KORONAVIRUS V ČESKU: Počet nakažených stoupl na 19, jedním z nich je roční kojenec

Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec.
Koronavirus: 12 mýtů, které o něm kolují a zbytečně vyvolávají paniku
Koronavirus: 12 mýtů, které o něm kolují a zbytečně vyvolávají paniku
iStock

reklama

Aktuální výsledky oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle něj ani jeden z infikovaných nemá závažný průběh nemoci.

Ministr uvedl, že se většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci.

Ministerstvo dnes nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou od soboty vracet z Itálie, byli na dva týdny v izolaci.

Mezi nakaženými koronavirem jsou rodiče dětí z MŠ Terronská, ZŠ E. Destinové a Gymnázia Nad Alejí v Praze 6. Děti z jejich tříd školy poslaly domů.

V domácí karanténě kvůli riziku nákazy novým typem koronaviru je 1011 lidí. Nejvíc jich je v Praze (341), odkud pochází čtyři potvrzené případy. V Ústeckém kraji, kde je dalších pět nakažených, je izolováno 70 lidí. Tabulku s počty domácích karantén v jednotlivých krajích zveřejnilo na webu Ministerstvo zdravotnictví.

Pacientka v ústecké nemocnici je prvním případem nákazy v ČR

Pacientka v ústecké Masarykově nemocnici je prokazatelně prvním případem, který se nakazil novým typem koronaviru na území Česka. Nakazila se od syna, který byl lyžovat v Itálii a leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Žena chce ale zůstat hospitalizovaná v Ústí. ČTK to dnes řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. O jejím převozu do Prahy se v posledních dnech spekulovalo.

„Je to první komunitní nákaza,“ uvedla Šimůnková. Stav ženy je podle Šimůnkové dobrý. V Masarykově nemocnici jsou čtyři pacienti s onemocněním COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Hygienici v Ústeckém kraji začnou s domácími odběry s podezřením na nákazu od soboty. V karanténě je v regionu zhruba 70 lidí.

Babiš vyzval Čechy, aby nejezdili nikam do Itálie

Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou vyzval Čechy, aby kvůli koronaviru nejezdili nikam do Itálie. Lidé, kteří se odtud budou vracet, mají zůstat dva týdny doma. O změně postoje k návštěvám Itálie informoval krátce před společným jednáním s hejtmany na Twitteru. Babiš také požádal zaměstnavatele, aby zaměstnancům, kteří mají zůstat doma dva týdny po návratu z Itálie, umožnili pracovat na dálku.

 

Zůstává 12 povrzených nakažených

Na 12 stoupl počet nakažených novým typem koronaviru v Česku ve čtvrtek – přibyly čtyři případy. Nejméně deset nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Další s nimi byli v kontaktu. Osm jich je v Nemocnici Na Bulovce, další čtyři jsou v ústecké Masarykově nemocnici.

Kvůli šíření nového typu koronaviru platí ode dneška zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce. Opatření se týká všech kromě výrobců. Cílem je podle ministerstva zajistit dostatek dezinfekce pro osobní hygienu v Česku a zamezit spekulacím s těmito výrobky. Ministerstvo už tento týden zakázalo vyvážet respirátory třídy FFP3.

Aktuální situaci ohledně šíření nového typu koronaviru v České republice dnes projednají zástupci vlády, hejtmani, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

iPrima/ČTK 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!