KORONAVIRUS VE SVĚTĚ: Počet obětí v Itálii přesáhl 100, úřady zavřou všechny školy. Letadla Fufthansy zůstanou na zemi

Italská vláda rozhodla o uzavření všech škol a univerzit, na COVID-19 zemřelo v zemi už 107 lidí a přes 3 000 se jich virem nakazilo. Lufthansa kvůli koronaviru odstaví 150 ze 750 svých letadel. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru COVID-19:
04.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ITÁLIE CHCE UZAVŘÍT VŠECHNY ŠKOLY, SAUDSKÁ ARÁBIE ZAKAZUJE POUŤ DO MEKKY
04.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ITÁLIE CHCE UZAVŘÍT VŠECHNY ŠKOLY, SAUDSKÁ ARÁBIE ZAKAZUJE POUŤ DO MEKKY

reklama

Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

  • Celkový počet potvrzených případů: 95 173, z toho 80 282 v pevninské Číně
  • Celkový počet úmrtí: 3 254, z toho 2 981 v pevninské Číně
  • Celkový počet uzdravených: 51 435
  • Minimálně jeden případ nákazy potvrdilo 83 států a autonomních oblastí

Itálie uzavře školy a univerzity v celé zemi

Itálie od čtvrtka do 15. března uzavře kvůli šíření nového typu koronaviru školy v celé zemi. Po zasedání vlády, která o tomto opatření rozhodla, to oznámila ministryně školství Lucia Azzolinaová. Premiér Giuseppe Conte označil krok za výraz obezřetnosti, uvedl list Corriere della Sera. V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo už 107 lidí, více než 3000 se jich virem nakazilo.

„Doufám, že se žáci do škol vrátí, jakmile to bude možné,“ uvedla Azzolinaová. Mluvčí vlády později upřesnil, že se opatření netýká jen základních a středních škol, ale také univerzit. Už před více než týdnem byly uzavřeny školy a univerzity v nejpostiženějších regionech severní Itálie a některá města v epicentru epidemie jsou izolována.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

KORONAVIRUS V ČESKU: Testy potvrdily další tři nakažené, děti infikované ženy koronavirus nemají

Podle agentury ANSA Italové zjevně budou muset změnit způsob života po dobu nejméně 30 dnů. Italové si nemají podávat ruce a objímat se. Fotbalová utkání se mají konat pouze bez diváků. Vláda premiéra Giuseppe Conteho usiluje také o posílení zdravotnického systému, o 50 procent chce zvýšit počet lůžek na jednotkách intenzivní péče, informovala ANSA.

Prvního pacienta s koronavirem hlásí Slovinsko

Slovinsko přibylo na seznam zemí, které potvrdily minimálně jeden případ nákazy koronavirem. Informaci o pacientovi s onemocněním COVID-19, který je nyní hospitalozován v lublaňské nemocnici, potvrdil ve středu večer slovinský premiér Marjan Šarec.

Podle informací slovinských médií se má jednat o zhruba 60letého muže, který přicestoval z Maroka přes Itálii. Vzhledem k tomu, že muž byl hospitalizován až po několika dnech od svého příjezdu, mají úřady obavy, že mohl infikovat další lidi, se kterými byl v kontaktu.

Lufthansa uzemní 150 letadel

Německý letecký dopravce Lufthansa odstaví kvůli koronaviru 150 letadel. Informaci, kterou už dříve přinesla agentura Reuters, dnes oficiálně potvrdila i samotná společnost. „Naše plány dynamicky upravujeme tak, aby odrážely mimořádné okolnosti,“ uvedl mluvčí Lufthansy.

Německý letecký dopravce, který provozuje flotilu zhruba 750 letadel, už v úterý varoval, že to nejhorší, co se ekonomického dopadu v souvislosti s koronavirem týče, teprve přijde. Zároveň ale Luftahnsa očekává, že by se situace okolo dopravních restrikcí mohla stabilizovat v průběhu několika týdnů.

První nakažený zaměstnanec instituce Evropské unie

Test potvrdil nákazu novým koronavirem u pracovníka Evropské obranné agentury (EDA), který je tak prvním známým nakaženým z řad zaměstnanců institucí Evropské unie. Agentura to uvedla v prohlášení, podle něhož je zaměstnanec od konce února v izolaci.

Pracovník EDA, která sídlí v Bruselu, absolvoval kontrolu poté, co se vrátil ze služební cesty do severní Itálie. Minulou sobotu večer se u něj projevily příznaky nemoci COVID-19 a od té doby je v domácí karanténě.

Agentura ihned uvědomila „několik kolegů“, kteří s ním byli od jeho návratu 23. února v kontaktu. „EDA požádala tyto zaměstnance, aby z preventivních důvodů zůstali dva týdny v izolaci,“ uvedla agentura, v níž pracuje přibližně 140 lidí.

První oběť koronoviru hlásí Irák, v Íránu už nákaze podlehlo 92 lidí

Novému typu koronaviru v Iráku podlehl první člověk. Obětí je senior z kurdské provincie Sulajmáníja. Oznámil to dnes tamní zdravotnický úřad. Dosud Irák zaznamenal 31 infikovaných, jedním z nich byl student ze sousedního Íránu, který byl již poslán zpět do vlasti. Ostatní nakažení jsou Iráčané, kteří nedávno Írán navštívili.

Íránský prezident Hasan Rúhání mezitím oznámil, že se koronavirem způsobená nemoc COVID-19 rozšířila do téměř všech provincií. Íránské ministerstvo zdravotnictví dnes sdělilo, že nemoci v islámské republice podlehlo 92 z 2 922 nakažených. Ve všech provinčních metropolích v Íránu byly dnes kvůli koronovairu podle agentury AP zrušeny páteční modlitby.

V Británii je 85 potvrzených případů. Letecká společnost se obává kolapsu

Ve Velké Británii bylo během středy potvrzeno 34 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených tak stoupl na 85. Vrchní vládní poradce pro zdravotnictví Chris Whitty pro stanici Sky News uvedl, že „téměř jistě“ dojde k epidemii, při které se očekávají i oběti na životech.

Existenční problémy pak řeší britská letecká společnost Flybe, která provozuje nejvíce vnitrostátních letů ze všech aerolinek. Poté, co v posledních dnech zaznamenala prudký pokles prodaných letenek, se obává kolapsu v řádech několika dnů. Podle Sky News už společnost požádala vládu o finanční pomoc.

ČTK, iPrima

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!