, u něhož test potvrdil nakažení koronavirem.

17:58 Senát dnes zamítl pro nadbytečnost vládní návrh, podle kterého by v nemocnicích mohli pracovat kvůli koronavirové krizi lékaři ze zemí mimo Evropskou unii i bez předepsaných aprobačních zkoušek. O předloze bude znovu rozhodovat Sněmovna. 

17:45 S uvolněním zákazu cestování bude podle ministra zdravotnictví Vojtěcha lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi zmenší.

17:43 Řidiči nákladních vozidel nad 3,5 tuny budou mít na hranicích jednodušší režim, aby nevznikaly kolony. Na Twitteru to dnes uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Upuštěno bude podle webu policie od dodatečné administrativy. 

 

17:41 V Pardubickém kraji stoupl ze středy na dnešek počet případů nákazy koronavirem o sedm, na 242. Další nakažené osoby potvrdily laboratoře na Pardubicku. Vyplývá to z údajů krajské hygieny.

17:40 Počet vyléčených z nemoci COVID-19 se blíží tisícovce, od rána podle Ministerstva zdravotnictví stoupl o 141 na 972. Přibyla tři úmrtí, je jich 169. Případů nákazy je 6359.

17:35 Britští statistici: u mužů je dvakrát větší riziko, že nemoci způsobené koronavirem podlehnou, než u žen. Překvapením není zjištění, že riziko roste i s věkem. Výrazně nebezpečí úmrtí na COVID-19 narůstá po šedesátce. Více než 90 procent všech obětí COVID-19 v Británii trpělo podle místního statistického úřadu i jinou chorobou. Nejčastěji se jednalo o problémy se srdcem, demenci a nemoci dýchacího ústrojí. 

17:25 V létě v Česku nebude žádné plavecké mistrovství republiky. Svaz šampionáty zrušil kvůli omezením proti šíření koronaviru. Bazény zůstávají zavřené.

17:24 Adam Vojtěch informuje na svém Twitteru: 

 

17:21 NÚKIB: Hrozí další kyberútoky na nemocnice. Úřad je očekává v následujících dnech.

NÚKIB: Hrozí další kyberútoky na nemocnice

NÚKIB: Hrozí další kyberútoky na nemocnice. Úřad je očekává v následujících dnech

17:16 Ministerstvo financí zveřejnilo na svém Twitteru informace o nákupu zdravotnického materiálu. 

 

17:14 V Pardubickém kraji stoupl ze středy na dnešek počet případů nákazy koronavirem o sedm, na 242. Další nakažené potvrdily laboratoře na Pardubicku.

17:13 Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes odpoledne pečovala o deset pacientů s COVID-19, což je stejný počet jako v úterý a ve středu. Tři pacienti byli ve vážném stavu, dva z nich byli napojeni na plicní ventilaci.

17:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zveřejnil mimořádné opatření na svém Twitteru. 

 

16:45 Ministerstvo zdravotnictví varovalo nemocnice před kyberútokem. Mají své uživatele upozornit na podvodné e-maily a vytvořit zálohy dat off-line.

16:44 Jana Maláčová na svém Twitteru:

 

16:42 V nemocnicích Krajské zdravotní u porodů tatínci zatím nebudou. Porodnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově nesplňují podmínku pro vyčlenění samostatných pokojů nebo boxů s vlastním sociálním zařízením. Přítomnost třetích osob tak v nemocnicích není možná. 

16:35 V Královéhradeckém kraji je stále 172 potvrzených případů onemocnění COVID-19, tedy stejně jako ráno. Zvýšil se ale počet uzdravených lidí – o jednoho na celkových 26. 

16:34 Hoteliéři oceňují, že vláda zveřejnila harmonogram, kdy budou moci obchodníci a provozovatelé služeb včetně ubytování znovu otevřít své provozy. Plán podle nich obsahuje ale mnoho mezer a nelogičností. Navíc potřebují znát závazné datum obnovení provozu alespoň dva týdny předem. 

16:33 Americká společnost Facebook bude uživatele této nejznámější sociální sítě na světě varovat, pokud budou „lajkovat“ nebo komentovat lživé zprávy o koronaviru. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na tiskové prohlášení firmy. Moderátoři sítě jsou už nyní pověřeni, aby podobné zprávy mazali.

16:30 Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. 

16:19 V Británii se nákaza koronavirem prokázala už u více než 100 000 lidí, informovaly zdravotnické úřady. Hranici překonala Británie jako šestá země.

16:17 Doporučení pro obce k postupu pro konání sňatečných obřadů od 20. dubna 2020 na stránkách Ministerstva vnitra

 

16:00 Ministerstvo spravedlnosti podpořilo žádost Vězeňské služby, ať soudy ve vhodných případech dočasně omezí nařizování nástupu odsouzených do vězení.

15:53 V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 861 lidí s koronavirem. Ve středu byl nárůst 761 mrtvých. Celkem je obětí COVID-19 v zemi 13 729.

15:45 Uzavření hranic a další opatření v boji s šířením koronaviru zbrzdily projekt na záchranu nosorožců severních bílých. Experti nemohli v dubnu udělat odběr vajíček od dvou samic, které žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni a jsou posledními nosorožci severními bílými na planetě. 

15:44 Finanční správa do pondělka dostala e-mailem 81 424 žádostí o příspěvek pro OSVČ. Žádat je možné i dalšími způsoby, údaje zatím nejsou.

15:41 Andrej Babiš na svém Twitteru:

 

15:35 Ministr vnitra Jan Hamáček informuje na svém Twitteru: „Chci nejprve tvrdá data od expertů, pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu.“ 

 

15:34 V Plzeňském kraji dosud testy potvrdily koronavirus u 484 lidí, to je o 18 více než ve středu. V kraji na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo osm lidí, 90 se jich z nákazy uzdravilo. Aktuální informace zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni.

15:33 Počet lidí v karanténě s e-neschopenkou klesl pod 8000. Od konce března se snížil téměř o polovinu. Za poslední den nerostl v žádném kraji, uvádí ČSSZ.

15:30 Při svatbách povolených od 20. dubna snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos, limit deseti účastníků zahrnuje i oddávajícího a matrikáře, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

15:29 Jana Maláčová na svém Twitteru informuje o statistikách z Úřadu práce:

 

15:19 Pojišťovny evidují v době karantény propad počtu úrazů klientů o několik desítek procent. Lidé jsou doma a nesportují. Nejvíce úrazů vzniká v kuchyni.

15:13 V Belgii bylo od středy nahlášeno dalších 417 úmrtí spojených s nemocí COVID-19, čímž tam oficiální bilance epidemie narostla na 4857 obětí. Země v údajích jako jedna z mála zohledňuje i úmrtí mimo nemocniční péči. Většinu denního přírůstku tvoří i případy hlášené z domovů důchodců. 

15:06 V Moravskoslezském kraji dosud na nákazu koronavirem zemřelo deset osob. Narůstá ale počet vyléčených, kterých je přes osm desítek. Nakažených COVID-19 je v regionu už přes 700.

15:00 Plastové lahve z krušovického pivovaru poslouží k distribuci dezinfekce pro obyvatele Krušovic. Pivovar daroval 600 jedenapůllitrových PET lahví, které běžně plní pivem. Dezinfekci mezi občany obec rozděluje v rámci opatření proti šíření onemocnění COVID-19.

14:58 Vedení hlavního města zamýšlí založit fond podpory podnikatelů v Praze postižených opatřeními proti nemoci COVID-19. Magistrátní ekonomická komise prozkoumá, zda by mělo smysl jej založit a jak by případně fungoval. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Cílem fondu je nashromáždit peníze na podporu živnostníků. 

14:50 Na boj s novým koronavirem vyhradila radnice Prahy 6 až 110 milionů korun. Radní mimo jiné plánují odložit platby nájemného, podpořit nákupy v krizí zasažených obchodech či finančně odměnit pedagogy ze základních škol, které městská část spravuje. Kvůli financování plánovaných akcí zřídila radnice i darovací účet. Uvedl to dnes mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

14:35 V pondělí se v Praze spustí v reakci na uvolnění vládních opatření farmářské trhy na Tylově náměstí. Vyplývá to z informací Prahy 2. Spolek Archetyp, který v metropoli provozuje tři tržiště, je v sobotu 25. dubna znovu otevře na náplavce na Rašínově nábřeží a na Kubánském náměstí a poté 2. května na Řezáčové náměstí. Tržiště jsou podobně jako jiné obchody kvůli koronaviru zavřená vládním nařízením od poloviny března.

14:33 Stát by měl podle Senátu ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru.

14:30 Nemocnice na Bulovce otestovala od začátku epidemie přes 9000 vzorků na COVID-19, pomáhá i stroj z ČVUT. Pozitivních byla asi desetina.

14:28 Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Václav Nebeský informuje na svém Twitteru o zdravotním stavu zaměstnanců. 

 

14:26 Prodej nových aut letos kvůli epidemii COVID-19 klesne o zhruba 20 procent na asi 198 000 vozů. Půjde o dosud největší meziroční pokles v rámci ČR.

14:25 Belgie eviduje dalších 417 úmrtí na COVID-19, většina hlášena z domovů pro seniory. V Nizozemsku oficiální bilance za den narostla o 181 mrtvých.

14:19 Praha zamýšlí založit fond podpory podnikatelů v Praze postižených opatřeními proti nemoci COVID-19. Magistrátní komise prozkoumá, zda by měl smysl.

14:18 Praha odpustí restauratérům nájem za předzahrádky a majitelům hotelů a penzionů místní poplatky z pobytu. Obchodníkům umožní prodávat na chodnících.

14:17 Meziročně o třetinu více lidí zažádalo v letošním prvním čtvrtletí o peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám na šetrné bydlení.

14:10 Ministerstvo financí dosud uvolnilo z rozpočtové rezervy na nákup ochranných pomůcek v souvislosti s pandemií 9,1 miliardy Kč. Chystá se uvolnit další 2,9 miliardy Kč.

14:03 Pražský magistrát téměř jistě odpustí nájmy ve svých prostorách těm nájemcům, kteří museli uzavřít provozovny v důsledku vládních opatření pro boj s koronavirem. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Město podle něj nyní eviduje 250 žádostí o prominutí nájemného. 

13:52 Německé automobilky, včetně Volkswagenu a Mercedes-Benz, od příštího týdne začínají obnovovat výrobu v některých svých továrnách v Německu. Umožní jim to zmírnění vládních omezení, jejichž cílem bylo zastavit šíření nemoci způsobené koronavirem. Německo, na rozdíl třeba od Itálie či Španělska, výrobu aut nezakázalo. Výroba v továrnách se ale zastavila, když úřady omezily pohyb osob a nařídily uzavřít autosalony, což se negativně promítlo do poptávky, uvedla agentura Reuters.

13:50 Počet úmrtí na koronavirus ve Spojených státech druhý den v řadě dosáhl rekordu. Podle propočtů agentury Reuters tam ve středu s onemocněním COVID-19 zemřelo nejméně 2371 lidí, a celková bilance mrtvých tak překonala 30 800. Rekordy v počtu nově nakažených zaznamenalo Slovensko a Rusko. Největší denní nárůst počtu zemřelých za poslední dny dnes zveřejnilo Německo. Španělsko hlásí v porovnání se středou mírný nárůst počtu obětí a zhruba stejné množství nakažených.

13:40 Spojené státy se snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) to oznámil americký prezident Donald Trump. Ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím řekl, že Peking by "měl jít s pravdou ven" a sdělit, co ví. Informovala o tom agentura Reuters.

13:10 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě vypadá následovně: Nemoc COVID-19 se na celém světě prokázala u 2 094 917 lidí. Podlehlo jí 135 569 pacientů a vyléčilo se 521 tisíc lidí. V Evropě je celkově 980 tisíc nakažených a přes 89 tisíc lidí nemoci podlehlo. V USA se nákaza potvrdila u více než 644 tisíců lidí a 28 554 pacientů zemřelo. V Asii je přes 355 tisíc potvrzených případů koronavirové nákazy a v důsledku nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, hlásí přes 12 tisíc úmrtí. V Jižní Americe je 63 661 prokázaných případů a v Africe přes 18 tisíc. Vyplývá to z přehledu na webu Worldmeters.

13:05 Japonský premiér Šinzó Abe se chystá rozšířit stav nouze, platný nyní v sedmi prefekturách, na celou zemi. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní média. Cílem opatření je zabránit dalšímu šíření koronaviru a předejít přetížení zdravotnického systému. Stav nouze na souostroví by měl trvat do 6. května.

12:55 Čínský Wu-chan se po více než dvouměsíčním uzavření sice minulý týden znovu otevřel, nad obyvateli jednotlivých čtvrtí velkoměsta ale i nadále bdí speciálně určení komisaři, píše dnes agentura Reuters. Ti mají za úkol kontrolovat, kam lidé chodí a v jakém jsou zdravotním stavu, tedy dělat všechno pro to, aby se zde znovu nerozšířil koronavirus.

12:52 Více než kilometrové kolony jsou opět na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Kvůli přísnějšímu režimu kontroly se čeká na obou stranách hranice, více na příjezdu do Čech, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Na dálnici D8 dnes kolony nejsou.

12:35 Také všechny porodnice v nemocnicích v Královéhradeckém kraji ode dneška opět umožnily účast otců u porodu. Přítomnost otce či jiného člena domácnosti u porodu při splnění určitých podmínek od půlnoci ze středy na dnešek povolilo ministerstvo zdravotnictví. Od poloviny března to kvůli šíření koronaviru nebylo možné. Ročně se v hradeckém kraji narodí asi 5500 dětí.

12:19 Na Slovensku ve středu přibylo 114 nakažených koronavirem, nejvíce od propuknutí pandemie. Další dva lidé zemřeli. 

12:18 Ve Španělsku zemřelo za den 551 lidí s nemocí COVID-19, o den dříve oznámily úřady 523 nových úmrtí. Počet nakažených vzrostl za předchozí den o 5183, zhruba stejně jako o den dříve. Celkem se od konce ledna ve Španělsku potvrdilo 182 816 případů nákazy koronavirem, z toho 19 130 lidí zemřelo a 74 797 nakažených se uzdravilo, uvedlo podle deníku El País ministerstvo zdravotnictví.

12:17 V Itálii zvažují radikální způsob dokončení sezony v tamní fotbalové lize, kterou přerušila pandemie nového typu koronaviru. Podle šéfa svazu Gabrieleho Graviny je na stole možnost, že by se zbylé zápasy odehrály pouze na jednom místě a vyhnuly by se tak severní části země, kterou nákaza COVID-19 nejvíce postihla.

12:15 Přísná omezení zavedená v Británii v druhé polovině března kvůli šíření koronaviru budou platit nejméně do 7. května, informují britská média. Prodloužení karanténního režimu podle nich dnes večer po konzultacích s experty a kolegy z krizového štábu potvrdí ministr zahraničí Dominic Raab, který po hospitalizaci premiéra Borise Johnsona převzal vedení vlády. Opozice volá po zveřejnění strategie pro uvolňování karanténního režimu, tu ale podle zdrojů deníku The Guardian vláda zatím nemá.

12:07 Zemědělci požadují možnost zařazení do státního programu bezúročných půjček COVID, v odbytu by jim také pomohlo snížení daně z přidané hodnoty pro plodiny, ve kterých ČR není soběstačná, ale má pro ně vhodné klimatické podmínky. Jde o ovoce, zeleninu nebo brambory. Problémem je také chybějící pracovní síla ze zahraničí, nyní se jedná se zastupitelskými úřady na Ukrajině, řekl dnes novinářům předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

12:02 Senát vyzval vládu k efektivnímu, rychlému a transaparentnímu využití peněz, které Evropská unie mimořádně uvolnila pro Česko na řešení důsledků epidemie koronaviru. Horní komora dnes také doporučila, aby vláda upravila pravidla pro přeshraniční pohyb pracovníků se sousedními státy podle pokynů Evropské komise z konce března. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zastupovala premiéra Andreje Babiše (ANO), s tím souhlasila.

12:00 Advokáti a jejich věznění klienti mohou ode dneška komunikovat na dálku prostřednictvím platformy Skype. Odpadne tak nutnost dojíždění právníků do věznic. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Vězeňská služba (VS) a Česká advokátní komora (ČAK). Instituce dodaly, že spuštění projektu urychlil současný nouzový stav.

Vězeňská služba s advokátní komorou spustily „Skype obhajobu“

Komunikace právníků s vězni v době pandemie? Vězeňská služba s advokátní komorou spustily „Skype obhajobu“

11:46 Japonsko Česku poskytne lék Favipiravir, který u nás bude testován proti onemocnění COVID-19. Diplomatická jednání jsou u konce, lék už je na cestě do ČR. Na Twitteru o tom informoval ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

11:40 Fakultní nemocnice Olomouc díky příznivému vývoji epidemie koronaviru povolila účast otců zatím pouze po dobu vlastního porodu a při takzvaném bondingu, díky kterému se ihned po porodu vytváří vazba mezi novorozencem a rodiči.

11:30 Riziko přenosu COVID-19 na letních táborech je kontrolovatelné, je třeba stanovit podmínky, uvedli dnes pořadatelé táborů v dopise pro zástupce vlády.

11:15 Na nedostatek informací i ochranných pomůcek si stěžují zástupci pohřebních služeb. Ministerstvo pro místní rozvoj, kam tento segment trhu patří, podle nich v posledních týdnech vůbec nekomunikuje. Nejsou jasně nastavená pravidla, jak například nakládat s lidmi, kteří doma zemřeli na COVID-19. ČTK to dnes řekl předseda spolku Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal. Podle něj se v době koronavirové pandemie navíc zcela změnily samotné pohřby, které jsou nyní hlavně bez obřadů.

11:06 V rámci prováděných kontrol na Blanensku navštívila večer policejní hlídka vinotéku v jedné z nedalekých obcí, která nerespektovala vládní nařízení a měla otevřeno.

Otevřená vinotéka

Popíjeli, jako by se nechumelilo. Účet bude vysoký

10:57 Od 14. 4. 2020 je vycestování z území ČR možné pouze v nezbytných případech pod podmínkou, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu nařízeného mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, a že k dosažení účelu vycestování nepostačuje cesta v rámci území ČR.  Na všechny osoby, co vycestují v souladu s výjimkou ze zákazu volného pohybu, po návratu zpět do České republiky platí povinnost 14denní nařízené karantény, pokud nespadají do jedné z výjimek dle Sdělení MV.  Stále platí zákaz volného pohybu na území České republiky.

10:40 Spolek Archetyp, který v Praze provozuje farmářská tržiště, je v reakci na uvolnění vládních opatření opět zahájí v sobotu 25. dubna na náplavce na Rašínově nábřeží a na Kubánském náměstí. Následovat budou 2. května trhy Heřmaňák na Řezáčové náměstí. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě. Vláda rozhodla, že trhy budou moci znovu fungovat od pondělí 20. dubna. Tržiště jsou podobně jako jiné obchody kvůli koronaviru zavřená vládním nařízením od poloviny března.

10:30 Vojenští zdravotníci, veterináři, farmaceuti nebo kynologové jedou na plný výkon. 

10:15 Čeští vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) spustili výzkum o účinku zpravodajství o onemocnění COVID-19 na duševní zdraví. Veřejnost se může zapojit vyplněním dotazníku na webu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

10:00 V Turecku se potvrdila nákaza koronavirem už u téměř 70 tisíc lidí, z toho 1518 zemřelo a 5674 se uzdravilo, informovalo ve středu ministerstvo zdravotnictví. Za poslední den přibylo 115 smrtelných případů, což je dosud největší denní nárůst obětí COVID-19 v této zemi. Kvůli koronaviru chystá turecká vláda na víkend opět dvoudenní zákaz vycházení ve velké části země, včetně Istanbulu a Ankary, výjimku budou mít zemědělci, informovala turecká televize T24.

9:40 Rusko za posledních 24 hodin ohlásilo 3448 nově nakažených koronavirem, uvedla agentura TASS. Jde o další rekordní denní nárůst počtu případů nákazy. V Rusku se celkově nakazilo téměř 28 tisíc lidí, 239 pacientů nemoci podlehlo.

09:15 Koronavirus postihuje zejména obézní osoby! Britské statistiky o nemocných umístěných na jednotky intenzivní péče tento jev potvrzují: 73 procent pacientů jsou muži a 73,4 procenta mají nadváhu nebo trpí obezitou.Tyto údaje zjištěné nezávislou institucí ICNARC ukazují, že nemocní s nadváhou mají výrazně menší naději, že se uzdraví: přežije 42,4 procenta obézních s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nad 30, zatímco pacientů s průměrnou nebo nízkou váhou (BMI nižší než 25) přežije 56,4 procenta. Stejně tak mužské pohlaví má méně dobrou prognózu: přežije 55,4 procenta žen, zatímco jen 47,8 procenta mužů. Tyto údaje byly nashromážděny u asi 2200 pacientů z Anglie, Walesu a Severního Irska, kteří byli přijati na jednotky intenzivní péče.

09:00 Další pomoc lidem nabízí ministerstvo životního přostředí:

08:50 V Brazílii se koronavirem nakazilo dvouměsíční dítě z domorodého kmene Warao původem z Venezuely. S odvoláním na starostu města Manausu o tom dnes informovala agentura Reuters. Kvůli nedostatku imunity a nevyhovujícím sociálním podmínkám jsou indiánské komunity v porovnání s většinovou populací ohroženou skupinou.

08:37

08:30 Počet vyléčených z nemoci COVID-19 se od středečního večera zvýšil o 12 na 831. Ve středu v ČR nikdo s touto nemocí nezemřel. Případů nákazy je 6303. Jak to vypadá v zahraničí?

Zákaz vycházení na Sri Lance hlídá policie. Ulice jsou tak téměř liduprázdné

Koronavirus v zahraničí: Vycházky na čestné prohlášení, kolaps zdravotnictví i zákaz prodeje alkoholu

08:15

08:00  Lidem s nařízenou karanténou budou její trvání ukončovat praktičtí lékaři až po provedení vyšetření na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které nabývá účinnosti 22. dubna. Nadále platí, že pro ukončení karantény je nutné, aby uplynulo 14 dní od prvního dne jejího nařízení. Současně lidé nesmí vykazovat příznaky onemocnění COVID-19. 

07:45 V Německu ve středu zemřelo 66 lidí nakažených koronavirem, což je nejméně za poslední dny. Celkem je úmrtí 3569, potvrzených infekcí 130 450.

07:30

07:15 Britské deníky Financial Times a The Guardian snižují kvůli koronavirové krizi mzdy manažerů. Škrty chystá i list The Daily Telegraph. Přestože jim roste čtenost na internetu, čelí výpadkům příjmů z reklamy a prodávají méně výtisků.

07:00 

06:45 V Praze 9 bude před Poliklinikou Prosek nové odběrové místo, kde se lidé budou moci nechat otestovat na koronavirus. Radnice městské části jej zřizuje ve spolupráci se společností GHC GENETICS a Poliklinikou Prosek. Fungovat bude od čtvrtka 16. dubna. Test mohou podstoupit i samoplátci. Obyvatelům Prahy 9 radnice na test přispěje 300 korunami. Dnes to uvedla mluvčí radnice Marie Kurková.

06:30 Armády Severoatlantické aliance poskytnou další vojenské kapacity k boji proti koronavirové pandemii, zároveň však musí být připraveny čelit vnějším hrozbám, které ani během krize nepolevují. Po včerejší videokonferenci aliančních ministrů obrany to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ministři podle něho hovořili i o tom, že aliance se musí z bezprecedentní situace poučit do budoucna a ochránit například svou kritickou infrastrukturu.

06:15 Počet potvrzených případů nákazy stoupl ve středu o 160 na 6301, předtím se tři dny držel denní nárůst pod stovkou. Zemřelých je 166, vyléčených 819. 

 

reklama

reklama