Krize amerických vojenských akademií? Počet sexuálních útoků tam meziročně vzrostl o čtvrtinu

Počet sexuálních útoků na amerických vojenských akademiích navzdory snahám o boj s tímto problémem v minulém roce opět vzrostl. Informoval o tom podle agentury AFP americký Pentagon ve své zprávě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Během akademického roku 2018–2019 bylo na třech akademiích, které připravují studenty pro budoucnost vojenských důstojníků, úřady zaznamenáno 149 sexuálních útoků. Ve srovnání s předchozím rokem, ve kterém bylo evidováno 117 takových incidentů, šlo o více než pětadvacetiprocentní nárůst.

Pouze úřadům hlášené sexuální útoky

Zjištěný počet z letošního roku zahrnoval pouze sexuální útoky nahlášené úřadům, což podle slov Pentagonu ztěžuje určení, zda aktuální nárůst je způsoben zlepšením v reportování, nebo k útokům skutečně docházelo častěji.

Každé dva roky téměř 13 tisíc studentů ze tří škol: Americké vojenské akademie ve West Point, New Yorku; Námořní akademie v Annapolis, Marylandu; a Letecké akademie v Colorado Springs v Coloradu, má navíc možnost vyplnit anonymní dotazník ohledně sexuálních útoků, které nebyly hlášeny úřadům zahrnující třeba sexuální obtěžování nebo nežádoucí sexuální kontakt. Tyto výsledky však zpráva nezahrnovala.

Ilustrační foto

Francouzská novinářka stojící za tamní vlnou #MeToo musí odškodnit muže, kterého nařkla z obtěžování

Zjištění odráží to, co víme. Pentagon v řešení selhává

Nejvíce případů bylo hlášeno ve West Pointu, a to 57, v námořní akademii naopak 33, což bylo nejméně, a v letecké akademii 40 případů. Zbývající se vztahují na jiné než studentské případy.

„Tato zpráva je odrazem toho, co už víme,“ uvedl vysloužilý letecký návladní a šéf organizace Protect Our Defenders (Chraňte naše obránce) Colonel Don Christensen. „Pentagon opakovaně selhává v řešení krize sexuálních útoků, která se v jeho řadách uchytila,“ dodal s tím, že výsledkem je to, že problém stále roste.“

„Rok co rok vojenské vedení chválí zaměření na prevenci navzdory nulovému důkazu, že preventivní opatření fungují. Ve skutečnosti je opak pravdou.“ Podle Christensena je problém, že případy sexuálních útoků nejsou předávány do rukou profesionálů. „Jejich pokračující obstrukce proti reformě vedly k dramatickému růstu sexuálních útoků a obtěžování nejen s dopadem na ty, kteří hrdinně slouží v naší armádě, ale i na příští generaci vůdců.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!