Kremlík končí! Babiš ho kvůli pochybení v zakázce elektronických dálničních známek odvolal

Prezident Miloš Zeman schválil návrh premiéra Andreje Babiše na odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (ANO). Důvodem je „manažerské selhání“ v projektu elektronických dálničních známek. Rezort by měl mít nově na starosti současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Vladimír Kremlík
Vladimír Kremlík
achiv FTV Prima

reklama

„Mně se ta zakázka hrubě nelíbí. Nebyla dokonce ani předložena na dozorčí radu,“ zkritizoval Babiš na tiskové konferenci postup Ministerstva dopravy. Kromě otázek kolem zakázky premiérovi vadilo především to, že jednal rezort bez vědomí vlády.

„Považuji za absurdní, že jsme o takto významné zakázce nebyli informováni a že Ministerstvo dopravy neustále tuto zakázku obhajuje,“ řekl novinářům Babiš. „Já si myslím, že tam nastalo spoustu pochybení,“ dodal.

S Kremlíkem se prý v názorech na zakázku elektronických známek rozchází. „On si tu chybu nepřipouští,“ tvrdí premiér. „Je to člověk pracovitý, má tah na branku, ale tento projekt manažersky nezvládl,“ dodává.

Premiér zároveň řekl, že by podle něj měl zvážit rezignaci 1. náměstek ministra dopravy, jeho dnešní jednání označil za „absolutně nepřijatelné“. Skončit by měl prý i ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury, který měl zakázku na starost.

Havlíček by podle Babiše mohl zastávat funkci ministra dopravy trvale. Podle premiéra se tím naskytne příležitost ke sloučení s rezortem průmyslu a obchodu, který má Havlíček v současné době na starosti.

Miloš Zeman odvolání Kremlíka přijal, zároveň akceptoval návrh, aby do ministerského křesla na Ministerstvu dopravy usedl současný ministr průmyslu a obchodu Kremlík. Celkem se už jedná o osmou změnu ve vládě Andreje Babiše.

Kremlík: Respektuji rozhodnutí premiéra

Vladimír Kremlík se k celé věci vyjádřil na svém účtu na sociální síti. Rozhodnutí premiéra prý respektuje. „Mojí prioritou bylo spuštění systému elektronických dálničních známek tak, aby nedošlo k žádnému zdržení. Věřil jsem SFDI, že má takovou zakázku absolutně pod kontrolou," uvedl dále.

„Chtěl bych poděkovat všem svým kolegům, kteří mi v nelehké roli ministra dopravy v uplynulých měsících pomáhali," doplnil s tím, že svému nástupci přeje při dořešení řady úkolů hodně úspěchů.

Zakázka na elektronické dálniční známky čelila v posledním týdnu ostré kritice ze strany veřejnosti i opozice. Vytýkána byla především vysoká cena a netransparentnost procesu.

 

Dálniční známky

Místo úspor desítky milionů navíc? Elektronické dálniční známky se prodraží o 75 milionů ročně, tvrdí analýza

Výměnu ministra dopravy okomentovali záhy nepříliš pozitivně zástupci opozičních stran. Třeba podle Víta Rakušana (STAN) není současná vláda schopna řídit Českou republiku.

 

 

Ivan Bartoš (Piráti) využil prostor ke kritice IT systémů vládních rezortů. Dominik Feri (TOP 09) zase upozornil na okamžité schválení návrhu odvolání prezidentem Zemanem, který v minulosti například oddaloval odvolání ministra kultury.

 

 

Petr Fiala (ODS) považuje odvolání Kremlíka za jediné možné vyústění situace. Místo „hašení průšvihů svých neschopných ministrů“ by se ale podle něj měl Andrej Babiš více věnovat segmentu infrastruktury a dopravy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!