Kriminalisté na severu Čech odhalili počítačového piráta

Kriminalisté na severu Čech odhalili počítačového piráta. Ten měl na internetu sdílet statisíce filmů a za každé stažení inkasoval peníze. Podle detektivů způsobil škodu téměř 90 milionů korun.
4. 6. 2018 KRIMI: KRIMINALISTÉ ODHALILI POČÍTAČOVÉHO PIRÁTA
4. 6. 2018 KRIMI: KRIMINALISTÉ ODHALILI POČÍTAČOVÉHO PIRÁTA

reklama

Počítačový pirát, kterého policisté zadrželi, nasdílel během čtyř let přes 150 tisíc filmů různých žánrů. Kriminalisté k jeho totožnosti příliš neřekli, jen to, že je z Ústeckého kraje a také jeho věk. Ten může být pro řadu lidí překvapením, protože když se řekne počítačový pirát, většinou si vybavíme nějakého mladého studenta. Jenže tento muž spolehlivě bourá jakékoliv stereotypní předsudky o starší generaci, která si nerozumí s počítači, je mu totiž už 58 let.

„Pro kriminalisty nebylo úplně snadné odhalit totožnost muže, protože ovládal své účty prostřednictvím sítě počítače, který měl umístěný nikoli ve svém bytě, ale v bytě své známé, ta neměla ani tušení o tom, že k této protiprávní činnosti dochází,“ uvedl pro zpravodajství televize Prima mluvčí Policie ČR Vojtěch Robovský.

Za každé stažení nasdíleného filmu mu sice na účtu přistálo jen pár halířů, ale za ty čtyři roky to dělá téměř 200 tisíc korun. To je přitom jen zlomek oproti tomu, jakou škodu vyčíslili majitelé autorských práv. Obviněnému muži teď hrozí až osm let vězení a splácení škody do konce života.

reklama

reklama