KORONAVIRUS V ČESKU: Přibyly čtyři nové případy. Celkový počet potvrzených případů je 12

Ještě ráno bylo potvrzených osm případů nákazy novým typem koronaviru. Nyní jsou potvrzeny 4 nové případy a tak počet nemocných stoupl na 12. Ve 2 případech jsou to lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Další 2 jsou úplně nové, uvedl ministr zdravotnictví.
Hana Roháčová během tiskové konference k aktuální situaci v souvislosti s koronavirem
Hana Roháčová během tiskové konference k aktuální situaci v souvislosti s koronavirem
profimedia

reklama

Privátní laboratoř Agellab bude testovat vzorky na koronavirus

Soukromá laboratoř společnosti Agel Agellab bude v Ostravě-Vítkovicích testovat vzorky na koronavirus. Dnes to laboratoři povolil Státní zdravotní ústav. ČTK to řekla tisková mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská. Laboratoře o povolení požádaly, náklady spojené s testy bude proplácet pojišťovna. Dosud testy provádělo jen pět nemocnic a zdravotních ústavů.

Cestovní kanceláře mají ve středisku Passo Tonale klienty

Některé tuzemské cestovní kanceláře mají podle zjištění ČTK v italském lyžařském středisku Passo Tonale v současné době nadále své klienty. Podle oslovených CK prodej zájezdů do Itálie se však v poslední době téměř zastavil, ve středu ani dnes tak nezaznamenaly zvýšený počet žádostí o storno lyžařských pobytů. Právě v uvedeném středisku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nakazili novým typem koronaviru tři lidé z 12 nemocných v ČR. Vojtěch středisko dnes v České televizi označil za rizikovou oblast a nedoporučil do něj cestovat.

Jihočeští hygienici poslali 10 lidí na testy na koronavirus

Jihočeští hygienici prověřují nově deset lidí na podezření na koronavirus. Všichni z nich byli v místech, kde se nákaza objevila. Výsledky budou mít v pátek ráno. 

V Plzeňském kraji podstoupilo testy na nový typ koronaviru už 43 lidí. Krajská hygienická stanice eviduje v kraji 144 lidí v karanténě. 

Státní zdravotní ústav podle ministra zdravotnictví zveřejní seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat na koronavirus.

SZÚ zveřejní seznam ověřených laboratoří na test koronaviru

Státní zdravotní ústav (SZÚ) podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zveřejní na webu seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat vzorky na nový typ koronaviru. Ministerstvo očekává, že by příští týden od výrobců mohlo dostat pro své nemocnice 200.000 respirátorů, řekl dnes odpoledne Vojtěch novinářům. V Česku je 12 potvrzených případů nákazy koronavirem, tři u cizinců. U jedné nemocné se na nemoc COVID-19 přišlo poté, co se nechala testovat na vlastní náklady v soukromé laboratoři.

V Praze začali vzorky odebírat u podezřelých případů doma

 Praze dnes začali zdravotníci odebírat vzorky pro potvrzení nákazy novým typem koronaviru v domovech lidí, které k testu určila krajská hygienická stanice. Vyjíždí k nim sestra či lékař z infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce v odběrové sanitce. Kolem 15:30 měli za sebou šest výjezdů, jezdit budou do 18:30.

Ministr zdravotnictví Vojtěch označil italské Passo Tonale za rizikovou oblast a nedoporučil do tohoto střediska cestovat. Řekl to České televizi.

Hrad si objednal kvůli koronaviru i azbestu 695 masek

Kvůli nynějšímu šíření nového koronaviru si správa Pražského hradu objednala 695 masek a také filtry či obaly na masky za zhruba 1,2 milionu korun. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Mluvčí hradní správy David Šebek řekl serveru, že velká část zaměstnanců Hradu se potkává při práci s turisty z celého světa a masky budou využity i pri odstraňování azbestu. Část masek dostanou pracovníci prezidentské kanceláře, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to podle serveru nechtěl blíže komentovat.

Jihomoravská hygiena má dnes pět nových podezření na koronavirus

U jednoho případu se nákazu už podařilo vyloučit stejně jako ve 14 předešlých případech, u zbylých čtyřech lidí hygienici na výsledky čekají. V karanténě je sedm lidí, kteří přijeli z rizikové oblasti nebyli byli v kontaktu s nakaženými lidmi. 

V Karlovarském kraji bylo do dnešního odpoledne testováno na onemocnění novým koronavirem sedm lidí. U pěti už testy nákazu vyloučily. Výsledky posledních dvou testovaných lidí by měly být k dispozici v pátek.

Nemocnice v Pardubickém kraji zakázaly návštěvy 

Společnost Nemocnice Pardubického kraje dnes zakázala návštěvy na všech odděleních léčebné péče svých pěti nemocnic. Jde o preventivní opatření. 

Vyhledávání dezinfekčních gelů stouplo o tisíce procent a jejich ceny až trojnásobně vzrostly

Ceny dezinfekčních gelů i dalších ochranných prostředků před nákazou v posledních dnech vzrostly v některých případech až trojnásobně. Vyplývá to z aktuálních dat nákupního portálu a srovnávače cen Heureka.cz pro ČTK. V posledních dvou týdnech přitom vyhledávání těchto produktů stouplo o tisíce procent. Podle Heureky i dalších obchodníků je některé zboží ovšem dočasně nedostupné.

Sestry z FN Ostrava vyjíždí k lidem s podezřením na koronavirus

Na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava funguje ode dneška sestra, která vyjíždí k případům podezření na koronavirus. Pacienta navštíví doma a přiveze s sebou osobní ochranné pomůcky a odběrovou soupravou. Novináře o tom informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Během dopoledne měla dnes sestra dva výjezdy.

V ČR přibyly čtyři nové případy nakažených koronavirem

Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na dvanáct. Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou muž a dítě z Prahy, kteří se na konci února vrátili z Itálie. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví.

„Žádný další pozitivní pacient na koronavirus. Takové jsou dnešní ranní výsledky, které přišly ze všech pěti laboratoří v republice,“ uvedl ministr.

Během středy testy prokázaly další tři nakažené. Jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou nejprve testovala soukromá laboratoř. Všech osm nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Hospitalizovaní jsou v pražské Nemocnici Na Bulovce a v ústecké Masarykově nemocnici.

První tři případy byly v Česku oznámeny v neděli. Šlo o americkou studentku z Milána, profesora, který se účastnil odborné konference v Udine, a muže z Děčína, který byl s rodinou na lyžích v Benátsku. V pondělí byla nákaza potvrzena u ženy, která byla na dovolené ve stejném hotelu jako muž z Děčína. V úterý mezi potvrzené případy přibyla studentka z Ekvádoru, která v ČR cestovala společně s americkou studentkou.

Nejvíce zasažená Čína, odkud se virus začal v prosinci šířit, dosud eviduje 80 409 případů infekce a 3012 obětí. Dosavadní bilance koronaviru v Jižní Koreji činí 5766 případů a 35 obětí. V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo podle středečních údajů 107 lidí a více než 3000 se jich virem nakazilo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!