Krize řeky Mekong: Kvůli těžbě písku se mohou zhroutit břehy a zaplavit domy až půl milionu lidí

Každý rok se z řeky vytěží až 50 miliard tun písku. Kvůli nadměrné těžbě hrozí narušení břehů a s tím i spojená eroze. Celý ekosystém je tak kvůli neutichající poptávce po písku v sázce. Tato nerostná surovina je tak rekordmanem v těžebním průmyslu. Informuje o tom BBC.
Největší tok jihovýchodní Asie Mekong
Největší tok jihovýchodní Asie Mekong

reklama

Ze dna asijské řeky Mekong těží písek především ve Vietnamu a Kambodži. Celosvětový zájem o něj je ale obrovský. Využívá se nejen ve stavebnictví, ale i pro výrobu kosmetiky, oceli nebo hnojiv. Poptávka po něm vzrostla i kvůli významné výstavbě měst. Zájem o písek se podle OSN v posledních letech trojnásobně zvýšil.

Například Čína využívá písek k urbanizaci venkova. Čína tak mezi roky 2011 a 2013 spotřebovala mnohem více písku než USA během celého dvacátého století. Písek se využívá i na zpevňování přímořských oblastí, jako je například Singapur. Ten se rozšířil od roku 1965 o dvacet procent.

Podle hydrologa Stephena Darbyho ze Southamptonské univerzity, který provádí na Mekongu výzkum, je těžba astronomická. Tvrdí, že koryto řeky bylo před několika lety mnohem výš, než je teď. „Takto obrovský objem těžby pak ovlivňuje tvar celé planety,“ dodal pro BBC. K problematice se vyjádřil i Pacal Peduzzi z OSN, který tvrdí, že těžba ovlivňuje veškeré okolí související s řekou. „V případě, že se písek odtěží ze dna řeky, dojde k ovlivnění biodiverzity, erozi a zvyšujícímu se zasolení,“ dodal BBC.

„Obecně musíme být chytřejší v tom, jak písek využívat. Musí se o něm více přemýšlet strategicky. Nepřistupovat k tomuto materiálu jako k bezednému zdroji,“ dodal Pascal Peduzzi z Programu OSN pro životní prostředí.

Rybolov

Majestátní Mekong, jedna z nejdůležitějších řek celé Asie, představuje životadárnou sílu až pro 60 milionů lidí žijících v jejím povodí. Tato největší vnitrozemská oblast pro rybolov obnáší kolem 800 druhů ryb. V řece žije i ohrožený druh delfína tuponosého. 

Písek z pouště

Ne každý písek se dá využít stejně dobře, jako ten z lomů nebo ze dna moří a řek. Pouštní písek je moc jemný a pro stavařský, elektronický nebo sklářský průmysl tak není dostatečně vhodný.

Vědci z univerzity v Londýně se ale snaží přijít na způsob, jak i tento písek využít. Nyní vyrobili stavební materiál, který pojmenovali Finite a měl by mít stejné vlastnosti jako tradiční beton. Navíc se při jeho výrobě spotřebuje o polovinu méně oxidu uhličitého. Vědci tvrdí, že je i biologicky rozložitelný.

BBC uvádí, že podle posledních údajů Mekongské komise dno dvou ramen řeky Mekong od roku 1998 až do roku 1998 kleslo o metr a půl. Od roku 1990 to bylo celkem o tři metry.

reklama

reklama