KORONAVIRUS SVĚT: Přes 114 000 nakažených a 4000 obětí, italská celonárodní karanténa dopadla i na předsedu Evropského parlamentu

svět bojuje proti koronaviru

V Itálii berou lidé od půlnoci útokem obchody ZDROJ: AP

„Dostal se k nám dotaz, zda bankovky mohou COVID-19 přenášet, a odpověděli jsme, že by si lidé měli mýt ruce poté, co si nimi manipulují. Obzvlášť, pokud pak pracují s potravinami nebo jedí,“ reaguje mluvčí Světové zdravotnické organizace na zprávy některých britských médií o přenosu nemoci při placení. Šíření koronaviru v Číně se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Italská plošná karanténa prodlouží uzavření škol v celé zemi a zákaz konání vše

V Itálii zemřelo už 631 lidí nakažených koronavirem, za 24 hodin se počet zvýšil o 168 mrtvých.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli v karanténě

Předseda EP ve svém prohlášení uvedl, že byl o víkendu v Itálii, odkud pochází. Hodlá proto zůstat ve 14denní domácí karanténě v Bruselu a respektovat přísné bezpečnostní kroky vyhlášené italskou vládou. Ta poté, co se počet lidí nakažených v zemi přiblížil deseti tisícům a počet mrtvých pěti stům, nařídila celoplošnou karanténu. Obyvatelé mají zůstat doma s výjimkou nutných případů.

Plenární zasedání EP bylo kvůli koronaviru přeloženo ze Štrasburku do Bruselu a zkráceno ze čtyř dnů pouze na dnešek. Europoslanci debatovali o možných opatřeních, jak šíření nákazy na území Evropské unie co nejúčinněji předcházet a jak ekonomicky pomoci nejvíce zasaženým zemím. Většina z nich se shodla na tom, že státy EU by měly projevovat více solidarity k regionům, kterým se nedostává ochranných prostředků proti šíření nákazy. Měly by podle nich také zajistit, aby se výroba důležitých léků přesunula z asijských zemí do Evropy.

Eurokomisař Paolo Gentiloni už dříve uvedl, že Brusel s ohledem na koronavirus zváží pružnější přístup k dodržování rozpočtových a dluhových pravidel.

Rakousko zakázalo Italům vstup do země, z Itálie evakuuje své občany. Od pondělí se uzavřou univerzity. V zemi je 158 nakažených koronavirem. Libanon ohlásil první úmrtí na nový koronavirus. Zemřel šestapadesátiletý Libanonec, který se vrátil z Egypta. V zemi je přes 40 nakažených. British Airways navíc ruší všechny lety do Itálie i z Itálie. Reagují tak na krok italské vlády, která kvůli koronaviru vyhlásila celostátní karanténu.

Polsko kvůli koronaviru ruší velké akce, zpřísňuje hraniční režim

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že Polsko ve snaze zabránit šíření koronavirové nákazy zruší všechny hromadné akce. Varšava rovněž po zavedení sanitárních kontrol na hranicích s Českem a Německem zpřísní opatření také na východních hranicích, informovala polská média.

„Po zvážení všech skutečností a doporučení Světové zdravotnické organizace a po diskuzi s našimi partnery, premiéry, prezidenty z jiných zemí jsme přijali rozhodnutí, které má zabránit šíření koronaviru,“ uvedl Morawiecki. Vláda podle něj zvažuje i další kroky, které pravděpodobně oznámí v příštích dnech.

Polsko dnes rovněž začalo kontrolovat pohyb na východní hranici s Běloruskem, Ukrajinou a Ruskem. Cestující ze zemí mimo schengenský prostor musí úřadům odevzdat formulář, ve kterém uvedou své kontaktní údaje a předpokládané místo pobytu. Bude jim rovněž změřena teplota. Nařízení „se týká všech, kdo překročí hranici, včetně pasažérů v osobních autech,“ i těch, kdo přicestují lodí do některého z polských přístavů.

Papež František vzdor karanténě vyzval kněze aby vyšli mezi nakažené

„Modleme se k Pánu také za naše kněze, aby měli odvahu vyjít a navštěvovat nemocné a přinést jim sílu Božího slova,“ pronesl papež na ranní mši. Taková výzva je ale v přímém rozporu s tím, k čemu nyní vyzývá italská vláda, upozornila agentura AFP.

Vatikán se přitom přidal k vládou přijatým opatřením. Už od neděle jsou zavřená tamní muzea. Papežský stát zatím ohlásil jednoho nakaženého novým typem koronaviru. Hlava římskokatolické církve od tohoto týdne slouží ranní mše bez věřících ve své rezidenci a Vatikán je přenáší živě přes internet.

Italové se vrhli do obchodů

Vyhlášení celonárodní karantény pochopilo mnoho lidí v Itálii jako pokyn k zásobení se ve velkém. Už od půlnoci berou podle agentury AP obchody doslova útokem. Vykupují trvanlivé potraviny, suroviny pro přípravu jídel, balené vody a další obdobné zboží. Obdobou nákupní horečku předvedli v minulých dnech i někteří lidé v Česku, když vykupovali především zásoby mouky, trvanlivých jídel v konzervách a podobně.

Čínský prezident poprvé navštívil ohnisko nákazy koronavirem

Prezident Si Ťin-pching vůbec poprvé přicestoval do města Wu-chan, které bylo loni v prosinci prvním ohniskem nákazy koronavirem. Svou návštěvou chce prý dát najevo, že vládní opatření proti šíření viru byla účinná. Hodlá tak i vyjádřit vděk zdravotníkům, vojákům, policistům, zaměstnancům města i dobrovolníkům.

V Číně se nakazilo od konce loňského roku přes 80 000 lidí a více než 3100 zemřelo. Už několik dní se ale šíření viru zpomaluje a denní nárůst nových případů je stále mírnější.

Nejpostiženějším místem zůstává čínská provincie Chu-pej a její středisko Wu-chan. Úřady v Chu-peji se nyní chystají uvolnit omezení a povolit cestovat lidem z méně postižených oblastí.

WHO: Platíte hotově? Myjte si pak ruce!

„Neřekli jsme, že bankovky a mince přenášejí koronavirus,“ cituje list Market Watch mluvčí Světové zdravotnické organizace Fadelu Chaibovou. Ta ale upřesnila, že je po kontaktu s hotovostí dobré umýt si ruce, obzvlášť pokud pak lidé pracují s potravinami nebo jedí.

WHO kvůli šíření koronaviru vydala seznam základních opatření proti šíření nákazy. Na prvních místech uvádí hlavně pravidelné mytí rukou, omezení dotýkání se očí, nosu či úst a dodržování nejméně metrového rozestupu na veřejných místech. Dodržování vzdálenosti jednoho metru mezi lidmi zavedla například Itálie, kde od dnešního dne platí celonárodní karanténa.

WHO také upřesňuje, že virus neničí studené počasí a sníh, jak se někteří domnívají. Chorobu také nepřenáší zboží vyrobené v zasažených oblastech.

Čínská vláda zároveň ohlásila úmrtí dalších 17 nakažených, čímž celková bilance narostla na 3136 mrtvých. Všechny nové oběti jsou hlášeny z velkoměsta Wu-chan v provincii Chu-pej, které je hlavním ohniskem nákazy novým koronavirem a souvisejícího onemocnění označovaného jako COVID-19. Virus se ve městě s 11 miliony obyvatel objevil na konci loňského roku a od té doby se jím v pevninské Číně nakazilo 80 754 lidí. Téměř 60 000 už úřady považují za uzdravené.

Zatímco v Číně růst počtu potvrzených nakažených v posledních dnech výrazně zpomaluje, jiné země v čele s Itálií zažívají opačný vývoj. Zároveň stále přibývají státy, které ohlašují první potvrzené případy nákazy. Nejnověji jsou to Panama, Mongolsko a Burkina Faso.

Výskyt nového koronaviru už se potvrdil ve více než 100 zemích a u více než 113 000 lidí. Podle databáze agentury AFP je už infekce v součtu všech zemí spojena s úmrtím více než 4000 lidí.

U většiny nakažených nepůsobí virus vážné problémy a projevuje se pouze zvýšenou teplotou či kašlem. Hrozbou je zejména pro seniory a osoby s již existujícími zdravotními problémy, u kterých může COVID-19 vést například k zápalu plic.

Jižní Korea dnes hlásila v důsledku aktuální epidemie už 54 úmrtí, o tři více než v pondělí ráno. Počet nakažených zase oproti předchozí bilanci místních úřadů stoupl o 35 na celkových 7513 případů. Řady pozitivně testovaných pacientů se v zemi aktuálně rozšiřují pomaleji než na přelomu února a března, píše agentura Reuters.

Koronaviru byl vystaven i kongresman, který cestoval s Trumpem

Zatímco počet osob zasažených novým typem koronaviru rychle rostl i ve Spojených státech, smršť problémů vyvolaných globální epidemií nabrala v pondělí osobní rozměr i pro samotného prezidenta USA Donalda Trumpa. Napsala to agentura AP poté, co se ukázalo, že několik prezidentových spojenců z Kongresu se uchýlilo do karantény kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Jeden z nich se podle televize CNN o riziku dozvěděl, když byl s Trumpem na palubě prezidentského speciálu Air Force One.

Republikánští kongresmani obdrželi varování kvůli účasti na únorové Konferenci konzervativní politické akce (CPAC). Jeden z návštěvníků konference měl následně pozitivní test na nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, a s vrcholnými politiky podle všeho mohl přijít do styku.

Mezi dotčenými republikány je i člen Sněmovny reprezentantů Matt Gaetz, který podle zdrojů CNN strávil víkend s Trumpem v jeho rezortu v Palm Beach na Floridě. "V pondělí také Gaetz jel s Trumpem v prezidentské limuzíně v Orlandu," uvedla televize na svém webu. Oba muži prý následně společně nastoupili do Air Force One, kde Gaetz dostal informaci od CPAC, načež se přesunul do izolované části letadla. Po přistání byl ihned podroben lékařskému testu.

V dobrovolné karanténě bylo v pondělí podle amerických médií hned šest členů Kongresu. Jedním z nich byl také Mark Meadows, který se má brzy stát novým personálním šéfem Bílého domu. "Bylo mu o víkendu sděleno, že se mohl dostat do kontaktu s účastníkem (CPAC), který měl pozitivní test na COVID-19," vysvětloval Meadowsův poradce Ben Williamson.

Vzhledem k těmto okolnostem se novináři na pondělní tiskové konferenci Trumpa a dalších představitelů americké vlády ptali, zda se rovněž nechali testovat na přítomnost koronaviru. Prezident na otázky nereagoval a z brífinku odešel hned po úvodním proslovu, Bílý dům ovšem později uvedl, že hlava státu test nepodstoupila.

‚‚Prezident nebyl podroben testování na COVID-19, protože neměl delší blízký kontakt s žádným pacientem pozitivním na COVID-19 a ani nemá žádné symptomy,‘‘ citovala z prohlášení agentura Reuters. Viceprezident Mike Pence už předtím řekl, že vyšetřen nebyl, ačkoli se CPAC účastnil také.

Počet pozitivně testovaných lidí mezitím v USA vyskočil už na více než 700, informovala CNN. Stále však zůstává neznámý celkový počet lidí, u nichž byla možnost výskytu koronaviru prověřována. Vláda v této souvislosti čelí kritice, protože nejdříve nenasadila testy používané Světovou zdravotnickou organizací a nyní nechce zveřejňovat průběžné součty. Viceprezident Pence dnes podle deníku The New York Times pouze sdělil, že do terénu už se dostalo více než milion testovacích sad.

Například z jednoho z amerických ohnisek nákazy je však stále hlášen jejich nedostatek. V domově důchodců Life Care Center v Kirklandu ve státě Washington už si COVID-19 vyžádal 13 obětí a podle Reuters v pondělí 65 tamních zaměstnanců vykazovalo příznaky onemocnění, neměli ovšem jak podezření potvrdit.

Prezident Trump situaci kolem koronaviru ve svých veřejných vyjádřeních zlehčuje a před několika dny, když měly USA jen 15 případů nákazy, prohlásil, že brzy bude bilance na nule. Kromě stovek nakažených ovšem USA hlásí už i 26 mrtvých, většinou lidí v pokročilém věku. Za uzdravené je považována pouze hrstka pacientů.

Trump při pondělním brífinku k nákaze avizoval především opatření na podporu ekonomiky. Konkrétnější plány by mohly být jasné už dnes po konzultacích s Kongresem.

Itálie se probudí do karantény, EU projedná společné kroky

Po celé Itálii dnes začínají platit přísná opatření včetně zákazu různých shromáždění a sportovních akcí, jejichž cílem je zabrzdit šíření nového typu koronaviru. Vláda dva dny po vyhlášení karantény v severních regionech rozšířila omezení na celé italské území a oznámila, že lidé budou moci cestovat pouze do práce či v naléhavých situacích. Epidemii nemoci COVID-19, která je v Evropské unii spojena už s více než 500 úmrtími, vpodvečer na dálku proberou lídři členských států bloku.

Itálie je ze všech evropských států nákazou zasažena nejhůře, přítomnost čínského viru se zde za poslední týdny potvrdila u více než 9 000 lidí. Infekci nepřežilo nejméně 463 pacientů, většinou šlo o lidi ve věku nad 80 let. Nejvíce nakažených i mrtvých hlásí sever země, koronavirus se už ale rozšířil do všech 20 italských regionů.

‚‚Čísla nám ukazují, že zažíváme výrazný nárůst počtu nakažených... a také zesnulých lidí,‘‘ řekl v pondělí večer italský premiér Giuseppe Conte, když oznamoval celostátní karanténu, která platí ode dneška až do 3. dubna. Šedesát milionů obyvatel Itálie bude moci cestovat jen kvůli práci a zdravotním či rodinným krizím, zavřené zůstanou všechny školy a univerzity, zakázané jsou sportovní akce i veškerá shromáždění na veřejných prostranstvích. Omezení se vztahují i na kina, divadla a muzea nebo na obchody a restaurace.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by čeští občané, kteří jsou v Itálii a chtějí odjet, měli kontaktovat konzulární pracoviště českého zastupitelského úřadu v Miláně či Římě. Česká diplomacie nyní nařízení italských orgánů a jeho dopad na cizince ověřuje, řekl Petříček.

Společné úsilí proti šíření koronaviru a souvisejícího onemocnění COVID-19 budou od 17:00 prostřednictvím videokonference projednávat lídři členských zemí EU. Evropská komise dosud mimo jiné zahájila společný nákup ochranných prostředků, vyhradila finance na výzkum léků a snaží se koordinovat kroky přijímané jednotlivými státy, které však hrají v jednotlivých opatřeních hlavní roli.

Boj proti nákaze bude rovněž hlavním tématem dnešního plenárního zasedání Evropského parlamentu. To bylo nejdříve kvůli koronaviru přesunuto ze Štrasburku do Bruselu a následně zkráceno ze čtyř dní na jeden. Poslanci odložili větší část plánovaných bodů včetně rezoluce odsuzující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a jeho verbální útoky na členy EP.

iPrima/čtk

Tagy: