Kouřící slon? Vědci si lámou hlavu s podivným chováním zvířete

Vědci z organizace Wildlife Conservation Society tento týden zveřejnili video, které pořídili před dvěma lety v Indii. Snímek zachycuje velice nestandardní chování slona. Zvíře si na něm totiž dává do úst popel, který následně zase vydechuje.
„Kouřící“ slon zamotal vědcům hlavy
„Kouřící“ slon zamotal vědcům hlavy
WCS-India

reklama

Vinay Kumar, autor videa, pro stanici BBC uvedl, že šel se svým týmem zkontrolovat fotopasti a kamery, které v lese rozmístili kvůli monitorování tygrů. Během obchůzky si náhle všiml slona, jenž stál přibližně 50 metrů před ním. „Vypadalo to, jakoby se ten slon snažil kouřit. Chobotem nabíral popel, který tam zbyl po kontrolovaném požáru. Ten si pak dával k ústům a vydechoval kouř,“ popsal vědec nevšední zážitek.  

Ani po dvou letech nedokázal nikdo z organizace spolehlivě určit, co to vlastně slon dělal. S možným vysvětlením přišel po zhlédnutí videa expert na slony Varun R. Goswami. Podle jeho názoru se slon pravděpodobně snažil požít kusy dřevěného uhlí. S tím se mu pochopitelně dostal do chobotu i popel, který slon vyfoukl a snědl, co zůstalo.

„Dřevěné uhlí sice není příliš výživné, ale divoká zvířata ho mohou konzumovat kvůli léčivým účinkům,“ myslí si Goswami. „Dřevěné uhlí totiž může sloužit také jako projímadlo, což je pro některá zvířata užitečné. Někdy ho konzumují například po lesních požárech,“ uzavřel expert.

reklama

reklama