KORONAVIRUS V ČESKU: Potvrzeno pět případů lidí nakažených koronavirem

Pátým případem nákazy koronavirem v Česku je studentka z Ekvádoru, která do Česka doprovázela Američanku studující v Miláně. Pozitivní byl až její druhý test. Hygienici zmapovali kontakty dvou nakažených cizinek. V karanténě jsou cestující a řidič autobusu, dva taxikáři a číšník z restaurace.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

reklama

Laboratorní testy v Česku podle ministra zdravotnictví potvrdily pět případů nákazy novým typem koronaviru. Řekl to dnes ráno novinářům. Dvě ženy, které nově přibyly, byly v kontaktu s dřívějšími případy. Celkem bylo v ČR testováno 236 lidí. 

Na výsledky testů na koronavirus v ČR čeká asi 40 lidí. Nejvíce jich je zřejmě v Ústeckém kraji, odkud jsou i 2 z pěti nakažených.

První tři případy byly v Česku oznámeny v neděli. Všichni nakažení pobývali v rizikových oblastech na severu Itálie. Pedagog z České zemědělské univerzity byl na odborné konferenci v Udine. Mladá Američanka, který byla v ČR jako turistka, studuje v Milánu. Nově potvrzený případ je její spolucestující z Ekvádoru. U ní byl první test na koronavirus původně negativní, onemocnění potvrdil až opakovaný test.

Hygienici zmapovali kontakty dvou nakažených cizinek. V karanténě jsou cestující a řidič autobusu, dva taxikáři a číšník z restaurace.

Veterinární univerzita v Brně ruší kvůli koronaviru výuku

Brněnská Veterinární a farmaceutická univerzita (VFU) je druhou vysokou školou v Brně, která citelným způsobem omezuje výuku. Jedná se o preventivní zásah proti riziku šíření nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19. Rektor Alois Nečas se tak rozhodl po dnešním jednání krizového štábu univerzity s platností od středy do odvolání. Škola také okamžitě zahájí vývoj a testování nové antivirové roušky pro ochranu před nákazou.

Vláda chce centrálně řídit nákupy roušek pro nemocnice

Ministerstvo zdravotnictví by mělo centrálně řídit nákupy roušek a respirátorů pro nemocnice a dohodnout se s výrobci na jejich dodávání. Novinářům to dnes po jednání se zástupci 98 nemocnic řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Apeloval také na lidi, aby nenakupovali roušky pro vlastní potřebu, podle něj tyto ochranné pomůcky potřebuje v první řadě zdravotnický personál.

Od dneška dostanou SMS o koronaviru všichni, co se vrací z ciziny

Všichni tři mobilní operátoři budou ode dneška posílat zákazníkům, kteří se vracejí z ciziny do Česka, informační SMS o nebezpečí nákazy novým typem koronaviru. Zpráva je vyzve, aby vzhledem k pobytu v zahraničí kontrolovali svůj zdravotní stav, zejména teplotu nad 38 stupňů, a řídili se doporučeními na stránkách ministerstva zdravotnictví. Po jednání se zástupci ministerstva to uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Pátá žena nakažená koronavirem bude také na Bulovce

Žena hospitalizovaná kvůli novému typu koronaviru v Ústí nad Labem bude podle primářky infekčního oddělení Heleny Roháčové pravděpodobně také převezena na Bulovku. V nemocnici jsou nyní čtyři z pěti lidí s potvrzenou nákazou. U dalších pěti lidí hospitalizovaných na Bulovce se čeká na výsledky testů, celkem by mělo být podle ranních informací ministra zdravotnictví dnes testováno v ČR 16 vzorků.

COVID-19 narušuje plány kulturních institucí v Pardubickém kraji

Globální šíření nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, narušuje plány některých kulturních institucí v Pardubickém kraji. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi musí posunout termín připravované rozsáhlé expozice pro Jižní Koreu, kde je již více než 5000 infikovaných. Problémy by mohla mít i Komorní filharmonie Pardubice se zahraničními zájezdy.

Česká zemědělská univerzita prodlužuje preventivní opatření. Výuku ruší do konce týdne.

V Plzeňském kraji bylo na koronavirus vyšetřeno 34 lidí. V Olomouckém kraji nebyl zatím testován nikdo

 V Plzeňském kraji bylo zatím kvůli novému typu koronaviru testováno 34 lidí, všichni s negativními výsledkem, řekl dnes ČTK krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Krajská hygienická stanice podle svých webových stránek eviduje v kraji 83 lidí v karanténě, u 25 lidí už byla karanténa ukončena. Na možný výskyt koronaviru jsou připraveny nemocnice, sociální či zdravotnická zařízení preventivně omezují návštěvy. 

V Olomouckém kraji zatím nebyl nikdo testován na nákazu novým typem koronaviru. V dobrovolné domácí izolaci jsou podle odhadů hygieniků desítky lidí, kteří byli v místech s výskytem tohoto onemocnění.

V krajích se čeká na výsledky testů na koronavirus. Lidé jsou v karanténě.

Karlovarský kraj má čtyři lidi v karanténě. Stejný počet lidí je v karanténě i na jižní Moravě.

V Hradci Králové čeká na výsledek testů na koronavirus jedna žena, v Jihlavě čekají na výsledky dva lidé a v moravskoslezském kraji 10. Zlínská krajská hygienická stanice udělala dosud 38 odběrů u lidí s podezřením na koronavirus. Zatím bylo negativních 25 testů, na výsledky ostatních se čeká. V karanténě je tam nyní 15 lidí. V Libereckém kraji je kvůli koronaviru v karanténě deset lidí a v Masarykově nemocnici v Ústí čeká na infekčním oddělení 14 lidí na výsledky testů na koronavirus. Hospitalizována je tam jedna nakažená žena.

Večer byl potvrzený koronavirus u ženy umístěné v nemocnici v Ústí nad Labem, která byla s jedním z nakažených na lyžařské dovolené v Benátsku. „Očekávali jsme předem, že by tyto případy mohly být pozitivní,“ řekla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Výsledky budou podle ní znovu potvrzovány laboratoří v Berlíně.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Hygienici v Ústí prozatím žádná zvláštní opatření neplánují

S rodinou muže z Děčína, který se nakazil na lyžích v Itálii, pracuje Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje. Jak říká v rozhovoru ředitelka stanice Lenka Šimůnková, hygienici prozatím žádná zvláštní opatření neplánují. 

iPrima/ČTK 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!