Krize ve Venezuele eskaluje. Během střetů provázejících celostátní stávku umírali další lidé

Krize ve Venezuele eskaluje. Během střetů provázejících celostátní stávku umírali další lidé

Miliony Venezuelanů se účastnily generální stávky, kterou iniciovala opozice proti prezidentu Nicolásu Madurovi. Respektive na protest proti volbám do nového ústavodárného shromáždění, které prezident nedávno vyhlásil. Protesty si vyžádaly nejméně tři lidské životy a více než 300 lidí bylo během demonstrací zatčeno.

Podle BBC prezident země, který protestující nazval „fašistickými teroristy“, uvedl, že stávka byla pouze minimální a její iniciátoři budou neprodleně zadrženi. Opozice zase tvrdí, že se akce účastnilo až 85% všech obyvatel země.

Nejsilnější protesty proběhly v hlavním městě Venezuely, Caracasu, kde protestující zabarikádovali ulice odpadky a nábytkem. V provládních oblastech města však život pokračuje jako obvykle, s otevřenými obchody a rušnými ulicemi. Nezainteresovaní obyvatelé měli ale kvůli barikádám a stávkujícím řidičům velké problémy dostat se do práce.

Opoziční politici obviňují Madura, že prostřednictvím shromáždění chce upevnit svoji moc, zatímco ten argumentuje snahou o dialog mezi polarizovanou zemí. Ústavodárný sbor by měl být totiž oprávněn přepsat ústavu nebo kontrolovat opoziční zákonodárce.

„Venezuelský lid nechce podvodnou ústavu Madura a my ji nepřijmeme,“ poznamenal šéf opozice Henrique Capriles.

Sousední Kolumbie, Spojené státy a také Evropská unie opakovaně urgovaly venezuelskou vládu, aby zrušila volby do nového zákonodárného shromáždění, hlavního důvodu nedávných protestů. Šéf Bílého domu Donald Trump navíc pohrozil ekonomickými sankcemi, pokud do 30. července venezuelská vláda nezruší volby do nově vznikajícího ústavodárného sboru. Zároveň nazval Madura „špatným vůdcem, který pouze sní o tom, být diktátor“.

Od vlády se distancují i někteří diplomaté

Venezuela je uprostřed rozsáhlé hospodářské krize, která vedla k vysokým cenám potravin a nedostatku základního zboží a léků. Prezident Maduro nepřijímá žádnou zodpovědnost za situaci v zemi a tvrdí, že ekonomická krize je způsobena kapitalistickým spiknutím podporovaným právě USA.

Dokonce i někteří státní představitelé nehodlají trpět a reprezentovat venezuelskou vládu. Mezi nimi je třeba diplomat zastupující Venezuelu při OSN Rafael Ramirez. Ten ve čtvrtek vyzval Madura, aby okamžitě odstoupil.

Od dubna letošního roku, kdy se opoziční protesty začaly zintenzivňovat, zemřelo v rámci celé země už téměř sto lidí.

Autor: Nikola Baumrukrová

Tagy: