Koronavirus rozděluje Německo: Z jednoho města obyvatelé utíkají, druhé se brání výletníkům

Ta města od sebe dělí skoro 400 kilometrů. Tegernsee leží 50 kilometrů jižně od Mnichova a jeho 3700 obyvatel žije u stejnojmenného jezera. Neustadt am Rennsteig má necelých tisíc obyvatel, k českým hranicím Ašského výběžku je to z obce na území bývalé NDR sto kilometrů. Občané obou obcí se bojí stejného problému – koronaviru a nemoci COVID-19. Zde však podobnost končí.
Hasiči uzavírají obec Neustadt am Rennsteig
Hasiči uzavírají obec Neustadt am Rennsteig
ČTK/DPA/Michael Reichel

reklama

Lidé z jihu Bavorska mají strach, aby výletníci a lidé převážně z nedalekého Mnichova nemoc „nepřivezli“ s sebou a nenakazili zatím odolávající obyvatele.

To z vesnice uprostřed lesů jihozápadně od Lipska lidé naopak prchají. Nelegálně – po polních cestách, houštinami. Chtějí se dostat ven, protože v celé obci byl vyhlášený výjimečný stav, všichni mají povinnou karanténu, protože zatímco v pondělí bylo v místě šest nakažených koronavirem, dnes, ve středu, už jich je deset. Jak uvádí internetový portál německého deníku Merkur, nebezpečí tkví v tom, že mezi obyvateli může být až sedmdesát lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Policie a hasiči se snaží obec odříznout od světa, ulice jsou prázdné, průjezd zakázaný. Přesto se Neustadt „vylidňuje“. Bezpečnostní složky na doporučení starosty už začaly hlídat i „únikové“ cesty v lesích.

Omezte pohyb Mnichovanů!

A zpátky do Bavorska. Starosta Tegernsee Johannes Hagn napsal a odeslal podle Merkuru do Mnichova otevřený až rozzuřený dopis, ve kterém požaduje výrazné zpřísnění a především dodržování omezení pohybu ze strany Mnichovanů. Obyvatelé malebného městečka u jezera si nepřejí, aby k nim kdokoli, hlavně z Mnichova, který je pandemií výrazně zasáhnutý, přijížděl. Tegernsee tak nabízí smutný pohled na rozdělení společnosti. Politicky i sociálně.

Obsah starostova dopisu lze pochopit, forma však vzbudila v Mnichově odpor až nenávist. „Kdo má uklidit tu mnichovskou špínu,“ cituje Merkur z Hagnova psaní. Proto tolik nepřátelství, které zasáhlo i samotné obyvatele Tegernsee. Mnozí z nich, včetně luxusně placených fotbalistů Bayernu Mnichov, jezdí denně za prací do bavorské metropole a tak není výjimečné, že na svých služebních autech mají registrační značku s velkým M (jako München). No a právě ti se začínají bát, protože jindy mírumilovní spoluobčané začínají po vozech s takovými značkami házet vajíčka. Zatím jen vajíčka.

Tamní zpravodaj listu Merkur Klaus-Maria Mehr, jinak též občan Tegernsee, poskytl i osobní pohled a přiznání: „Moje kolegyně nemá balkon, ze kterého by se dívala na jezero. Bydlí totiž v jednopokojovém bytu na rušné mnichovské ulici. Ráda by se nadechla čerstvého horského vzduchu. Při současné náladě tady u nás v údolí ji od cesty odrazuji a sám se stydím, že jsem obyvatel Tegernsee.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!