Krevní obraz z jediné kapky krve! Vědci a lékaři představí unikátní metody

První ruční zařízení umožňující zjištění krevního obrazu během několika minut z píchnutí do prstu či unikátní metoda diagnostiky chorob mozku budou představeny 6. listopadu v Olomouci na Česko-izraelském inovačním dni. Partnerem akce je Fakultní nemocnice Olomouc.
Krevní obraz z kapky krve
Krevní obraz z kapky krve

reklama

Izrael dnes patří mezi světovou špičku v transferu a komercionalizaci výsledků výzkumu do inovací ve zdravotnictví. V zemi srovnatelné s Českou republikou funguje 1600 firem, z nichž většina jsou startupy. Polovina se věnuje medicínským přístrojům, kolem 300 ICT technologiím ve zdravotní péči, 130 diagnostice a 210 léčebným zařízením. Česko-izraelský inovační den v roce 2019 má za cíl představit to nejzajímavější, čím Izrael může inspirovat české zdravotnictví v oblasti řízení, vzdělávání a inovací a podpořit konkrétní projekty česko-izraelské spolupráce.

Na konferenci přijedou například zástupci izraelského startupu EfA Technologies, kteří hledají v Česku partnera na testování prototypu zařízení na krevní obraz DevDX. Jde o první ruční zařízení k provádění cenově dostupného testování z pouhého píchnutí do prstu, a to za méně než pět minut. Lze jej používat v primární péči, u praktických lékařů nebo během domácí návštěvy.

Čeští odborníci zase na konferenci představí třeba softwarový nástroj firmy Tesco SW pro digitální analýzu medicínských obrazů. Software vyhodnocuje patologické změny v mozkových strukturách na základě ultrazvukového snímku a označení předem definované oblasti. Tento počítačový program může lékařům pomoci zejména při diagnostice Parkinsonovy nemoci, demence, deprese či Alzheimerovy choroby. V budoucnu by tato metoda mohla být použita také na postižení tepen, rozlišení nádorů a diagnostiku dalších neurologických a psychiatrických onemocnění. 
 

reklama

reklama