Kousek od katastrofy. Rusko obvinilo Izrael, že používá ke krytí vojenských operací lety civilních letadel

Jen málo chybělo k další velké letecké katastrofě. Alespoň to tvrdí ruské ministerstvo obrany, podle kterého Izrael při útoku na předměstí syrské metropole Damašku ohrozil civilní letadlo se 172 cestujícími na palubě.
Airbus-320
Airbus-320
Airbus

reklama

„Včera v ranních hodinách čtyři izraelská bojová letadla F-16 bez narušení vzdušného prostoru Sýrie vystřelila osm raket typu vzduch-země ve směru předměstí Damašku,“ uvedl dnes podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany major Igor Konašenkov.

Ve stejnou dobu se ale podle ruského mluvčího v blízkosti mezinárodního letiště v Damašku nacházelo osobní dopravní letadlo Airbus-320 na letu z Teheránu do Damašku se 172 lidmi na palubě. Došlo k tomu, že „letadlo se mohlo dostat do smrtící zóny protiraketové obrany a dělostřelecké palby,“ informoval Konašenkov o nebezpečné vzniklé situaci nad Damaškem.

Používá Izrael civilní lety jako krytí útoků?

„Jen díky včasnému zásahu dispečerů damašského letiště a efektivnímu fungování automatizovaného systému řízení letového provozu se podařilo dostat civilní letadlo Airbus-320 ze zóny syrské letecké obrany a letadlo nouzově přistálo na ruské letecké základně Hmímím,“ cituje dále Interfax mluvčího ruského ministerstva obrany.

Obvinil pak izraelský generální štáb z „provádění vojenských operací ve vzdušném prostoru pomocí krytí civilními letadly a blokování odvetných akcí syrské protivzdušné obrany. Což se stává, podle vyjádření mluvčího „charakteristickým rysem izraelského letectva.“

Nehoda letadla v Íránu

VIDEO: Nehoda letadla v Íránu je šestou nejtragičtější za posledních 10 let. Na prvním místě je zkáza letu MH17

„Bohužel takové vojenské operace izraelských stratégů mohou stát životy stovek nevinných civilistů,“ dodal Konašenkov. Upozornil také na skutečnost, že pravidelné civilní lety jak v syrském tak ve vzdušném prostoru kdekoli po světě se odehrávají ve všeobecně známých výškových hladinách, které izraelské radary zaznamenávají. „Stejně tak izraelské radary musely zřetelně vidět leteckou situaci v oblasti letiště v Damašku,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany.

Za podobných okolností se na začátku ledna stala tragédie, kdy krajinské civilní letadlo nedaleko Teheránu neúmyslně sestřelila raketa odpálená íránskou armádou. K neštěstí došlo krátce poté, co Írán v odvetě za atentát na generála Sulejmáního odpálil několik raket na americké vojenské základny v Iráku. Nehodu nikdo ze 176 lidí na palubě nepřežil. 


 


 


 


 


 

reklama

reklama