Koronavirus v Číně mutuje. Vyžádal si již devět životů

Epidemie plicního onemocnění v Číně se stále rozšiřuje. Koronavirus 2019-nCoV nakazil již 440 lidí. Vir mutuje a situace je závažná. Kvůli této děsivé nákaze mimořádně zasedne i Světová zdravotnická organizace (WHO). O situaci informují světové agentury.
koronavirus
koronavirus
AP

reklama

Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej z jedenácti milionového města Wu-chan. Tam byla nákaza zaznamenána poprvé. Podle zástupce ředitele národní zdravotnické komise Li Pina pochází všech devět zemřelých právě odtud. Dodal, že jsou čísla platná k úterní půlnoci a virus mutuje a přizpůsobuje se. Tím vzniká obrovský problém, který brání zamezení šíření epidemie. 

Skutečný počet nemocných je ale podle vědců přes 1700. Přítomnost viru se potvrdila i v Thajsku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Všichni z těchto lidí byli v minulosti právě ve městě Wu-chan.

koronavirus

Nový koronavirus už se šíří z člověka na člověka. Máme se ho bát?

Severní Korea ve středu dokonce zakázala čínským turistům vstoupit do jejich země. Tchajwanská technologická společnost Foxconn pak svým zaměstnancům doporučila Čínu vůbec nenavštěvovat.  

WHO

Kvůli tomuto viru proběhne i krizová schůzka Světové zdravotnické organizace (WHO), kde se má rozhodnout o závazných pravidlech proti šíření nákazy. Opatření by měla platit celosvětově. V úvahu má přicházet i například vyhlášení karantény, uzavření hranic a omezení cestování z dotčených lokalit.  

Podle expertů šíření nákazy ale nekončí. V Číně se momentálně připravuje příchod nového lunárního roku a v době volna od 24. do 31. ledna bude po celé zemi cestovat přes milion lidí. Tím se může nákaza dál rozšířit.

reklama

reklama