KORONAVIRUS: V Itálii je už stovka nakažených, v Japonsku zemřel již třetí pacient

V Itálii už je více než sto nakažených koronavirem. Pro 11 obcí tak platí karanténa. Lombardie a Benátsko proto zavírá všechny školy. Ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách. Boj s koronavirem stále není u konce a do Číny míří humanitární pomoc z Česka.
Pracovníci dezinfikují prostranství před kostelem v jihokorejském městě Tegu
Pracovníci dezinfikují prostranství před kostelem v jihokorejském městě Tegu
AP

reklama

  • nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2 442 osob
  • během soboty jich zemřelo dalších 97, oproti pátečním 109
  • na přítomnost koronaviru bylo v sobotu pozitivně testováno 648 lidí, což je výrazný nárůst v porovnání s 397 během pátku
  • celkově se novým koronavirem nakazilo už 76 936 osob

Počet lidí nakažených koronavirem v Itálii už překročil stovku, nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Oznámil to dnes guvernér regionu Lombardie Attilio Fontana. Pro více než 50 tisíc obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa. Vláda rezidentům zakázala města opustit, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných bylo zrušeno několik utkání italské nejvyšší fotbalové ligy i tradiční turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.

Jen v Lombardii je nyní podle Fontany 89 potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažení už jsou i ve více než milionovém Miláně, nejvíce případů ale stále připadá na město Codogno, odkud se zřejmě infekce rozšířila. Podle deníku La Stampa je dalších 17 nemocných v regionu Benátska, kde se však virus objevil pouze v obci Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru. Pouze jednotlivé případy hlásí regiony Piemont, Lazio a Emilia Romagna.

V Itálii kvůli koronaviru zemřeli dva lidé - 78letý muž a 76letá žena. Nakažených je celkem 115, uvedla agentura ANSA.

Italská vláda v sobotu pozdě večer oznámila, že nařídila uzavřít přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. „Je zakázán vstup do těchto měst i jejich opuštění,“ komentoval mimořádné vládní opatření italský premiér Giuseppe Conte. „Kdo se pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí trestní stíhání,“ dodal Conte s tím, že v případě potřeby bude do oblasti povolána armáda.

Lombardie a Benátsko zavírají všechny školy

Kvůli nákaze až 130 lidí se Lombardie, Pietmont a Benátsko rozhodly na na týden uzavřít všechny školy. Ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených.

Alarmující ale podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.

Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.

Jižní Korea zvýšila zdravotní pohotovost

V Jižní Koreji je nových 46 nakažených. Počet nemocných tak stoupnul na 602 a nakažení se testuje u dalších 6000 lidí. Dnes zemřela pátá oběť, a to 57letá žena, která trpěla chronickým onemocněním ledvin. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu.

Prezident Mun Če-in dnes oznámil, že se epidemie dostala do přelomového bodu a budou přijata bezprecedentní a významná opatření. Taková opatření jsou většinou velmi přísná, lidem jsou například zakazovány veřejné aktivity a uzavírají se školy. Takové stanovisko bylo podle agentury Jonhap naposledy přijato před 11 lety kvůli chřipce H1N1. 

Nové případy jsou nahlášeny z Tegu

Více než polovina nových případů nakažených je hlášena ve spojitosti s místním kostelem v Tegu. Jednou ze zemřelých je 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována. Tegu má kolem 2,5 milionu obyvatel a kvůli nákaze je uzavřeno. Městské centrum je nyní liduprázdné. 

Izrael zvažoval uzavření hranic

Kvůli pokračující epidemii Izrael krátce zvažoval uzavření hranic pro všechny cizince. Informaci oznámilo ministerstvo zdravotnictví, nakonec od záměru ustoupilo. Prozatím se Izrael rozhodl, že do země nebudou vpuštět osoby, které nedávno navštívily Čínu. 

Izrael zatím registruje pouze jednu ženu, u které byla nákaza prokázána. Jde o jednu z cestujících na výletní lodi, kde se koronavirem nakazilo až 600 lidí. 

Uzavření hranic s Íránem

Své hranice s Íránem kvůli prevenci dočasně uzavřelo Turecko, Afghánistán a Pákistán, jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Jordánsko k sobě nepouští cizince jedoucí z Íránu. 

K uzavření hranic došlo po informaci o osmé oběti Koronaviru v Íránu a 43 nakažených. Turecké ministerstvo zdravotnictví proto oznámilo, že od 15 hodin uzavírá všechny dálnice, železnice a všechny lety.  Následně svou hranici s Íránem uzavřel i Pákistán a afghánská vláda zakázala cesty z Íránu a do Íránu.

V Japonsku zemřel třetí pacient

Z výletní lodi Diamond Princess zemřel již třetí pacient. Japonsko nyní registruje 770 nakažených. Většina z nich je právě z této lodi. Třetím mrtvým je podle NHK osmdesátiletý muž, který byl po pozitivním testu hospitalizován.

Do Číny míři humanitární pomoc z Česka

Českou pomoc schválile počátkem února vláda a ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na svém Twitteru informoval, že z Vídně již odstartovalo letadlo.

Náklad české humanitární pomoci přepraví do Číny až 25 tun zdravotnického materiálu určeného v boji s epidemií způsobenou novým typem koronaviru.

 

 

ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!