Koronavirus: USA hlásí druhou oběť, v postižených zemích se hromadně ruší lety, sportovní akce se přesouvají na neurčito

Celkový počet zemí, v nichž se vyskytl koronavirus, je momentálně 68. Nejvíce nakažených hlásí Čína s počtem 80 026, po ní Jižní Korea, kde je nakažených 4335, v Itálii je to 1701 a Írán oznámil 978. Podle ČTK byly nové oběti hlášeny v Číně, kde zemřelo 42 lidí, a v USA, kde následkem nakažení nemocí COVID-19 zemřel druhý člověk.
Nový koronavirus se zřejmě dokáže šířit se i bez toho, aby vyvolal u napadeného příznaky nemoci
Nový koronavirus se zřejmě dokáže šířit se i bez toho, aby vyvolal u napadeného příznaky nemoci
istockphoto.com/Pornpak Khunatorn

reklama

Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer jsou následující:

  • celkový počet nakažených: 89 219, z toho 80 026 v pevninské Číně
  • celkový počet úmrtí: 3058, z toho 2912 v pevninské Číně
  • celkový počet uzdravených: 45 205

Podle tiskové zprávy společnosti Seattle & King County Public Health byla v King County ve Washingtonu potvrzena druhá smrt způsobená koronavirem. Jedná se o 70letého muže, který měl být podle CNN až do nákazy ve velmi dobrém zdravotním stavu.

Podle ČTK pochází všech 42 nových obětí v Číně z provincie Chu-pej, tedy z místa, odkud se choroba začala šířit původně. Počet nakažených se v porovnání s předchozím dnem snížil, za sobotu jich přibylo 573, v neděli to bylo 202. V rámci úmrtí ale čísla bohužel stoupají, v neděli zemřelo 42 lidí oproti sobotním 35.

Odložené sportovní akce

Následkem možného rozšíření nákazy COVID-19 byla zrušena motocyklová Velká cena Thajska. Tamní ministr zdravotnictví, Anutin Čarnvirakul, dnes oznámil: „Je nezbytné, abychom Grand Prix 2020, která byla naplánována na konec března, odložili na neurčito. Nákaza nemocí COVID-19 byla prohlášena za velmi nebezpečnou a snadno přenosnou nemoc, která má celosvětový dopad,“ informovala agentura AFP.

Elitního turnaje LPGA v Thajsku se ze stejného důvodu nezúčastní ani golfistky. Kvůli hrozícímu rozšíření koronaviru musel být přerušen také oblíbený Benátský karneval. Ohroženy jsou i letošní letní olympijské hry, které se mají konat v Tokiu, Japonsko totiž patří mezi země, kam se koronavirus také rozšířil. Momentálně je zde hlášeno 256 nakažených a 6 úmrtí.

V rámci snížení rizika rozšíření nákazy oznámil premiér Babiš, že česká vláda zastaví lety z Jižní Koreje k nám, informovala ČTK. Omezení se bude týkat také letů z Milána, Benátek, Boloni a Bergama.

Nedostatek roušek

Nedostatek ústních roušek následkem jejich panického skupování trápí především Japonce a Číňany. ČTK informovala, že se tamní obyvatelé kvůli obavám z nákazy virem uchylují k extrémům, jako je například nošení plastových lahví přes obličej nebo používání hygienických vložek, kávových filtrů či dokonce podprsenek. Ručně vyráběné masky se navíc nově stávají trendem sociálních sítí. ČTK také informovala o několika případech, kdy se lidé kvůli získání ústních roušek uchylují k trestné činnosti v podobě přepadení a krádeží.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!