Králové, prezidenti i premiéři! Světoví státníci přejí k výročí 100 let od vzniku samostatného Československa

Britská královna Alžběta II., afghánský prezident Ašraf Ghaní nebo současná hlava USA Donald Trump- tak to jen krátký výčet státníků, kteří poslali blahopřejný dopis k výročí 100 let od vzniku samostatného Československa. Hrad o tom informoval na svém webu.
100 let republiky - Hradčany
100 let republiky - Hradčany

reklama

Český prezident Miloš Zeman už před časem obdržel dopis s blahopřáním od svého amerického protějšku Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a dalších světových politiků. Navíc přímo do Prahy u příležitosti oslav stého výročí vzniku první republiky přijeli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Nedělního pietního aktu na pražském Vítkově se pak zúčastní slovenský prezident Andrej Kiska a předseda tamní vlády Peter Pellegrini. Sám Kiska uvedl, že žádné jiné dvě země k sobě nemají tak blízko, jako právě Slovensko a Česko a je podle něj nesmírně důležité připomínat si odkaz a hodnoty zakladatelů československého státu.

Dopis s blahopřáním poslala i hlava britské monarchie. „S radostí Vám gratuluji u příležitosti oslav Vašeho národního dne a přeji občanům České republiky v následujícím roce mnoho štěstí,“ uvedla britská královna Alžběta II., která se narodila pouhých osm let po založení samostatného Československa.

Pompeo uvedl, že USA v minulém století vždy stály za Čechy

„Přijměte, pane prezidente, mé nejsrdečnější přání osobní spokojenosti, pokoje a úspěchů drahému lidu České republiky," napsal španělský král Felipe VI. Afghánský prezident Ašraf Ghaní zase vyzvedl to, že se vztahy mezi oběma státy prohlubují a přítomnost českých vojáků na jejich území poukazuje nejen na solidaritu České republiky, ale také na podporu ve společném boji proti mezinárodnímu terorismu.

Také šéf diplomacie USA Mike Pompeo v prohlášení českému lidu uvedl, že Spojené státy a Českou republiku pojí trvalé přátelství, oddanost demokratickým principům a vize mírové a prosperující Evropy. Připomněl také to, že USA v minulém století vždy stály za Čechy a jejich právem na suverenitu. Austrálie a ČR udržují vřelé vztahy, založené na společných hodnotách a oddanosti demokracii, mezinárodnímu míru a bezpečnosti, uvedl v gratulaci australský guvernér Cosgrove.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!