KORONAVIRUS: Zemřeli dva cestující z Diamond Princess, první oběť hlásí Jižní Korea

Dva cestující z výletní lodi Diamond Princess podlehli nákaze koronavirem. Nakažený britský turista zkritizoval karanténní opatření na plavidle. Nemoc COVID-19 si vyžádala první oběť v Jižní Koreji, prudce stoupl i počet nakažených v zemi. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru a jím způsobeného onemocnění COVID-19:

Počet nakažených novým typem koronaviru se v pevninské Číně za středu zvýšil o 394, což je nejméně od 23. ledna. Dnes o tom informovaly čínské zdravotnické úřady. Ještě v úterý testy nově prokázaly nákazu u 1794 lidí. Drtivá většina nakažených i zemřelých je hlášena z provincie Chu-pej, odkud se epidemie rozšířila. Aktuální statistiky podle analytického webu Worldometer:

  • Celkový počet nakažených v pevninské Číně: 74 579
  • Celkový počet nakažených (celý svět): 75 778
  • Celkový počet úmrtí: 2130, z toho 11 mimo pevninskou Čínu
  • Celkový počet uzdravených: 16 917
  • Minimálně jeden případ nákazy potvrdilo 30 států

Zemřeli dva cestující z Diamond Princess

Dva cestující z obří výletní lodi Diamond Princess, která byla kvůli rozšíření nového typu koronaviru v karanténě v japonském přístavu Jokohama, zemřeli. Dnes o tom informují japonská média s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj. Šlo o muže a ženu, kterým bylo přes 80 let.

Podle údajů ze středy se na Diamond Princess koronavirem infikovalo více než 620 lidí. Bylo na ní přibližně 3700 cestujících a členů posádky z více než 50 zemí světa. Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo několik stovek cestujících. Vyloďování potrvá až do pátku. Z paluby již evakuovaly stovky svých občanů Spojené státy, některým svým státním příslušníkům zajistila let domů i Jižní Korea. K podobnému kroku se chystá například Austrálie, Kanada, Izrael či Itálie.

První oběť hlásí Jižní Korea, čtvrté největší město žije ve strachu

První oběť nového koronaviru dnes ohlásila Jižní Korea. Nákaze ve středu podlehl 60letý muž v provincii Severní Kjongsang. Jižní Korea zaznamenala v posledních dnech prudký nárůst nových případů nákazy. Úřady nahlásily od středy 73 infikovaných, čímž jejich celkový počet v zemi vystoupal na 104. Nejvíce nakažených pochází ze čtvrtého největšího města Tegu. Většina z nich je pak spojena s jedinou postarší infikovanou ženou, která se v posledních dnech zúčastnila několika hojně navštěvovaných bohoslužeb.

Vedení 2,5 milionového města v reakci na rozmach nákazy přijímá krizová opatření, starosta vyzval občany, aby co nejméně vycházeli ven. Starosta pak vyjádřil obavy, že by došlo k dalšímu prudkému nárůstu počtu nakažených, nemusela by to zdravotní infrastruktura města zvládnout.

Japonsko eviduje 12 nových případů

Japonsko ve čtvrtek potvrdilo 12 nových případů nákazy. Mezi nimi jsou i dva vládní úředníci, kteří vykonávali administrativní práci na lodi Diamond Princess. Celkově Japonsko eviduje na svém území 78 případů nákazy.

Virolog: Konání olympijských her by nyní bylo složité

Konání olympijských her za aktuálního stavu epidemie koronaviru by bylo obtížné, tvrdí respektovaný japonský virolog Hitoši Ošitani. „Musíme najít tu nejlepší strategii, jak mít bezpečnou olympiádu. Momentálně efektivní strategii nemáme a myslím, že by mohlo být náročné mít olympiádu teď. Ale do konce července můžeme být v jiné situaci,“ uvedl Ošitani, jenž byl poradcem Světové zdravotnické organizace (WHO) v době epidemie nemoci SARS.

WHO ve středu oznámila, že považuje úvahy o ohrožení olympijských her v Tokiu kvůli koronaviru za předčasné. Sportovní megaakce má začít 24. července

Nakažený Brit: Karanténní opatření na Diamond Princess byla k smíchu

Brit Alan Steele, který se na výletní lodi Diamond Princess nakazil koronavirem, označil karanténu na plavidle za „vtip“. Podle něj se z počátku vyhlášení karantény nedodržovala žádná bezpečnostní pravidla.

„Myslím si, že ten ohromný nárůst počtu nakažených byl způsoben tím, že se tam lidé volně potulovali po celé chodbě, z kajuty do kajuty,“ vylíčil Steele v rozhovoru pro Sky News. Steele dále uvedl, že pokud se někdo infikoval virem, mohl ho tímto způsobem šířit dál. Cestující totiž zpočátku neměli k dispozici žádnou ochranu v podobě roušek či respirátorů. Ve středu s podobnou kritikou přišel japonský virolog Kentaro Iwata, podle kterého byla bezpečnostní opatření na lodi „absolutně nedostatečná“.

Na lodi jsou aktuálně 4 nakažení Britové. Zbylých 74 britských občanů, u kterých se nákaza nepotvrdila, evakuuje britská vláda v pátek.

ČTK, iPrima

Tagy: