KOSOVO – SRBSKO: Kosovská policie zatýká v srbských obcích. Na obzoru velký konflikt? Zatčen a zbit ruský pozorovatel OSN

Dnes ráno jednotky kosovské policie tzv. ROSU vnikly do několika srbských vesnic na severu Kosova a zatkly místní Srby. Údajně se jedná o plánovanou akci proti kriminálním živlům. Srbsko však informuje o tom, že se spíše jedná o plánovanou provokační akci. Ta má vyvolat chaos a definitivně rozhodnout o samostatnosti Kosova s vyhnáním zdejších Srbů.
ozbrojená vozidla ROSU foto telegraf_rs
ozbrojená vozidla ROSU foto telegraf_rs
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALIZACE:

Ke konfliktu v Kosovu se ozvalo s reakcí ruské ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Maria Zacharovová protestovala ve dvou notách. V první se jedná o zatčení ruského občana Michaila Krasnosčenka, který je členem pozorovatelské mise OSN v Kosovu a má diplomatickou imunitu. Ruská média rovněž píší o tom, že byl zbit a odvezen k ošetření do nemocnice.

Druhá nóta je určená především západním zemím a Zacharovová vyzývá "zahraniční patrony Kosova", aby se zasadili o uklidnění situace. K tomu uvádí. "Chování Kosovanů je  důsledkem dlouholeté shovívavosti EU a USA. Vedoucí představitelé Kosova si zvykli, že se jim nic nestane za organizování provokací. Podobné kroky vedou k podněcování napětí a negují dlouhodobé úsilí mezinárodního společenství o mírové urovnání konfliktu."

Mluvčí EU Maja Kičijančićová dnes prohlásila, že kosovské bezpečnostní jednotky se musí chovat podle zákona. .K tomu dodala: "policejní operace musí vést k důvěře obyvatelstva, a to ve všech obcích. Měly by přispět k zesílení normalizace vztahů a nikoli k jejich oslabování:"

Dnes již poněkolikáté srbský prezident Vučić vydal prohlášení.Tentokrát pohrozil Kosovu, že tato akce se neobejde bez ostré reakce na ni. Situaci ohodnotil: "Nejednalo se o zatýkání, ale cílem bylo vyvolat u Srbů strach a jediným úkolem Prištiny ve skutečnosti je zabrat sever Kosova."

 

Původní zpráva:

Od rána jsou v pohotovosti srbské vojenské síly na jihu země.

Prezident Alexandr Vučić vyzval Západ, aby zastavil akci kosovských ozbrojených sil a začal k tomu podnikat diplomatické kroky. Reagoval tím na akci jednotek ROSU, které za použití obrněných vozidel a policistů vyzbrojených automatickými zbraněmi vnikly na území na severu Kosova do několika srbských obcí.

Z těchto vesnic je slyšet střelba, lidé se ve svých domech zabarikádovali a někteří, včetně reportéra jedné srbské televize (TV Prva) utekli do lesa. Srbská média uvádějí, že srbská vesnice Varage, odkud byla slyšet střelba, byla zcela zničena, stejně jako automobily, které se v tu dobu nacházely na silnici, kudy přijížděl ozbrojený konvoj. Srbští vesničané postavili na silnici několik barikád. Kosovská média píší o tom, že zatím bylo zatčeno třináct Srbů a akce i nadále pokračuje.

Jednotky KFOR zůstávají v klidu a jejich velitel Vincenzo Grasso prohlásil, že se „jedná o akci kosovské policie, která se odehrává v souladu s rozhodnutím Státního zastupitelství, probíhá na celém teritoriu Kosova a nikoli pouze na severu. Není zaměřená pouze vůči Srbům, ale obecně proti lidem obviněným z korupce a kriminální činnosti.“ Velitel KFOR zároveň vyzval všechny strany, aby se chovaly klidně a zodpovědně bez použití síly a násilí. Obyvatelstvo by nemělo mít obavy a jednotky KFOR jsou připraveny v případě potřeby zasáhnout jako třetí síla.

V Bělehradě se v tuto chvíli koná mimořádné zasedání Národní bezpečnostní rady a některé srbské servery píší o tom, že na jihu Srbska jsou k vidění obrněné transportéry, které vyjížděly z kasáren v městě Kraljevo.

Podle mezinárodní dohody o Kosovu nesmí kosovské bezpečnostní síly používat na severu Kosova žádné vojenské zbraně, pouze pistole. Akce, které zde provádí, by měly být pouze proti kriminalitě.

Vzhledem k zatím nekončícímu jednání o definitivním řešení Kosova se objevují rozdílné informace. Mezi ně patří například to, že má dojít k výměně území na způsob vyrovnání, které proběhlo mezi Českem a Slovenskem. Toto řešení však nepodporuje EU a zejména Angela Merkelová s poukázáním na to, že Evropa je ve svých hranicích nedělitelná. USA, které již ztratily trpělivost s řešením kosovského problému, naopak podporují výměnu území a Rusko se vyjádřilo, že podpoří jakoukoli srbskou inciativu.

Mirko Radušević

 

Záběr kosovské televize ze zatýkání Srbů

 

Reklama
Reklama